Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Şuşada hərbçilər qarşısında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının Prezideni, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev hərbçiləri salamladı və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Cənab Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev hərbçilər qarşısında çıxış edərək dedi:
- Əziz hərbçilər, sizi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bütün şəxsi heyətini və bütün Azərbaycan xalqını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edirəm. İlk növbədə, xahiş edirəm ki, Vətən uğrunda qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilsin. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Bu gün biz Zəfər Gününü Şuşada, Cıdır düzündə qeyd edirik. Bütün Azərbaycan bu şanlı bayramı qeyd edir. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi, tarixi ədaləti bərpa etdi. Biz düşməni doğma torpaqlarımızdan qovaraq tarixi missiyamızı yerinə yetirdik. 44 gün ərzində Azərbaycan Ermənistanın 30 il ərzində qurduğu bütün istehkamlarını, bütün döyüş mövqelərini məhv edərək, Ermənistan ordusunu məhv edərək tarixi Zəfər çaldı. Bu şanlı bayramı xalqımıza siz və sizin kimi on minlərlə hərbçimiz bəxş etmişdir.
İkinci Qarabağ müharibəsi şanlı tariximizin parlaq səhifəsidir. Azərbaycan xalqı bütün gücünü səfərbər edib bu şanlı missiyanı yerinə yetirmişdir.
Zəfər Günü bizim bayramımızdır. Bu, Zəfər bayramıdır, bu, rəşadət bayramıdır, bu, ədalət bayramıdır, bu, milli qürur, milli ləyaqət bayramıdır. Biz öz ləyaqətimizi bərpa etdik.
Bundan sonra müzəffər ölkə və qalib xalq kimi əbədi yaşayacağıq. Bundan sonra Qarabağda və Zəngəzurda əbədi yaşayacağıq. Əgər Ermənistanda hər hansı bir qüvvə bizə xor baxsa, hansısa revanşist meyillərə əl atsa, bizim yumruğumuzu görəcəkdir. Bizim yumruğumuz yerindədir.
Əziz dostlar, əziz Azərbaycan xalqı!
Mən sizi bu şanlı bayram münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik etmək istəyirəm. Azərbaycan Ordusuna yeni qələbələr, Azərbaycan xalqına yeni uğurlar arzulayıram.
Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna, eşq olsun Azərbaycan xalqına. Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!
Hərbiçilərlə görüşdən sonra cənab Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva xalqımızı möhtəşəm Qələbəyə aparan 44 günün şərəfinə ölkə üzrə 44 min ağac əkilməsi aksiyası çərçivəsində Cıdır düzündə ağac əkdilər.
İşğaldan azad olunan ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası istiqamətində görülən tədbirlər Topxana meşəsini də əhatə edir. Heydər Əliyev Fondunun layihəsi çərçivəsində “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin könüllüləri tərəfindən Topxana meşəsində də ağacəkmə aksiyası keçirildi.

Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev addressed the military in Shusha
President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev greeted the military and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Mr. President, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, addressing the military, said:
- Dear military, I congratulate you, all the personnel of the Azerbaijani Armed Forces and all the people of Azerbaijan on the occasion of Victory Day. First of all, I ask that the memory of our martyrs who died heroically for the Motherland be commemorated with a minute of silence.
May God have mercy on all our martyrs.
Today we celebrate Victory Day in Shusha, on the Jidir Duzu plain. All of Azerbaijan celebrates this glorious holiday. Azerbaijan has restored its territorial integrity and restored historical justice. We fulfilled our historical mission by driving the enemy out of our native lands. In 44 days, Azerbaijan won a historic victory by destroying all the fortifications and military positions built by Armenia for 30 years, destroying the Armenian army. This glorious holiday was given to our people by you and tens of thousands of our soldier like you.
The Second Karabakh War is a bright page in our glorious history. The people of Azerbaijan have mobilized all their forces and fulfilled this glorious mission.
Victory Day is our holiday. This is the holiday of Victory, this is the holiday of bravery, this is the holiday of justice, this is the holiday of national pride, the holiday of national dignity. We have restored our dignity. From now on, we will live forever as a victorious country and a victorious nation. From now on we will live forever in Karabakh and Zangazur. If any force in Armenia despises us, if it engages in any revanchist tendencies, it will see our fist. Our fist is in place.
Dear friends, dear people of Azerbaijan!
I would like to congratulate you once again on this glorious holiday. I wish the Azerbaijani Army new victories and the Azerbaijani people new success.
Love to the Azerbaijani Army, love to the Azerbaijani people. Karabakh is ours, Karabakh is Azerbaijan!
After the meeting with the military, Mr. President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva planted trees on the Jidir Duzu plain as part of a nationwide planting campaign of 44,000 trees in honor of the 44 days that led our people to the great Victory.
Measures taken to restore the ecological balance in the liberated areas include the Topkhana forest. As part of the Heydar Aliyev Foundation's project, volunteers of the "Regional Development" Public Union also planted a tree in the Topkhana forest.