Qarabağa səfər üçün “mygov” üzərindən də icazələr veriləcək.
“İşğaldan azad olunmuş ərazilərə səfər üçün icazə” xidməti artıq “mygov” platforması vasitəsilə mümkün olacaq.
Bu barədə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyindən (İRİA) bildirilib.
Bu xidmət vasitəsilə işğaldan azad olunmuş ərazilərə fərdi minik avtomobili ilə səfər etmək istəyən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları icazə prosesini rahat və sürətli şəkildə həyata keçirə biləcəklər.
Əvvəllər bu icazələr yalnız “Yolumuz Qarabağa” portalı üzərindən verilsə də, indi bu xidmət “mygov” platformasına da inteqrasiya olunub. İstifadəçilər platformada “Nəqliyyat” kateqoriyasından “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə səfər üçün icazə” xidmətini seçərək, təyinat nöqtəsini və səfər tarixini müəyyənləşdirir, avtomobil və sərnişin məlumatlarını daxil edir. Bu mərhələdə müraciət edən şəxsin FİN kodu üzrə adına qeydiyyatda avtomobil varsa, məlumatlar avtomatik olaraq ekranda görünür. Əgər yoxdursa, vətəndaş özü məlumatları əlavə edir. İstifadəçi bütün məlumatları əlavə etdikdən sonra birdəfəlik şifrə (OTP) ilə müraciətini təsdiqləyir. Vətəndaş aldığı icazəyə dair məlumatları “Tarixçə” bölməsindən izləyə və lazım gəldikdə icazəni ləğv edə bilər.
Qeyd edək ki, səfər zamanı sürücü də daxil olmaqla 9 sərnişin iştirak edə bilər. Bununla yanaşı, dövlət qeydiyyat nişanlı fərdi minik avtomobilinin əlavə olunması tələb olunur.

Permissions for trips to Karabakh will also be issued through "mygov".
The service “Permission to travel to the liberated territories” is now available via the "mygov" platform.
This was reported by the Innovation and Digital Development Agency (IDDA).
Through this service, citizens of the Republic of Azerbaijan who wish to travel to the liberated territories by private passenger car will be able to complete the permit process easily and quickly.
Previously, these permits were issued only through the “Yolumuz Qarabağa” portal, but now the service has also been integrated into the "mygov" platform. Users can select the “Permission to travel to the liberated territories” service under the “Transport” category on the platform, specify the destination and travel date, and enter the vehicle and passenger information. At this stage, if the applicant has a vehicle registered in their name based on their FIN code, the information is automatically displayed on the screen. If not, the citizen can add the details manually. After providing all the necessary information, the user confirms the application with a one-time password (OTP). Citizens can track the details of the permit in the “History” section and, if necessary, cancel it.
It should be noted that up to 9 passengers, including the driver, may participate in the trip. In addition, a privately registered passenger car with state license plates must be added.