İstanbulda Türk dünyası mədəni irsinin idarə olunması üzrə təcrübə mübadiləsi proqramında Şuşanın təqdimatı olub
27.09.2024 - 12:14
23-27 sentyabr 2024-cü il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun təşəbbüsü ilə Türk dünyası mədəni irsinin idarə olunması üzrə təcrübə mübadiləsi proqramı həyata keçirilib.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İcraçı direktoru Tural Novruzovun da qatıldığı tədbirdəTürk dünyası mədəni irsinin idarə olunması ilə əlaqəli qurumlar iştirak edib. Tədbir zamanı Tural Novruzov Şuşa şəhərinin tarixi, ermənilər tərəfindən dağıdılmış mədəniyyət və dini abidələrinin bərpası, şəhərin tarixi simasının özünə qaytarılması istiqamətində görülən işlərlə bağlı təqdimatla çıxış edib. Bununla yanaşı, İcraçı direktor Şuşa şəhərində mədəniyyət və turizm sahələri üzrə aparılan təbliğat barədə də ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, təcrübə mübadiləsi məqsədilə həyata keçirilən proqrama Azərbaycanla yanaşı, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Macarıstan, Özbəkistan və Türkmənistandan sahə üzrə yüksək ixtisaslı mütəxəssislər qatılıb.
Həmçinin, layihə çərçivəsində Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Fatih Bələdiyyəsi, İstanbul Ticarət Universiteti və Türk Dünyası Fondu tərəfdaş qismində yer alıb.

В Стамбуле состоялась презентация Шуши в рамках программы обмена опытом по управлению культурным наследием тюркского мира.
27.09.2024 - 12:14
С 23 по 27 сентября 2024 года в городе Стамбул (Турция) по инициативе Фонда тюркской культуры и наследия был проведен обмен опытом по управлению культурным наследием тюркского мира.
В мероприятии, в котором приняли участие учреждения, связанные с управлением культурным наследием тюркского мира, присутствовал также исполнительный директор Государственного заповедника города Шуша Турал Новрузов. Во время мероприятия Турал Новрузов выступил с презентацией о проделанной работе по восстановлению исторического облика города Шуша, разрушенных армянами культурных и религиозных памятников, а также рассказал о проводимой пропаганде в области культуры и туризма в Шуше.
Отметим, что в программе обмена опытом приняли участие высококвалифицированные специалисты из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Венгрии, Узбекистана и Туркменистана.
Также в рамках проекта партнерами выступили Турецкое агентство сотрудничества и координации (TİKA), муниципалитет Фатих, Стамбульский торговый университет и Фонд тюркского мира.