Şuşada “Cənubi Qafqaz: İnkişaf və Əməkdaşlıq” adlı beynəlxalq forum keçirilib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və ADA Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən forumda dünyanın 20-dən çox ölkəsindən 50-yə yaxın xarici beyin mərkəzlərinin ekspertləri, tədqiqatçı-alimlər və media nümayəndələri iştirak edib.
Şuşa forumunun əsas məqsədi postmünaqişə dövründə Cənubi Qafqaz ölkələri arasında əlaqələrin inkişafı, kommunikasiyaların açılması imkanlarının nəzərdən keçirilməsi, bölgənin tərəqqisinin, təhlükəsizliyinin və rifahının təməli kimi Azərbaycanın Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması üçün formalaşdırdığı sülh gündəliyinin müzakirəsi olub.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Şuşanın son bir il ərzində müxtəlif önəmli tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu cür tədbirlərin keçirilməsi regionun gələcək inkişafı və uzunmüddətli sülh üçün vacib töhfədir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev çıxışında Şuşanın ölkəmiz üçün önəmli şəhər olduğunu bildirərək, Azərbaycan hökumətinin burada genişmiqyaslı infrastruktur layihələri həyata keçirdiyini qeyd edib. Deyib ki, Azərbaycan tərəfi sülh prosesinin başlanılması məqsədilə ilkin addımları atıb və sülhün bərqərar olması üçün işləri davam etdirir. Hikmət Hacıyev Qarabağın işğaldan azad olunması ilə Azərbaycanın regionda yeni reallıq yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Prezidentin köməkçisi, həmçinin bildirib ki, Azərbaycan Ordusu 44 günlük Vətən müharibəsində Şuşanın işğaldan azad olunması zamanı heç bir artilleriyadan istifadə etməyib və döyüş Şuşanın işğaldan azad olunmasından sonra Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatıb.
Hikmət Hacıyev Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası məsələsinin həllinin vacibliyini də vurğulayıb.
Daha sonra forum çərçivəsində “Şuşa-dirçəlişə gedən yol” və “Əməkdaşlıq, imkanlar və çağırışlar” adlı panel müzakirələri keçirilib.

İnternational forum "South Caucasus: Development and Cooperation" was held in Shusha
The forum, organized by the Center for International Relations Analysis (UNIRA) and ADA University, was attended by experts, researchers and media representatives from about 50 foreign think tanks from more than 20 countries.
The main purpose of the Shusha forum was to discuss the peace agenda formed by Azerbaijan to normalize relations with Armenia as a basis for the development of relations between the countries of the South Caucasus in the post-conflict period, the possibility of opening communications, the progress, security and prosperity of the region.
In his opening speech at the forum, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha Aydin Karimov said that Shusha has hosted various important events over the past year. He noted that holding such events is an important contribution to the future development of the region and long-term peace.
Hikmet Hajiyev, Aide to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration, said Shusha was an important city for our country, noting that the Azerbaijani government was implementing large-scale infrastructure projects here. He said that the Azerbaijani side has taken initial steps to start the peace process and continues to work for peace. Hikmet Hajiyev noted that with the liberation of Karabakh from occupation, Azerbaijan has created a new reality in the region.
The presidential aide also said that the Azerbaijani Army did not use any artillery during the 44-day war to liberate Shusha, and the battle ended with the victory of Azerbaijan after the liberation of Shusha.
Hikmet Hajiyev also stressed the importance of resolving the issue of delimitation and demarcation of borders between Azerbaijan and Armenia.
Afterwards, panel discussions on "The Road to Shusha Revival" and "Cooperation, Opportunities and Challenges" were held within the forum.