Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabanda və Şəhidlər xiyabanında olublar
08.11.2020 - 12:28
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabanda və Şəhidlər xiyabanında olublar.
Dövlətimizin başçısı Şəhidlər xiyabanında Azərbaycan xalqına müraciət edib.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiramlarını bildirdilər.
Prezident İlham Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsi önünə əklil qoydu.
Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirildi.
Dövlətimizin başçısı və xanımı görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsini də yad etdilər.
Görkəmli dövlət xadimi Əziz Əliyevin və tanınmış həkim-alim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə gül dəstələri düzüldü.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şəhidlər xiyabanına gəldilər. Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad etdilər, məzarları önünə gül dəstələri düzdülər.
Prezident İlham Əliyev “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoydu.
Dövlətimizin başçısı Şəhidlər xiyabanında Azərbaycan xalqına müraciət etdi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin xalqa müraciəti
-Əziz həmvətənlər, əziz bacılar və qardaşlar!
Böyük fəxarət və qürur hissi ilə bəyan edirəm ki, Şuşa şəhəri işğaldan azad edildi! Şuşa bizimdir! Qarabağ bizimdir! Bu münasibətlə bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Bütün şuşalıları ürəkdən təbrik edirəm.
İyirmi səkkiz il yarım işğal altında olan Şuşa azad edildi! Şuşa indi azaddır! Biz Şuşaya qayıtmışıq! Biz bu tarixi Qələbəni döyüş meydanında qazandıq. 2020-ci il noyabrın 8-i Azərbaycan tarixində əbədi qalacaqdır. Bu tarix əbədi yaşayacaq. Bu, bizim şanlı Qələbəmizin, zəfərimizin günüdür! Bu qələbəni biz döyüş meydanında qazandıq, danışıqlar masası arxasında yox. Mən dəfələrlə demişəm, bütün bəyanatlara rəğmən ki, bu münaqişənin - Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hərbi həll yolları da vardır və bu gün biz bunu döyüş meydanında sübut edirik. 30 ilə yaxın mənasız danışıqlar bizi heç bir nəticəyə yaxınlaşdırmadı. Əzəli tarixi torpaqlarımız 30 ilə yaxın işğal altında qaldı. Danışıqlar prosesində Ermənistan tərəfi, sadəcə olaraq, vaxt udmaq istəyirdi, sadəcə olaraq, status-kvonu möhkəmləndirmək, əbədi etmək istəyirdi. Bu illər ərzində dəfələrlə Azərbaycana müxtəlif güc mərkəzlərindən göndərilən siqnallar bizi vəziyyətlə barışmağa sövq edib. Ancaq biz qətiyyət, cəsarət, siyasi iradə göstərərək
Azərbaycan xalqının maraqlarına cavab verməyən heç bir razılaşmaya getmədik. Mən dəfələrlə bütün beynəlxalq kürsülərdən bəyan etmişdim ki, torpaqlarımızın, ərazi bütövlüyümüzün bərpa edilməsi bizim əsas vəzifəmizdir və biz bu vəzifəni icra edirik. Danışıqlar heç bir nəticə vermədi. Sadəcə olaraq, bizim başımızı aldadırdılar, sadəcə olaraq, məsələni dondurmaq istəyi müşahidə olunurdu. Biz bu Qələbəni döyüş meydanında qazandıq, şəhidlər verərək bu Qələbəni qazandıq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Həm birinci Qarabağ, həm ikinci Qarabağ – Vətən müharibəsi adlandırdığımız müharibədə şəhid olmuş bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyirəm, onların yaxınlarına səbir diləyirəm. Yaralı soydaşlarımıza Allahdan şəfa diləyirəm. Biz xalqımızın, əsgərlərimizin, zabitlərimizin canı, qanı bahasına torpaqlarımızı işğalçılardan azad edirik. İşğalçıları torpaqlarımızdan qovuruq və qovacağıq!
Şuşa 28 il yarım işğal altında idi. Şuşanın Azərbaycan tarixində xüsusi yeri vardır. Bu, bizim qədim, tarixi şəhərimizdir. Əsrlərboyu azərbaycanlılar Şuşada yaşayıb, qurub, yaradıb. Şuşa nəinki Azərbaycanın, bütün Qafqazın incisidir. Ancaq mənfur düşmən Şuşanı işğal altında saxlamaqla bizim mədəni irsimizə böyük zərbə vurdu, bizim tarixi abidələrimizi dağıtdı, bizim məscidlərimizi dağıtdı, təhqir etdi. Biz indi Şuşaya qayıtmışıq. Bütün tarixi abidələrimizi bərpa edəcəyik, bütün məscidləri bərpa edəcəyik, 28 ildən sonra Şuşada yenə də azan səsi eşidiləcəkdir. Bir neçə il bundan əvvəl - 2016-cı ilin Aprel döyüşlərindən sonra işğaldan azad edilmiş Cocuq Mərcanlı qəsəbəsində mənim göstərişimlə tikilmiş məscidin açılışında bəyan etmişdim ki, bu məscid Şuşa məscidinin bənzəridir, ölçülərinə, memarlıq üslubuna görə eynidir. Demişdim ki, gün gələcək biz Şuşa şəhərində erməni vandalları tərəfindən dağıdılmış məscidlərimizi bərpa edəcəyik və bu gün gəlir. Bu gün Azərbaycan bayrağı Şuşada dalğalanır. Bu gün bütün Azərbaycan xalqı qürur hissi ilə bu xoş xəbəri qarşılayır.
Biz güc toplayırıq, məqsədyönlü şəkildə, yorulmadan, bütün təzyiqlərə baxmayaraq, güc toplayırıq və toplamışıq. İqtisadi güc. Əgər iqtisadi gücümüz olmasaydı, bu Qələbəni əldə etmək mümkün olmazdı. İlk növbədə, iqtisadi müstəqillik təmin edilməli idi və təmin edildi. Bu gün Azərbaycan iqtisadi cəhətdən heç kimdən asılı deyil, heç bir ölkədən asılı deyil, heç bir beynəlxalq maliyyə qurumundan asılı deyil. Müstəqilik və bu, bizə imkan verdi ki, ölkəmizi inkişaf etdirək, eyni zamanda, Ordumuzu gücləndirək. Biz Ordumuz üçün lazım olan bütün hərbi texnikanı, silahları xarici bazarlardan alırıq. Əgər bizim iqtisadi imkanlarımız olmasaydı, biz bunları necə əldə edə bilərdik? Biz ölkə daxilində uğurlu siyasət apararaq hesab edirəm ki, ölkəmizdə dünya üçün çox nadir inkişaf modelini yaratdıq. Daxildəki həmrəylik, milli birlik, vahid amal uğrunda birləşməyimiz bizə əlavə güc verdi, imkan vermədi ki, bəzi mənfur xarici dairələr öz çirkin planlarını Azərbaycanda həyata keçirsinlər. Halbuki belə planlar var idi, belə cəhdlər var idi. Biz siyasi iradə göstərərək, birlik göstərərək bu cəhdləri dəf etdik, xalq olaraq, millət olaraq öz qürurumuzu müdafiə etdik, öz müstəqil seçimimizi müdafiə etdik və sübut etdik ki, heç kim bizim işimizə qarışmasın və qarışa bilməz. Əgər bu birlik olmasaydı, milli həmrəylik olmasaydı, biz heç vaxt torpaqlarımızı işğalçılardan azad edə bilməzdik. Bu illər ərzində bizə qarşı aparılan qara piar kampaniyası, qarayaxma, şər-böhtan kampaniyasının da əsas məqsədi o idi ki, bizi əsas vəzifəmizdən uzaqlaşdırsınlar, biz uzaqlaşaq, daxili problemlər içində boğulaq və işğal edilmiş torpaqlar işğalçıların əlində əbədi qalsın. Güclü siyasi iradə, xalq-iqtidar birliyi bu planları da alt-üst etdi.
Qələbəmizin üçüncü əsas amili beynəlxalq səviyyədəki uğurlarımızdır. Biz bütün dünyaya sübut etdik ki, Qarabağ əzəli Azərbaycan torpağıdır. Sübut etdik ki, əsrlərboyu Azərbaycan xalqı bu torpaqlarda yaşayıb. Sübut etdik ki, erməni əhalisi bu torpaqlara 200 il bundan əvvəl köçürülübdür, necə köçürülübdür, hansı məqsədlərlə köçürülübdür, hamısını biz dünya ictimaiyyətinə təqdim etdik, sübutlarla, faktlarla. Biz sübut etdik ki, Dağlıq Qarabağ tarixi, əzəli Azərbaycan torpağıdır və bu məsələ beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında öz həllini tapmalıdır. Dünyanın bütün aparıcı təşkilatları, bütün beynəlxalq təşkilatlar Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ədalətli qətnamələr, qərarlar qəbul edibdir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi, BMT Baş Assambleyasının qətnamələri, Qoşulmama Hərəkatının qətnamələri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının qətnamələri, Avropa Parlamentinin qətnamələri və digər beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri birmənalı şəkildə Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanıdı. Bu, bizə əlavə güc verdi. Əgər biz bunu etməsəydik, bu gün münaqişənin ətrafında cərəyan edən proseslər bizə böyük problemlər yarada bilərdi.
Biz bu illər ərzində bir çox ölkələrlə səmimi, işgüzar, qarşılıqlı hörmət əsasında münasibətlər qura bildik, bir çox ölkələr Azərbaycanı strateji tərəfdaş hesab edir və artıq bu ifadə beynəlxalq sənədlərdə öz əksini tapır. Biz bütün qonşu ölkələrlə səmimi dostluq əsasında münasibətlər qura bildik, qarşılıqlı hörmət, qarşılıqlı inam əsasında. Əgər biz bunu etməsəydik, bu gün münaqişə ətrafında tam başqa proseslər gedə bilərdi.
Şuşa işğal altına düşəndə bizim əsas problemlərimiz həm o idi ki, ordumuz yox idi, rəhbərlik öz vəzifə borcunu yerinə yetirə bilmirdi. Beynəlxalq müstəvidə Azərbaycan demək olar ki, bütün ölkələrlə münasibətləri gərginləşdirmişdi. Biz demək olar ki, təcrid edilmiş vəziyyətdə idik. Ancaq bu gün biz Ermənistanı təcrid edilmiş vəziyyətə saldıq. Bizim transmilli layihələrimiz regionda tamamilə yeni mənzərə yaratdı. Biz regionun enerji xəritəsini, nəqliyyat xəritəsini yenidən tərtib etdik. Bizim təşəbbüsümüzlə reallaşan layihələr təkcə bizim xalqımızın maraqlarını təmin etmir, bir çox ölkələrin maraqlarını təmin edir, o cümlədən region ölkələrinin. Qonşu ölkələrlə bizim həm ikitərəfli, həm üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarımız vardır. Bütün bunlar Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu böyük dərəcədə gücləndirdi. Əgər bu nailiyyətlər olmasaydı, problem dondurulmuş vəziyyətdə qala bilərdi.
Nəhayət və ilk növbədə, ordu quruculuğu. Bu 17 il ərzində mənim işimin əsas hissəsi ordu quruculuğuna həsr edilmişdir ki, biz ordumuzu necə gücləndirək, ordumuzu ən müasir silahlarla təchiz edək. O da asan məsələ deyildi. O silahları almaq üçün təkcə maddi vəsait kifayət etmir. Eyni zamanda, diplomatik, siyasi səylər göstərilməlidir və biz buna da nail olduq. Bu gün Azərbaycan öz hərbi təchizatını bir çox ölkələrdən təmin edir. Eyni zamanda, mənim təşəbbüsümlə Azərbaycanda müdafiə sənayesi yaradıldı. Biz ordumuzun tələbatını böyük dərəcədə daxili istehsal hesabına təmin edirik. Azərbaycanda 1000-dən çox adda hərbi təyinatlı məhsul istehsal edilir, o cümlədən ən müasir məhsullar. Budur bizim fəaliyyətimiz. Ordu quruculuğu, hərbçilərin maddi-məişət problemlərinin həlli, təqaüdə çıxmış hərbçilərin məişət problemlərinin dövlət tərəfindən həll olunması, onlara mənzillərin verilməsi, hərbçilərimizin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması. Biz demək olar ki, bütün hərbi şəhərciklərimizi, hərbi bazalarımızı yenidən qurduq və onlar ən yüksək standartlara cavab verir. Əlbəttə, ilk növbədə, döyüş qabiliyyəti. Döyüş qabiliyyəti artdı. Azadlıq meydanında dəfələrlə keçirilmiş hərbi paradlar bütün dünyaya bizim gücümüzü göstərdi.
Döyüş qabiliyyətinin artırılması ordu quruculuğu sahəsində əsas amildir. Biz müasir silahlardan istifadə edirik, texnikadan istifadə edirik, düşmənin texnikasını məhv edirik.
Torpaqlarımızı ancaq Azərbaycan əsgəri azad edir, Azərbaycan zabiti azad edir, sinəsini qabağa verərək, heç nədən qorxmayaraq, əlində bayraq, əlində silah düşməni qovan da əsgərdir, düşməni məhv edən də əsgərdir. Eşq olsun bizim əsgərlərimizə!
Bax, belə ordu yaratmışıq biz! Deyirdik işğalçılara, deyirdik, düz yola gəlin, işğala son qoyun, hələ ki, gec deyil. Ona görə bizim bütün dövrlərdəki siyasətimiz birmənalı olub.
Demişik ki, əgər məsələ sülh yolu ilə öz həllini tapmasa, hərbi yolla məsələni həll edəcəyik. Mən bunu dəfələrlə demişəm. Buna görə də tənqid olunmuşam bəzi ölkələr tərəfindən. Mən demişəm ki, bəs bizim torpaqlarımız məgər hərbi yolla zəbt edilməyibmi? Ermənistan bizim torpaqlarımızı sülh yolu iləmi zəbt edib? Hər bir ölkənin özünümüdafiə hüququ var. Bu hüququ bizə BMT Nizamnaməsi verir. Mən demişdim, əgər görsəm ki, danışıqlar artıq tamamilə səmərəsizdir, bizim başqa yolumuz qalmayacaq.
Bunu hamı bilsin - düşmən, onun havadarları və bu məsələ ilə məşğul olan vasitəçilər. Həmişə sözümün üstündə durmuşam. Azərbaycan xalqına nə demişəmsə, onu da etmişəm. Bu məsələdə də sözümün üstündə durdum və artıq biz Qələbəni qeyd edirik.
Sentyabrın 27-dən bu günə qədər 200-dən çox şəhər, kənd, qəsəbə işğaldan azad edildi. O cümlədən Füzuli şəhəri, tamamilə darmadağın edilmiş, bir dənə də salamat bina qoymayıb mənfur düşmən. Cəbrayıl tamamilə dağıdılmış. Qubadlı, Zəngilan tamamilə dağıdılmış. Kəndlər, şəhərlər. Hadrut qəsəbəsi, Suqovuşan qəsəbəsi və bu gün Şuşa şəhəri.
Bizim zəfər yürüşümüz davam edir. Hələ də işğal altında torpaqlar var, hələ də döyüşlər gedir. Əgər Ermənistan rəhbərliyi mənim tələblərimə cavab verməsə, sona qədər gedəcəyik. Heç kim bizi dayandıra bilməz. Dünyada elə qüvvə yoxdur ki, bizi dayandıra bilsin. Ermənistan artıq öz acı məğlubiyyətini etiraf edib, özünü alçalda-alçalda, xalqını təhqir edə-edə. Ermənistan rəhbərliyi indi dünya ölkələrindən yardım istəyir, hərbi yardım istəyir, silah, texnika istəyir. Bəs, hanı sənin yenilməz ordun? Məhv etmişik onu.
Onların bütün sözləri, onların bütün bəyanatları mif idi, yalan idi. Yenilməz ordu Azərbaycan Ordusudur! Bunu döyüş meydanında göstərir, düşməni torpaqlardan təkbaşına qovur. Otuz il ərzində milyardlarla dollar xərclənib oraya, istehkamlar qurulub, mühəndislik qurğuları inşa edilib. Amma hamısını vurub dağıtmışıq - mənəvi ruh, güc hesabına, birlik hesabına!
Bir daha demək istəyirəm ki, bizim zəfər yürüşümüz davam edir. İşğal edilmiş bütün torpaqlardan düşmən qüvvələri çıxarılmalıdır. Bu, bizim tələbimizdir. Beynəlxalq norma və prinsiplər, beynəlxalq təşkilatların qərar, qətnamələri bunu tələb edir.
Əziz bacılar və qardaşlar, bu gün bu müjdəni mən burada - Şəhidlər xiyabanında doğma xalqıma verirəm. Bu, təsadüfi deyil. Bu, təbiidir. Bu gün şəhidlərimizin ruhu qarşısında bir daha baş əyirəm. Bu gün bəyan edirəm ki, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmır. Erməni vəhşiliyinin qurbanlarının, Xocalı qurbanlarının qanı yerdə qalmır. İntiqamımızı döyüş meydanında aldıq. Biz mülki vətəndaşlara qarşı heç vaxt müharibə aparmamışıq, bu dəfə də aparmamışıq. Baxmayaraq ki, mənfur düşmən 93 mülki şəxsi namərd atəşlə öldürüb, 400-dən çox mülki şəxs yaralanıb. Amma mən dedim yox, biz azərbaycanlıyıq! Biz intiqamımızı döyüş meydanında alacağıq və alırıq! Onların ordusunu məhv etmişik, texnikasını məhv etmişik, məhv edirik və edəcəyik. Düşməni qovuruq və qovacağıq!
Mən bu gün, eyni zamanda, ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etdim, onun ruhu qarşısında baş əydim. Ürəyimdə dedim, xoşbəxt adamam ki, ata vəsiyyətini yerinə yetirdim. Şuşanı azad etdik! Bu, böyük Qələbədir! Şəhidlərimizin, Ulu Öndərin ruhu şaddır bu gün! Gözün aydın olsun Azərbaycan! Gözünüz aydın olsun dünya azərbaycanlıları!
Mən bu günlərdə dünya azərbaycanlılarından və Azərbaycanda yaşayan insanlardan minlərlə məktub alıram. Hər gün minlərlə məktub. Sadəcə olaraq, heyfsilənirəm ki, bütün bu məktubları oxuya bilmirəm. Sadəcə olaraq, vaxt çatmır. Nə qədər gözəl sözlər, nə qədər böyük dəstək göstərilir. Bu gün biz bir daha bütün dünyaya sübut edirik ki, biz böyük xalqıq, biz məğrur xalqıq! Biz yenilməz xalqıq! Biz döyüş meydanında düşmənə yerini göstəririk!
Bu günlərdə dəfələrlə Azərbaycan xalqına müraciət edərək düşmənə yumruq göstərmişdim, yumruq göstərmişdim. Demişdim ki, bu yumruq elə belə yumruq deyil. Bu, dəmir yumruqdur. Bu dəmir yumruqla düşmənin başını əzirik və əzəcəyik! Eyni zamanda, bu yumruq birliyimizin rəmzidir. Bax, bu gün Azərbaycan xalqı bu yumruq kimi birləşib!
Həmişə belə olacaq! Bu birlik əbədi olacaq! Bu birlik bizə gələcəkdə də bütün vəzifələri icra etmək üçün imkan yaradacaq. Mən bütün bu illər ərzində - 17 il ərzində Azərbaycan xalqının dəstəyini hiss etmişəm, görmüşəm, inamını, mənə olan xoş münasibəti görmüşəm. Bu, mənə güc verir. Bu, mənim siyasətim üçün əvəzolunmaz dəstəkdir. Həmişə Azərbaycan xalqını əmin edirdim ki, mən Vətənə, doğma xalqıma ləyaqətlə, sədaqətlə xidmət edəcəyəm. Şadam ki, sözümün üstündə durmuşam. Həmişə olduğu kimi, sözümə sadiq olmuşam.
Bu tarixi bir gündə Azərbaycan xalqına bu müjdəni vermək mənim həyatımda bəlkə də ən xoşbəxt günlərimdən biridir.

Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Аллею почета и Аллею шехидов.
Глава государства обратился к азербайджанскому народу на Аллее шехидов.
Вначале Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева почтили память великого лидера Гейдара Алиева на Аллее почета.
Президент Ильхам Алиев возложил венок к памятнику великому лидеру Гейдару Алиеву.
Был исполнен Государственный гимн Азербайджана.
Президент и его супруга также почтили память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифу Алиеву.
Были возложены цветы к могилам выдающегося государственного деятеля Азиза Алиева и известного врача-ученого Тамерлана Алиева.
Затем Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева прибыли на Аллею шехидов. Глава государства и первая леди почтили память героических сынов родины, отдавших свои жизни за суверенитет и территориальную целостность Азербайджана, и возложили цветы к их могилам.
Президент Ильхам Алиев возложил венок к монументу вечного факела.
Обращение Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Музаффара Ильхама Алиева к народу
-Дорогие соотечественники, дорогие сестры и братья!
С большой гордостью заявляю, что город Шуша освобожден от оккупации! Шуша наша! Карабах наш! Сердечно поздравляю весь азербайджанский народ с этим праздником. Сердечно поздравляю всех жителей Шуша.
Шуша, находившаяся под оккупацией двадцать восемь с половиной лет, была освобождена! Шуша теперь свободна! Мы вернулись в Шушу! Мы одержали эту историческую победу на поле боя. 8 ноября 2020 года навсегда останется в истории Азербайджана. Эта история будет жить вечно.
Это день нашей славной победы! Мы одержали эту победу на поле боя, а не за столом переговоров. Я много раз говорил, что, несмотря на все заявления, у этого конфликта есть военные решения - армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт, и сегодня мы доказываем это на поле боя. Почти 30 лет бессмысленных переговоров не привели нас ни к какому выводу. Наши древние исторические земли находятся под оккупацией почти 30 лет. В процессе переговоров армянская сторона просто хотела выиграть время, просто укрепить статус-кво, увековечить его. На протяжении многих лет сигналы, посылаемые в Азербайджан из различных центров силы, неоднократно побуждали нас смириться с ситуацией. Однако, проявив решимость, мужество и политическую волю, мы не пришли к соглашению, которое не отвечало бы интересам азербайджанского народа. Я неоднократно заявлял со всех международных форумов, что восстановление наших земель и территориальной целостности - наша главная задача, и мы эту задачу выполняем. Переговоры не дали результатов. Они просто обманули нас, они просто пытались заморозить проблему. Мы одержали эту победу на поле боя, мы одержали эту победу, отдав мучеников.
Да помилует Господь всех наших мучеников! Я прошу Божьей милости и терпения для всех наших мучеников, погибших как в первом, так и во втором Карабахе - войне, которую мы называем Отечественной войной. Желаю Божьего исцеления нашим раненым соотечественникам. Мы освобождаем наши земли от оккупантов ценой жизней и крови наших людей, солдат и офицеров. Мы изгоним и прогоним захватчиков с наших земель!
Шуша находилась под оккупацией 28 с половиной лет. Шуша занимает особое место в истории Азербайджана. Это наш старинный исторический город. Веками азербайджанцы жили, строили и творили в Шуше. Шуша - жемчужина не только Азербайджана, но и всего Кавказа. Однако, оккупировав Шушу, ненавистный враг нанес большой удар по нашему культурному наследию, разрушил наши исторические памятники, разрушил наши мечети и оскорбил нас. Мы вернулись в Шушу. Мы восстановим все наши исторические памятники, все мечети, и через 28 лет в Шуше снова будет слышен призыв к молитве. Несколько лет назад на открытии мечети, построенной по моему поручению в поселке Джоджук Марджанлы, освобожденном от оккупации после боев в апреле 2016 года, я заявил, что эта мечеть похожа на мечеть Шуша, такая же по размеру и архитектуре. стиль. Я сказал, что когда-нибудь мы восстановим наши мечети, разрушенные армянскими вандалами в Шуше, а сегодня приближается. Сегодня в Шуше развевается азербайджанский флаг.
Сегодня весь азербайджанский народ рад приветствовать эту радостную новость.
Мы набираем силы, целеустремленно, неустанно, несмотря на все давление, и мы набираемся сил. Экономическая мощь. Если бы у нас не было экономической мощи, невозможно было бы добиться этой победы. Прежде всего, необходимо было обеспечить экономическую независимость. Сегодня Азербайджан экономически не зависит ни от кого, ни от страны, ни от международного финансового института. Независимость и это позволило нам развивать нашу страну и одновременно укреплять нашу армию. Всю военную технику и вооружение, необходимое для нашей армии, мы закупаем на зарубежных рынках. Если бы у нас не было экономических возможностей, как бы мы могли их получить? Я считаю, что, проводя успешную политику внутри страны, мы создали уникальную модель развития мира в нашей стране. Наше единство для внутренней солидарности, национального единства, общего дела придало нам дополнительную силу, не позволило некоторым ненавистным иностранным кругам осуществить свои ужасные планы в Азербайджане. Однако были такие планы, были такие попытки.
