"Gənclər Paytaxtı” olan Şuşa şəhərinə simvolik açar təqdim edilib
2023-cü ilin oktyabr ayında İƏT Gənclər Forumunun İcraiyyə Şurasının 11-ci iclasında Qarabağın zümrüd tacı Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının “Gənclər Paytaxtı” elan olunmuşdu.
“Şuşa - İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Paytaxtı 2024" Beynəlxalq Proqramı çərçivəsində Şuşa şəhərində “Sosial İnnovasiyalar Forumu” təşkil olunub. Sosial İnnovasiyalar Forumuna dövlət rəsmiləri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumu, İƏT ölkələrinin nümayəndə heyətləri, müxtəlif qurumların, təşkilatların rəhbər nümayəndələri və 36 ölkədən 150-dən çox gənc qatılıb.
“Şuşa - İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Paytaxtı 2024” Beynəlxalq Proqramın ikinci günündə həmçinin iştirakçılar üçün Şuşa turu təşkil olunub. İƏT-ə daxil olan müxtəlif ölkələrdən gəlmiş gənclər Şuşadakı bərpa və tikinti-quruculuq prosesi ilə tanış olublar, Şuşa qalası, Yuxarı Gövhərağa məscidi, Cıdır düzü, Xan qızı Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin və Bülbülün güllələnmiş heykəllərini ziyarət ediblər.
"Gənclər Paytaxtı” olan Kazan şəhərinin simvolik açarı 2024-cü ilin “Gənclər Paytaxtı” olan Şuşa şəhərinə təqdim edilib. Açarları Şuşa şəhər sakini Kərimli Ülviyyə qəbul edib və möhtəşəm çıxışı ilə Forum iştirakçılarının diqqətini cəlb edib.

In October 2023, at the 11th meeting of the Executive Council of the OIC Youth Forum, the city of Shusha, the emerald crown of Karabakh, was declared the "Youth Capital" of the Organization of Islamic Cooperation for 2024.
In the city of Shusha, within the framework of the International Program "Shusha - Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation 2024", the "Forum of Social Innovations" was organized. Representatives of the state, the Youth Forum of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), delegations of OIC countries, leading representatives of various institutions and organizations and more than 150 young people from 36 countries took part in the forum of social innovations.
On the second day of the International Program "Shusha - Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation 2024", a tour of Shusha was also organized for the participants. Young people from different countries who participated in the OIC got acquainted with the restoration and construction process in Shusha, visited the Shusha fortress, the Upper Govharaga mosque, Jidir, the shot statues of Khan Kyzy Natavan, Uzeyir Hajibeyli and Bulbul.
The symbolic key of the "Youth Capital" - Kazan was handed over to the city of Shusha - the "Youth Capital" of 2024. Shusha resident Kerimli Ulviya received the keys and attracted the attention of the Forum participants with her magnificent speech.