Şuşa şəhəri ilə Cənubi Koreyanın Andonq, Perunun Kusko, Yunanıstanın Korinf tarixi şəhərləri arasında əməkdaşlığa dair niyyət protokolu imzalanıb
15.11.2022 - 15:32
Noyabr ayının 14-də Cənubi Koreyanın Andonq şəhərində "Tarixi Şəhərlər Liqası"nın 18-ci Dünya Konfransının açılış mərasimi keçirilmişdir.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və Azərbaycan Respublikasının Koreyadakı səfirliyinin məsul şəxsləri də iştirak edir.
Qeyd edək ki 14-16 noyabr tarixlərində keçirilən konfrans "İcmaya əsaslanan gələcəyə yönəlik tarixi şəhər" mövzusunda keçirilir.
Konfrans çərçivəsində tarixi şəhərlər sayılan Koreyanın Andonq, Azərbaycanın Şuşa, Perunun Kusko, Yunanıstanın isə Korinf şəhərləri arasında əməkdaşlığa dair dördtərəfli niyət protokolu imzalanıb.
Həmçinin konfransda iştirak edən Türkiyənin Bursa şəhərinin Osmanqazi bələdiyyəsinin başçısı Mehmet Dündar  və TŞL-nın baş katibi, Yaponiyanın Kyoto şəhərinin meri Daisaku Kadokawa ilə də ikitərəfli görüşlər keçirilib.

On November 14, the opening ceremony of the 18th World Conference of the "League of Historic Cities" was held in Andong, South Korea.On November 14, the opening ceremony of the 18th World Conference of the "League of Historic Cities" was held in Andong, South Korea.
The delegation headed by Aydin Karimov, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha district, and officials of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Korea are also participating in the conference.
It should be noted that the conference held on November 14-16 is being held under the theme "Future-Oriented Historical City based on Community".
Within the framework of the conference, a four-way protocol on cooperation was signed between Andong of Korea, Shusha of Azerbaijan, Cusco of Peru, and Corinth of Greece, which are considered historical cities.
Bilateral meetings were also held with Mehmet Dündar, head of Osmangazi municipality of Bursa, Turkiye, and Daisaku Kadokawa, secretary general of LHC, mayor of Kyoto, Japan, who participated in the conference.