Мы отбили эти попытки, проявив политическую волю и единство, мы отстояли нашу гордость как народ, как нация, мы отстояли свой независимый выбор и доказали, что никто не может и не будет вмешиваться в нашу работу. Без этого единства, без национальной солидарности мы никогда не смогли бы освободить наши земли от оккупантов. Основная цель черной пиар-кампании, клеветы и клеветы на нас на протяжении многих лет заключалась в том, чтобы отстранить нас от нашей основной задачи, дистанцироваться от нас, утопить нас во внутренних проблемах и навсегда сохранить оккупированные территории в руках оккупантов. . Сильная политическая воля и единство народа и правительства свергнули эти планы.
Третий ключевой фактор нашей победы - успех на международном уровне. Мы доказали всему миру, что Карабах всегда был землей Азербайджана. Мы доказали, что азербайджанский народ веками жил на этих землях. Мы доказали, что армянское население было переселено на эти земли 200 лет назад, как оно было переселено, для каких целей, мы все это представили мировому сообществу, с доказательствами и фактами. Мы доказали, что Нагорный Карабах - это историческая, древняя земля Азербайджана, и этот вопрос необходимо решать на основе норм и принципов международного права. Все ведущие мировые организации, все международные организации приняли справедливые резолюции и решения по армяно-азербайджанскому, нагорно-карабахскому конфликту. Четыре резолюции Совета Безопасности ООН, резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, резолюции Движения неприсоединения, резолюции Организации исламского сотрудничества, резолюции Европейского парламента и других международных организаций однозначно признали Нагорный Карабах неотъемлемой частью Азербайджан. Это придало нам дополнительных сил. Если бы мы этого не сделали, процессы, связанные с сегодняшним конфликтом, могли бы вызвать у нас большие проблемы. За прошедшие годы нам удалось наладить отношения со многими странами на основе искреннего, делового, взаимного уважения, многие страны считают Азербайджан стратегическим партнером, и это выражение уже отражено в международных документах. Нам удалось установить отношения со всеми соседними странами на основе искренней дружбы, взаимного уважения и взаимного доверия. Если бы мы этого не сделали, сегодня вокруг конфликта мог бы развернуться совершенно иной процесс.
Наконец, и, в первую очередь, строительство армии. В течение этих 17 лет основная часть моей работы была посвящена строительству армии, тому, как укрепить нашу армию, оснастить нашу армию самым современным оружием. Это тоже была непростая задача. Одних материальных ресурсов для покупки этого оружия недостаточно. В то же время необходимо приложить дипломатические и политические усилия, и мы этого добились. Сегодня Азербайджан поставляет свои военные грузы из многих стран. В то же время по моей инициативе в Азербайджане была создана оборонная промышленность. Мы обеспечиваем потребности нашей армии во многом за счет отечественного производства. В Азербайджане производится более 1000 наименований продукции военного назначения, в том числе и самой современной. Это наша деятельность. Строительство армии, решение материальных проблем военнослужащих, решение государством жилищных проблем военнослужащих в отставке, обеспечение их квартирами, улучшение условий труда наших военнослужащих. Мы восстановили почти все наши военные лагеря и военные базы, и они соответствуют самым высоким стандартам. Конечно, прежде всего боеспособность. Способность к борьбе увеличилась. Неоднократные военные парады на площади Свободы показали миру нашу силу.
Повышение боеспособности - ключевой фактор в строительстве армии. Мы используем современное оружие, используем технологии, уничтожаем технику противника. Только азербайджанские солдаты освобождают наши земли, азербайджанские офицеры освобождают их, они солдаты, преследующие врага с флагом и оружием в руках, и солдаты, уничтожающие врага. С любовью к нашим солдатам!
Мы такую армию создали! Мы сказали оккупантам, мы сказали, идите прямо, прекратите оккупацию, еще не поздно. Поэтому наша политика во все времена была однозначной. Мы сказали, что если вопрос не будет решен мирным путем, мы решим вопрос военным путем. Я говорил об этом много раз. Поэтому меня критиковали некоторые страны. Я сказал, что наши земли не были оккупированы военным путем? Армения мирно оккупировала наши земли? Каждая страна имеет право на самооборону. Это право дано нам Уставом ООН. Я сказал, что если я увижу, что переговоры совершенно неэффективны, у нас не будет другого выхода. Дайте знать всем - противнику, его сторонникам и посредникам, причастным к этому делу. Я всегда сдерживал свое слово. Я сделал то, что сказал азербайджанскому народу. Я сдержал слово в этом вопросе, и мы уже празднуем Победу.
