Əbu-Dabidə “Şuşa günləri” keçirilib
Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planına uyğun olaraq Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının  Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki səfirliyinin  dəstəyi ilə keçirilən “Şuşa günləri” çərçivəsində Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi  Aydın Kərimov və rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 26-27 noyabr tarixlərində Əbu-Dabi şəhərində rəsmi səfərdə olublar.
Səfər çərçivəsində Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov BƏƏ-nin Mədəniyyət naziri Şeyx Salem Al Qasimi,  BƏƏ Xarici İşlər nazirinin müavini Xalid Belhoul və BƏƏ-nin Şəhərsalma və Nəqliyyat departamenti rəhbərinin müavini  Saif Sultan Al Nasseri ilə görüşüb. Azərbaycanın BƏƏ-dəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Elçin Bağırov  və nümayəndə heyətinin üzvləri - Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, Xüsusi nümayəndəliyin baş məsləhətçisi Elşad İskəndərov, Qoruğun məsul əməkdaşları görüşlərdə iştirak ediblər.  Hər bir görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrdən söz açılıb, dünyada ən mötəbər tədbirlərdən biri hesab edilən COP29 layihəsinin ölkəmizdə yüksək səviyyədə, uğurla həyata keçirilməsi xüsusi olaraq vurğulanıb və Azərbaycan tərəfi bu münasibətlə təbrik edilib. Eyni zamanda, Şuşanın Baş Planı haqqında məlumat verilib, şəhərsalma ilə bağlı ideya və fikirlər bölüşdürülüb, iki şəhərin münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsi, elm, mədəniyyət, yaradıcılıq sahəsində əlaqələrin inkişafı, təcrübə mübadiləsinin aparılması müzakirə olunub. Şəhərin tarixi, işğal dönəmində ermənilər tərəfindən məruz qaldığı talanlar və dağıntılar, hazırkı bərpa və yenidənqurma işləri, turizm potensialının inkişaf etdirilməsi və turistlərin şəhərə cəlb edilməsi, Şuşanın beynəlxalq aləmdə tanıdılması istiqamətində görülən işlər, həyata keçirilən layihələr, Yeni Yaşayış Kompleksinə əhalinin köçürülməsi və şəhərə gediş-gəlişin asanlaşması barədə də  məlumatlar  verilib.
Dövlət  Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə “Şuşa günləri” “Conrad” otelində davam edib. Beləki,  “Şuşa - dünən və bu gün” adlı foto - sərgidə Şuşanın tarixi keçmişini, füsunkar təbiətini, işğaldan əvvəl və sonrakı görkəmini, bərpa-quruculuq, yenidənqurma işlərini özündə əks etdirən müxtəlif fotolar sərgilənib, hər biri haqqında ətraflı məlumatlar verilib. XVIII-XIX əsrlərə aid Qarabağın zadəgan xanımlarının geyimləri və kişi libasları "Qarabağ milli  geyimləri"  adı ilə nümayiş edilib və maraqla qarşılanıb. İştirakçılar dünyanın ən qədim, zəngin mətbəxlərindən biri olan Azərbaycan kulinariyasının ləziz təamlarına və şirniyyatlarına qonaq ediliblər. Tədbirdə BƏƏ XİN Asiya və Sakit Okean Departamentinin direktoru cənab Əbdüləziz Əl-Niyadi və Əbu-Dabi şəhərinin dövlət qurumlarının rəhbərləri iştirak edib.
“Şuşa günləri” çərçivəsində  Azərbaycanın mədəniyyət və incəsənət ustalarının iştirakı ilə möhtəşəm qala – konsert keçirilib.
Bu cür tədbirlərin keçirilməsi iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin xalqlarımızın qarşılıqlı hörmətə əsaslanan dərin və davamlı tərəfdaşlığına söykənir.

В соответствии с Планом мероприятий, приуроченным к объявлению города Шуша культурной столицей Исламского мира на 2024 год, организованным Государственным управлением Шушинского городского заповедника и при поддержке Посольства Азербайджанской Республики в Объединенных Арабских Эмиратах, в рамках «Дней Шушa» делегация, возглавляемая специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдыном Керимовым, посетила Абу-Даби 26-27 ноября 2024 года.
В ходе визита Айдын Керимов встретился с Министром культуры ОАЭ Шейхом Салемом Аль Касими, заместителем министра иностранных дел ОАЭ Халидом Белхулом и заместителем руководителя Департамента градостроительства и транспорта ОАЭ Саифом Султаном Аль Насери. Встречу также посетили чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в ОАЭ Эльчин Багиров, а также члены делегации — исполнительный директор Государственного управления Шушинского городского заповедника Турал Новрузов, главный советник Специального представительства Эльшад Искендеров и ответственные сотрудники заповедника. На каждой встрече обсуждались двусторонние отношения между нашими странами, а также особенно было подчеркнуто успешное проведение проекта COP29 в Азербайджане на высоком уровне, за что азербайджанская сторона получила поздравления. Кроме того, была представлена информация о Главном плане города Шуша, поделены идеи и концепции в области градостроительства, обсуждались укрепление отношений между двумя городами, развитие связей в области науки, культуры и творчества, а также обмен опытом. Были представлены сведения о историческом наследии города, разрушениях и разграблениях, которые Шуша пережила в период оккупации, текущей работе по восстановлению, развитии туристического потенциала и привлечении туристов в город, а также о проекте переселения жителей в Новый жилой комплекс и улучшении транспортной доступности города.
С поддержкой Государственного агентства по туризму Азербайджана «Дни Шушa» продолжились в отеле «Conrad». В рамках фотовыставки «Шуша — вчера и сегодня» были представлены различные фотографии, отражающие историческое прошлое города, его живописную природу, внешний вид до и после оккупации, работы по восстановлению и реконструкции, а также другие значимые моменты. Также были продемонстрированы костюмы карабахских знатных дам и мужские наряды XVIII-XIX веков под названием «Карабахские национальные костюмы», которые вызвали живой интерес. Участники мероприятия были приглашены попробовать изысканные блюда и сладости азербайджанской кухни — одной из самых древних и богатых кухонь мира. В мероприятии приняли участие директор Департамента Азии и Тихого океана Министерства иностранных дел ОАЭ Абдельазиз Аль-Нияди и руководители государственных учреждений города Абу-Даби.
В рамках «Дней Шушa» состоялся великолепный концерт с участием мастеров азербайджанской культуры и искусства.
Проведение таких мероприятий является важным шагом в укреплении дипломатических отношений между двумя странами, основанных на взаимном уважении и долгосрочном партнерстве наших народов.