CƏNAB PREZİDENT VƏ BİRİNCİ XANIM ŞUŞA MÜALİCƏ-SAĞLAMLIQ MƏRKƏZİNDƏ
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər
Səhiyyə naziri Teymur Musayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bu tibb ocağının təməli 2021-ci ilin noyabrında Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə qoyulub. Altı korpusdan ibarət olan mərkəz 90 çarpayılıqdır. Burada terapiya, pediatriya, cərrahiyyə və digər şöbələr fəaliyyət göstərəcək. Mərkəzdə, həmçinin konsultativ poliklinika, uşaq poliklinikası, şüa-diaqnostika, funksional diaqnostika, fizioterapiya və tibbi bərpa şöbələri, klinik diaqnostik laboratoriya yaradılıb. Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzi müasir standartlara cavab verən tibbi avadanlıq, o cümlədən kompüter tomoqrafiyası, rəqəmsal teleskopik rentgen, rəqəmsal stasionar USM cihazları ilə təchiz olunub. Bunlar isə öz növbəsində Mərkəzə müraciət edənlərin müayinə və müalicəsini yüksək səviyyədə aparmağa geniş imkanlar yaradır.
Tibb ocağının ərazisində Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi, hemodializ və digər korpuslar inşa olunub.
Qeyd edək ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə Azərbaycan dövləti tərəfindən digər sahələrlə yanaşı, tibb xidmətlərinin yüksək səviyyədə təşkili üçün də genişmiqyaslı işlər həyata keçirilir. Şuşada bu cür müasir tibb ocağının yaradılması bunun əyani göstəricisidir. Şuşa Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzi şəhərdə yaşayacaq əhalinin tibbi təminatı və sağlamlığının qorunması istiqamətində icra olunan sosial infrastruktur layihəsi kimi çox mühüm rol oynayır. Mərkəzin xidmətlərindən, eyni zamanda, ətraf şəhər və rayonların əhalisi də istifadə edə biləcək.

ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ И ПЕРВАЯ ЛЕДИ В ЦЕНТРЕ ЛЕЧЕНИЯ И ЗДОРОВЬЯ В ШУШЕ
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Шушинского лечебно-оздоровительного центра.
Министр здравоохранения Теймур Мусаев проинформировал главу государства и первую леди о проделанных работах.
Фундамент центра был заложен в ноябре 2021 года при участии Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой. Комплекс состоит из шести корпусов и рассчитан на 90 коек. Здесь будут функционировать отделения терапии, педиатрии, хирургии и другие профильные подразделения.
В составе центра созданы консультативная и детская поликлиники, отделения лучевой и функциональной диагностики, физиотерапии, медицинской реабилитации, а также клинико-диагностическая лаборатория.
Шушинский лечебно-оздоровительный центр оснащён современным медицинским оборудованием, отвечающим международным стандартам, включая компьютерный томограф, цифровой телескопический рентген и стационарные УЗИ-аппараты. Это обеспечит проведение высокоточной диагностики и эффективного лечения пациентов.
На территории также построены Центр гигиены и эпидемиологии, корпус гемодиализа и другие вспомогательные объекты.
Следует отметить, что на освобождённых от оккупации территориях Азербайджана параллельно с другими сферами ведётся масштабная работа по созданию качественной медицинской инфраструктуры. Открытие в Шуше такого современного медицинского учреждения является ярким подтверждением этих усилий.
Шушинский лечебно-оздоровительный центр играет важную роль как социально-инфраструктурный проект, направленный на обеспечение медицинского обслуживания населения города. Его услугами смогут воспользоваться и жители близлежащих районов.