Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müraciəti
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Şuşada Cıdır düzündə bayram tonqalını alovlandırıblar.
Sonra dövlətimizin başçısı müraciət edib:
- Əziz bacılar və qardaşlar, mən sizin hamınızı Novruz bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm! Bütün Azərbaycan xalqına cansağlığı, xoşbəxtlik arzulayıram!
Biz bu il Novruz bayramını Şuşada, Cıdır düzündə qeyd edirik. Bu, tarixi hadisədir. 28 ildən sonra biz Şuşaya qayıtdıq. Novruz bayramını Cıdır düzündə qeyd edirik, tarixi ədaləti bərpa etmişik.
Biz Şuşanı bərpa edəcəyik, mütləq bərpa edəcəyik. Artıq bərpa işlərinə start verildi. Bu gün Şuşada olarkən artıq verdiyim tapşırıqların yerinə yetirilməsi ilə tanış oluram. Biz nəinki Şuşanı, azad edilmiş bütün torpaqları bərpa edəcəyik.
Bizim müharibəmiz - İkinci Qarabağ müharibəsi bu gün dünyanın aparıcı ölkələrinin hərbi məktəblərində öyrənilir. Biz XXI əsrin müharibəsini aparmışıq, düşməni məhv etmişik.
Erməni ordusu yoxdur, biz onu məhv etmişik. Bu gün Novruz bayramını Cıdır düzündə qeyd edərkən qürur hissi ilə deyirəm: “Şuşa sən azadsan!”, “Şuşa Azərbaycandır!”, “Qarabağ Azərbaycandır!”

Послание Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочери Лейла Алиева зажгли праздничный костер на Джыдыр Дюзю  в Шуше.
Затем обратился глава государства:
- Дорогие сестры и братья, сердечно поздравляю всех вас с праздником Новруз! Желаю всем азербайджанскому народу здоровья и счастья!
В этом году мы отмечаем Новруз в Шуше, на Джыдыр Дюзю. Это историческое событие. Через 28 лет мы вернулись в Шушу. Празднуем Новруз на Джыдыр Дюзю, восстановили историческую справедливость.
Восстановим Шушу, обязательно восстановим. Реставрационные работы уже начались. Сегодня, находясь в Шуше, знакомлюсь с выполнением уже поставленных мною задач. Мы восстановим не только Шушу, но и все освобожденные земли.
Наша война - Вторая карабахская война - изучается сегодня в военных училищах ведущих стран мира. Мы вели войну 21 века, мы уничтожили врага. Армянской армии нет, мы ее уничтожили. Сегодня, отмечая Новруз на Джыдыр Дюзю, я с гордостью говорю: «Шуша, ты свободен!», «Шуша - это Азербайджан!», «Карабах - это Азербайджан!»