İyul ayının 12-dən başlayaraq Şuşa şəhərində "Qarabağ tarixi fotolarda" adlı sərgisi öz işinə başlayıb.
16.07.2024 - 06:42
Sərgidə 1880-1970-ci illər arasında Qarabağda azərbaycanlı fotoqraflarla yanaşı, eyni zamanda, ölkəmizdə yaşamış rus, yəhudi əsilli fotoqraflar tərəfindən çəkilmiş və bu zamana qədər heç yerdə nümayiş olunmamış nadir şəkillər yer alır.
Fotolar fondda şüşə neqativlərdə saxlanılmış, bərpa və konservasiya edilmiş və rəqəmsallaşdırılmışdır.
Sərgi 12 avqust tarixinədək, 9.30-18.30 saatları arasında Xanlıq Muxtar Karvansarasında (“Güllü bağça” ilə üzbəüz) Şuşa Şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən davam edəcək.
Qeyd edək ki, fotolar "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin Muzey Mərkəzinin fonduna məxsusdur.

С 12 июля в городе Шуша выставка «Карабах в исторических фотографиях» начала свою работу.
В выставку вошли до сих пор нигде не демонстрировавшиеся редкие снимки, сделанные азербайджанскими, а также проживавшими в нашей стране русскими и еврейскими фотографами в Карабахе в период с 1880 по 1970 года.
Фотографии хранились в фонде в стеклянных негативах, реставрировались, консервировались и оцифровывались.
Выставка продлится до 12 августа с 9:30 до 18:30 в Караван-сарае Ханлик Мухтар (напротив «Гюллю багча») Шушинского городского государственного заповедника.
Следует отметить, что фотографии принадлежат фонду Музейного центра Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер».