İyul ayının 12-dən başlayaraq Şuşa şəhərində "Qarabağ tarixi fotolarda" adlı sərgisi öz işinə başlayıb.
16.07.2024 - 06:42
Sərgidə 1880-1970-ci illər arasında Qarabağda azərbaycanlı fotoqraflarla yanaşı, eyni zamanda, ölkəmizdə yaşamış rus, yəhudi əsilli fotoqraflar tərəfindən çəkilmiş və bu zamana qədər heç yerdə nümayiş olunmamış nadir şəkillər yer alır.
Fotolar fondda şüşə neqativlərdə saxlanılmış, bərpa və konservasiya edilmiş və rəqəmsallaşdırılmışdır.
Sərgi 12 avqust tarixinədək, 9.30-18.30 saatları arasında Xanlıq Muxtar Karvansarasında (“Güllü bağça” ilə üzbəüz) Şuşa Şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən davam edəcək.
Qeyd edək ki, fotolar "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin Muzey Mərkəzinin fonduna məxsusdur.

Starting from July 12, the exhibition "Karabakh in Historical Photographs" began its work in the city of Shusha.
16.07.2024 - 06:42
Starting from July 12, the exhibition "Karabakh in Historical Photographs" began its work in the city of Shusha. The exhibition features rare photographs that have not been shown anywhere before, taken by Azerbaijani, Russian, and Jewish photographers living in our country in Karabakh from 1880 to 1970. The photographs were preserved in glass negatives, restored, conserved, and digitized.
The exhibition will run until August 12, from 9:30 AM to 6:30 PM, at the Khanlik Mukhtar Caravanserai (opposite "Gullu Bagcha") of the Shusha City State Reserve. It is worth noting that the photographs belong to the fund of the Museum Center of the State Historical-Architectural Reserve "Icherisheher."