Prezident İlham Əliyev və ailəsi “Şuşa” yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva əvvəlcə 110/35/10 kilovoltluq “Şuşa” yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər.
Şuşa şəhərinin Azərbaycanın ümumi enerji sisteminə qoşulması, şəhərin etibarlı, dayanıqlı və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi məqsədilə ötən ilin dekabrında “Şuşa” yarımstansiyasının və Füzuli rayonunun “Şükürbəyli” yarımstansiyasından başlayaraq 75 kilometr məsafədə 110 kilovoltluq “Şükürbəyli-Şuşa” hava elektrik verilişi xəttinin tikintisinə başlanılıb. Yarımstansiya məsafədən idarə olunan SCADA Dispetçer İdarəetmə sisteminə qoşulmaqla tam rəqəmsallaşıb. Füzulidəki “Şükürbəyli” yarımstansiyasından
Şuşaya 110 kilovoltluq ikidövrəli elektrik verilişi xətti çəkilişi fasiləsiz, növbəlilik prinsipi ilə 73 günə icra olunub ki, bu da nəinki Azərbaycan energetikası, regionun energetika tarixində rekorddur.
Cənab Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərin “Yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi ilə bağlı qarşıya qoyduğu tələblərə uyğun olaraq, Suqovuşandakı 2 kiçik su elektrik stansiyasında yenidənqurma, təmir və bərpa işləri yekunlaşıb.
Səfər çərçivəsində dövlətimizin başçısı və ailə üzvləri  Şuşada “Xarı Bülbül” otelinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak ediblər. “Xarı Bülbül” otelinin nəzdindəki 48 mənzilli korpusda və kotteclərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şuşada Xüsusi nümayəndəliyin yerləşəcəyi inzibati binada oldular. Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən bərpa işləri ilə bağlı məlumat verildi.
Daha sonra  cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva  iştirakı ilə  Şuşada yeni məscidin təməli qoyulub. İki minarəli, mozaika ilə bəzədiləcək gümbəzi olan məscidin layihələndirilməsi azərbaycanlı və italyan memarlarla birgə həyata keçirilib.
Dövlətimizin başçısı və ailə üzvləri Şuşada xan qızı Natəvanın sarayının qarşısındakı əraziyə baxış keçirdikdən sonra “Xan qızı” bulağını ziyarət edərkən bulağın suyundan içiblər.
Həmçinin cənab Prezident, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şuşa Yaradıcılıq Mərkəzinin yerləşəcəyi binada və Şuşa Rəsm Qalereyasında görülən işlərlə tanış olublar.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şuşada 1 saylı ümumtəhsil məktəbinin təməlini qoyub.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva first attended the opening of the 110/35/10 kilovolt Shusha s / s.
In order to connect Shusha to the general power system of Azerbaijan, to provide the city with reliable, stable and uninterrupted electricity, in December last year to build a 110-kilovolt "Shukurbayli-Shusha" overhead power line at a distance of 75 km from "Shusha" s / s and "Shukurbeyli" s / s of Fizuli region. started. The substation is fully digitalized by connecting to the remote control SCADA Dispatcher Management System. The construction of a 110-kilovolt two-circuit power line from the Shukurbayli s / s in Fizuli to
Shusha was carried out on a continuous, rotating basis for 73 days, which is a record not only in the energy history of Azerbaijan, but also in the energy history of the region.
In accordance with the requirements set by President Ilham Aliyev to turn the liberated territories into a "green energy" zone, the reconstruction, repair and restoration work has been completed at two small hydropower plants in Sugovushan.
During the visit, the head of state and family members attended the opening of the Khari Bulbul Hotel in Shusha after reconstruction. They got acquainted with the conditions created in the 48-apartment building and cottages at the Khari Bulbul Hotel.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva visited the administrative building where the Special Representation will be located in Shusha. The President and the First Lady were informed about the restoration work.
Later, a new mosque was laid in Shusha with the participation of President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva. The mosque with two minarets and a dome decorated with mosaics was designed together with Azerbaijani and Italian architects.
After inspecting the area in front of the palace of Natava khan gizi in Shusha, the head of state and family members drank water from the spring while visiting the "Khan gizi" spring.
Mr. President, First Lady Mehriban Aliyeva, daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva also got acquainted with the work done in the building of the Shusha Creative Center and the Shusha Art Gallery.
At the same time, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the foundation of secondary school No. 1 in Shusha.