Prezident İlham Əliyev və ailəsi “Şuşa” yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva əvvəlcə 110/35/10 kilovoltluq “Şuşa” yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər.
Şuşa şəhərinin Azərbaycanın ümumi enerji sisteminə qoşulması, şəhərin etibarlı, dayanıqlı və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi məqsədilə ötən ilin dekabrında “Şuşa” yarımstansiyasının və Füzuli rayonunun “Şükürbəyli” yarımstansiyasından başlayaraq 75 kilometr məsafədə 110 kilovoltluq “Şükürbəyli-Şuşa” hava elektrik verilişi xəttinin tikintisinə başlanılıb. Yarımstansiya məsafədən idarə olunan SCADA Dispetçer İdarəetmə sisteminə qoşulmaqla tam rəqəmsallaşıb. Füzulidəki “Şükürbəyli” yarımstansiyasından
Şuşaya 110 kilovoltluq ikidövrəli elektrik verilişi xətti çəkilişi fasiləsiz, növbəlilik prinsipi ilə 73 günə icra olunub ki, bu da nəinki Azərbaycan energetikası, regionun energetika tarixində rekorddur.
Cənab Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərin “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi ilə bağlı qarşıya qoyduğu tələblərə uyğun olaraq, Suqovuşandakı 2 kiçik su elektrik stansiyasında yenidənqurma, təmir və bərpa işləri yekunlaşıb.
Səfər çərçivəsində dövlətimizin başçısı və ailə üzvləri  Şuşada “Xarı Bülbül” otelinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak ediblər. “Xarı Bülbül” otelinin nəzdindəki 48 mənzilli korpusda və kotteclərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şuşada Xüsusi nümayəndəliyin yerləşəcəyi inzibati binada oldular. Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən bərpa işləri ilə bağlı məlumat verildi.
Daha sonra  cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva  iştirakı ilə  Şuşada yeni məscidin təməli qoyulub. İki minarəli, mozaika ilə bəzədiləcək gümbəzi olan məscidin layihələndirilməsi azərbaycanlı və italyan memarlarla birgə həyata keçirilib.
Dövlətimizin başçısı və ailə üzvləri Şuşada xan qızı Natəvanın sarayının qarşısındakı əraziyə baxış keçirdikdən sonra “Xan qızı” bulağını ziyarət edərkən bulağın suyundan içiblər.
Həmçinin cənab Prezident, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şuşa Yaradıcılıq Mərkəzinin yerləşəcəyi binada və Şuşa Rəsm Qalereyasında görülən işlərlə tanış olublar.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şuşada 1 saylı ümumtəhsil məktəbinin təməlini qoyub.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева первыми приняли участие в открытии Шушинского ТЭЦ 110/35/10 кВ.
Для подключения Шуша к общей энергосистеме Азербайджана, обеспечения города надежной, стабильной и бесперебойной электроэнергией в декабре прошлого года на расстоянии 75 км от г. С / х "Шуша" и с / х "Шукурбейли" Физулинского района. Подстанция полностью оцифрована за счет подключения к системе удаленного управления SCADA Dispatcher Management System. Строительство двухцепной линии электропередачи напряжением 110 киловольт от п / с Шукурбейли в Физули до Шуша велось на непрерывной ротационной основе в течение 73 дней, что является рекордом не только в энергетической истории Азербайджана, но и в энергетической истории региона.
В соответствии с требованиями Президента Ильхама Алиева по превращению освобожденных территорий в зону «зеленой энергии» завершены работы по реконструкции, ремонту и восстановлению двух малых гидроэлектростанций в Суговушане.
В ходе визита глава государства и члены семьи присутствовали на открытии после реконструкции гостиницы «Харибюльбюль» в Шуше. Они ознакомились с условиями, созданными в 48-квартирном доме и коттеджах гостиницы «Харибюльбюль».
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева посетили административное здание, в котором будет расположено спецпредставительство в Шуше. Президент и первая леди были проинформированы о реставрационных работах.
Позже в Шуше была заложена новая мечеть с участием президента Ильхама Алиева, первой леди Мехрибан Алиевой, дочерей Лейлы Алиевой и Арзу Алиевой.
Мечеть с двумя минаретами и украшенным мозаикой куполом была спроектирована совместно с азербайджанскими и итальянскими архитекторами.
Осмотрев территорию перед дворцом ханской дочери Натаван в Шуше, глава государства и члены семьи попили воды из источника во время посещения источника «Хан гызы».
Господин Президент, первая леди Мехрибан Алиева, дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева также ознакомились с работой, проделанной в здании Шушинского творческого центра и Шушинской художественной галереи.
В то же время Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев заложил фундамент средней школы №1 в Шуше.