С 27 сентября освобождено более 200 городов, сел и поселков. В частности, полностью разрушенный город Физули не оставил ни одного безопасного здания, ненавистного врагу. Габриэль был полностью уничтожен. Губадлы, Зангилан были полностью разрушены. Села, города. Поселок Гадрут, поселок Суговушан, а сегодня город Шуша.
Наш победный марш продолжается. Есть еще оккупированные земли, еще идут войны. Если руководство Армении не выполнит мои требования, мы пойдем до конца. Никто нас не остановит. В мире нет силы, которая могла бы нас остановить. Армения уже признала свое горькое поражение, унизив себя и оскорбив свой народ. Руководству Армении сейчас нужна помощь других стран, военная помощь, оружие и техника. Где твоя непобедимая армия? Мы его уничтожили. Все их слова, все их утверждения были мифами, ложью. Непобедимая армия - это азербайджанская армия! Он показывает это на поле боя, в одиночку изгоняя врага с земель. За тридцать лет потрачены миллиарды долларов, построены укрепления, построены инженерные сооружения. Но мы уничтожили и уничтожили их все - за счет духовного духа, силы, единства!
Еще раз хочу сказать, что наш победный марш продолжается. Силы противника должны быть выведены со всех оккупированных территорий. Это наше требование. Этого требуют международные нормы и принципы, решения и резолюции международных организаций.
Дорогие сестры и братья, сегодня я передаю эту радостную весть моим родным здесь, на Аллее Шехидов. Это не случайно. Это естественно. Сегодня я еще раз преклоняюсь перед душами наших мучеников. Сегодня я заявляю, что крови наших мучеников не осталось на земле. Крови жертв армянских зверств, жертв Ходжалы не осталось на земле. Мы отомстили на поле боя. Мы никогда не воевали против мирных жителей, и мы никогда не воевали в этот раз. Хотя ненавистный противник убил 93 мирных жителя беспорядочным огнем, более 400 мирных жителей были ранены. Но я сказал нет, мы азербайджанцы! Мы отомстим и отомстим на поле боя! Мы уничтожили их армию, мы уничтожили их оборудование, мы разрушаем и будем уничтожать. Поджарим и врага прогоним!
Сегодня в это же время я посетил могилу великого лидера Гейдара Алиева и поклонился его духу. Я сказал в глубине души: я счастлив, что выполнил волю отца. Мы освободили Шушу! Это великая победа! Сегодня счастливы души наших мучеников, Великого Вождя! Пусть ваши глаза будут ясны Азербайджан! Пусть ваши глаза будут ясны, азербайджанцы мира!
В эти дни я получаю тысячи писем от азербайджанцев со всего мира и людей, живущих в Азербайджане. Тысячи писем каждый день. Я просто жалею, что не могу прочитать все эти письма. Просто не хватает времени. Какие чудесные слова, какая огромная поддержка. Сегодня мы доказываем всему миру, что мы великий народ, мы гордый народ! Мы непобедимый народ! Показываем место врага на поле боя!
В эти дни я неоднократно обращался к азербайджанскому народу и бил врага кулаками. Я сказал, что этот кулак не такой уж и большой. Это железный кулак. Мы сокрушим и сокрушим врагу голову этим железным кулаком! В то же время этот кулак - символ нашего единства. Сегодня азербайджанский народ сплочен как этот кулак! Так будет всегда! Это единство будет длиться вечно! Этот союз позволит нам в будущем выполнять все наши обязанности. Все эти годы - 17 лет - я чувствовал поддержку азербайджанского народа, я видел, видел их доверие, их доброе отношение ко мне. Это дает мне силы. Это неоценимая поддержка моей политики. Я всегда заверял азербайджанский народ, что буду служить своей Родине и своему народу с достоинством и преданностью. Я рада, что сдержала слово. Как всегда, сдержал слово.
Передача этой радостной новости азербайджанскому народу в этот исторический день, пожалуй, один из самых счастливых дней в моей жизни.