Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Şuşada hərbçilər qarşısında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının Prezideni, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev hərbçiləri salamladı və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Cənab Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev hərbçilər qarşısında çıxış edərək dedi:
- Əziz hərbçilər, sizi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bütün şəxsi heyətini və bütün Azərbaycan xalqını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edirəm. İlk növbədə, xahiş edirəm ki, Vətən uğrunda qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilsin. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Bu gün biz Zəfər Gününü Şuşada, Cıdır düzündə qeyd edirik. Bütün Azərbaycan bu şanlı bayramı qeyd edir. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi, tarixi ədaləti bərpa etdi. Biz düşməni doğma torpaqlarımızdan qovaraq tarixi missiyamızı yerinə yetirdik. 44 gün ərzində Azərbaycan Ermənistanın 30 il ərzində qurduğu bütün istehkamlarını, bütün döyüş mövqelərini məhv edərək, Ermənistan ordusunu məhv edərək tarixi Zəfər çaldı. Bu şanlı bayramı xalqımıza siz və sizin kimi on minlərlə hərbçimiz bəxş etmişdir.
İkinci Qarabağ müharibəsi şanlı tariximizin parlaq səhifəsidir. Azərbaycan xalqı bütün gücünü səfərbər edib bu şanlı missiyanı yerinə yetirmişdir.
Zəfər Günü bizim bayramımızdır. Bu, Zəfər bayramıdır, bu, rəşadət bayramıdır, bu, ədalət bayramıdır, bu, milli qürur, milli ləyaqət bayramıdır. Biz öz ləyaqətimizi bərpa etdik.
Bundan sonra müzəffər ölkə və qalib xalq kimi əbədi yaşayacağıq. Bundan sonra Qarabağda və Zəngəzurda əbədi yaşayacağıq. Əgər Ermənistanda hər hansı bir qüvvə bizə xor baxsa, hansısa revanşist meyillərə əl atsa, bizim yumruğumuzu görəcəkdir. Bizim yumruğumuz yerindədir.
Əziz dostlar, əziz Azərbaycan xalqı!
Mən sizi bu şanlı bayram münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik etmək istəyirəm. Azərbaycan Ordusuna yeni qələbələr, Azərbaycan xalqına yeni uğurlar arzulayıram.
Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna, eşq olsun Azərbaycan xalqına. Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!
Hərbiçilərlə görüşdən sonra cənab Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva xalqımızı möhtəşəm Qələbəyə aparan 44 günün şərəfinə ölkə üzrə 44 min ağac əkilməsi aksiyası çərçivəsində Cıdır düzündə ağac əkdilər.
İşğaldan azad olunan ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası istiqamətində görülən tədbirlər Topxana meşəsini də əhatə edir. Heydər Əliyev Fondunun layihəsi çərçivəsində “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin könüllüləri tərəfindən Topxana meşəsində də ağacəkmə aksiyası keçirildi.

Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев выступил перед военными в Шуше
Президент Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхам Алиев поприветствовал военнослужащих, и был исполнен Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Господин Президент,  Верховного Главнокомандующего  Ильхам Алиев, обращаясь к военным, сказал:
- Уважаемые военнослужащие, поздравляю вас, весь личный состав Вооруженных сил Азербайджана, весь азербайджанский народ с Днем Победы. Прежде всего прошу минутой молчания почтить память наших шехидов, героически погибших за Родину.
Да помилует Бог всех наших мучеников.
Сегодня мы отмечаем День Победы в Шуше, на Джыдыр Дюзю. Весь Азербайджан отмечает этот славный праздник. Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и восстановил историческую справедливость. Мы выполнили свою историческую миссию, изгнав врага с родных земель. За 44 дня Азербайджан одержал историческую победу, разрушив все укрепления и военные позиции, построенные Арменией за 30 лет, уничтожив армянскую армию. Этот славный праздник подарили нашему народу вы и десятки тысяч наших военнослужащих.
Вторая Карабахская война - яркая страница нашей славной истории. Азербайджанский народ мобилизовал все свои силы и выполнил эту славную миссию.
День Победы - наш праздник. Это праздник Победы, это праздник отваги, это праздник справедливости, это праздник национальной гордости, национального достоинства. Мы восстановили достоинство. Отныне мы будем жить вечно как страна-победитель и нация-победитель. Отныне мы вечно будем жить в Карабахе и Зангезуре. Если какая-либо сила в Армении нас презирает, если она проявляет реваншистские тенденции, она увидит наш кулак. Наш кулак на месте.
Дорогие друзья, дорогой азербайджанский народ!
Хочу еще раз поздравить вас с этим славным праздником. Желаю Азербайджанской армии новых побед, а азербайджанскому народу - новых успехов.
Да здравствует азербайджанская армия, да здравствует азербайджанский народ. Карабах наш, Карабах - Азербайджан!
После встречи с военными Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посадили деревья на Джыдыр Дюзю в рамках общенациональной кампании по посадке 44 тысяч деревьев в честь 44 дней, которые привели наш народ к великой Победе.
Принятые меры по восстановлению экологического баланса на освобожденных территориях включают лес Топхана. В рамках проекта Фонда Гейдара Алиева волонтеры Общественного Объединения "Региональное Развитие" также посадили дерево в Топханском лесу.