Şuşa şəhəri ilə Cənubi Koreyanın Andonq, Perunun Kusko, Yunanıstanın Korinf tarixi şəhərləri arasında əməkdaşlığa dair niyyət protokolu imzalanıb
15.11.2022 - 15:32
Noyabr ayının 14-də Cənubi Koreyanın Andonq şəhərində "Tarixi Şəhərlər Liqası"nın 18-ci Dünya Konfransının açılış mərasimi keçirilmişdir.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və Azərbaycan Respublikasının Koreyadakı səfirliyinin məsul şəxsləri də iştirak edir.
Qeyd edək ki 14-16 noyabr tarixlərində keçirilən konfrans "İcmaya əsaslanan gələcəyə yönəlik tarixi şəhər" mövzusunda keçirilir.
Konfrans çərçivəsində tarixi şəhərlər sayılan Koreyanın Andonq, Azərbaycanın Şuşa, Perunun Kusko, Yunanıstanın isə Korinf şəhərləri arasında əməkdaşlığa dair dördtərəfli niyət protokolu imzalanıb.
Həmçinin konfransda iştirak edən Türkiyənin Bursa şəhərinin Osmanqazi bələdiyyəsinin başçısı Mehmet Dündar  və TŞL-nın baş katibi, Yaponiyanın Kyoto şəhərinin meri Daisaku Kadokawa ilə də ikitərəfli görüşlər keçirilib.

Между городом Шуша и историческими городами Андонг (Южная Корея), Куско (Перу), Коринф (Греция) подписан протокол о намерениях по сотрудничеству.
15.11.2022 - 15:32
14 ноября в южнокорейском городе Андонг состоялась церемония открытия 18-ой Всемирной конференции «Лига исторических городов».
В конференции приняли участие делегация, возглавляемая специальным представителем Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдыном Керимовым и ответственные лица посольства Азербайджанской Республики в Корее.
Отметим, что проводимая 14-16 ноября конференция посвящена теме «Ориентированный на будущее исторический город, основанный на сообществе».
В рамках конференции подписан четырехсторонний протокол о намерениях по сотрудничеству между считающимися историческими городами Андонг (Корея), Шуша (Азербайджан), Куско (Перу) и Коринф (Греция).
Также состоялись двусторонние встречи с принимающими участие в конференции главой муниципалитета Османгази турецкого города Бурса Мехметом Дюндаром и генеральным секретарем ЛИГ, мэром японского города Киото Дайсаку Кадокава.