Şuşa şəhəri Tarixi Şəhərlər Liqasına üzv seçilib
Tarixi Şəhərlər Liqasının (TŞL) 14-16 noyabr 2022-ci il tarixlərində Cənubi Koreyanın Andonq şəhərində keçirilən 18-ci Dünya Konfransı çərçivəsində keçirilən Baş Assembleyanın iclasında TŞL-in baş katibi Shibata Shigenori çıxış edərək, Şuşanın liqaya üzv seçilməsini elan edib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov çıxış edərək, Şuşanın tarixi və mədəni əhəmiyyəti, işğal dövründə ermənilər tərəfindən törədilən vandallıq və Şuşada aparılan abadlıq və quruculuq işləri barədə Baş Assembleyanın iştirakçılarına məlumat verib.
Qeyd edək ki, TŞL dünyanın fərqli ölkələrindən 126 şəhəri özündə birləşdirən beynəlxalq bir platformadır. TŞL çərçivəsində fərqli şəhərlər tarixi-mədəni irsin qorunması, tarixi-mədəni abidələrin qorunması və üzv şəhərlərin turizm potensialının artırılması istiqamətində sıx əməkdaşlıq edirlər.

На заседании Генеральной Ассамблеи, проходившей в рамках 18-ой Всемирной Конференции Лиги исторических городов (ЛИГ) в южнокорейском городе Андонг 14-16 ноября, объявлено о членстве города Шуша в лиге.
Генеральный секретарь ЛИГ Шибата Шигенори на заседании Генеральной Ассамблеи, проходившей в рамках 18-ой Всемирной Конференции Лиги исторических городов (ЛИГ) 14-16 ноября в южнокорейском городе Андонг, объявил об избрании города Шуша членом лиги.
Затем выступил специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов. Он проинформировал участников Генеральной Ассамблеи об исторической и культурной важности Шуши, армянском вандализме в период оккупации, а также о проводимых в Шуше работах по благоустройству и строительству.
Отметим, ЛИГ является международной платформой, объединяющей в себе 126 городов различных стран мира. В рамках ЛИГ различные города тесно сотрудничают в таких направлениях как сохранение историко-культурного наследия, историко-культурных памятников и увеличение туристического потенциала городов-членов.