QDF Şuşa şəhərinə konsert royalının hədiyyə edilməsi ilə bağlı “Qarabağ gecəsi” konsertini keçirib
22 sentyabr 2024-cü il tarixində Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Şuşa Şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsinin dəstəyi ilə ölkəmizin musiqi beşiyi sayılan Şuşa şəhərində “Qarabağ gecəsi - Şuşa” adlı xeyriyyə konserti keçirilib.
Üzeyir Hacıbəyli XVI Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində baş tutan və QDF tərəfindən “YAMAHA” istehsalı olan böyük konsert royalının Şuşa şəhərinə hədiyyə edilməsinə həsr edilən konsertdə dövlət rəsmiləri, Fondun donor və tərəfdaşları, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri və Şuşa sakinləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev konsertin əsas məqsədi barədə məlumat verib:
“Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı möhtəşəm qələbədən sonra işğaldan azad edilən ərazilərdə irimiqyaslı tikinti-quruculuq işləri aparılır. Artıq ənənə halını alan “Qarabağ gecəsi” xeyriyyə konserti də doğma Qarabağın bərpası istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq məqsədilə keçirilir.
Bu konsert artıq 3 dəfə Bakı və Gəncə şəhərlərində keçirilib və məhz onun keçirilməsindən əldə edilən ianələr hesabına Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, çox hörmətli Mehriban xanım Əliyevanın tövsiyəsi ilə bu gözəl royal musiqi aləti alınaraq Şuşa şəhərinə hədiyyə edilib.
Onu da bildirim ki, həm öncəki konsertlər, həm də bugünkü konsert maestro Fərhad Bədəlbəylinin təşəbbüsü ilə keçirilib. İnanıram ki, bu gün Şuşa şəhərinə hədiyyə edəcəyimiz bu musiqi aləti Şuşanın əvvəlki musiqi şöhrətini özünə qaytarmasına böyük töhfə verəcək”.
Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Qarabağ Dirçəliş Fondunun Müşahidə Şurasının üzvü Fərhad Bədəlbəyli çıxış edərək “Qarabağ gecəsi” xeyriyyə konserti ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, onun işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mədəni irsimizin bərpasına verdiyi töhfəni xüsusi olaraq vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra tədbir bədii hissə ilə davam edib. Xalq artistləri Fərhad Bədəlbəyli və dünya şöhrətli tenor Yusif Eyvazov, solistlər Yeganə Axundova (piano), Gülnaz İsmayılova (soprano), Mahir Tağızadə (bariton), Nəzrin Aslanlı (violin), Qəmər Kərimli (violin), eləcə də Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin bədii rəhbəri və baş dirijoru Əməkdar artist Fuad İbrahimovun rəhbərliyi ilə Bakı Kamera Orkestri bir saatdan artıq davam edən konsert zamanı qonaqlara əsl musiqi ziyafəti yaşadıblar.
Dünya şöhrətli tenor Yusif Eyvazov Azərbaycan klassik musiqisi ilə yanaşı, İtaliya klassik musiqisini, o cümlədən Neapol mahnılarını böyük məharətlə ifa edib.
Eyni zamanda maestro Fərhad Bədəlbəylinin bəstələdiyi “Dəniz” kompozisiyası və “Ave Maria” əsəri tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Konsertdən sonra Şuşa şəhər sakini, filologiya elmləri doktoru İlhami Cəfərsoylu çıxış edərək işğaldan azad edilmiş ərazilərin, o cümlədən Şuşa şəhərinin bərpasına verdikləri töhfəyə görə konsertin bütün təşkilatçılarına dərin təşəkkürünü bildirib.
Qeyd olunmalıdır ki, Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən Qarabağın dirçəlişinə ianələrin cəlb edilməsi, bu sahədə aktiv iştirakçılığın, habelə fərdlər arasında məsələyə məqsədyönlü və şüurlu yanaşmanın təmin edilməsi məqsədilə təşkil olunan “Qarabağ gecəsi” xeyriyyə konsertinin keçirilməsi fondun müxtəlif illərdə korporativ donorları, o cümlədən “Avrora Qrup”, “İTALDIZAYN” QSC, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu, “Azərlotereya” ASC və “Reform Group” MMC-nin dəstəyi ilə təşkil olunub.

22 сентября 2024 года по инициативе и при организации Фонда Возрождения Карабаха (ФВК), а также при содействии Министерства культуры Азербайджанской Республики и Управления Государственного заповедника города Шуша в Шуше, которая считается колыбелью азербайджанской музыки, состоялся благотворительный концерт под названием «Карабахская ночь - Шуша».
На концерте, организованном в рамках XVI Международного музыкального фестиваля имени Узеира Гаджибейли и посвященном вручению большого концертного рояля марки YAMAHA в подарок городу Шуша, присутствовали представители государства и правительства, доноры и партнеры Фонда, известные деятели культуры и искусства, а также жители города Шуша.
В своем выступлении председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев рассказал о главной цели концерта:
«После Великой Победы, одержанной нашей доблестной армией под руководством Верховного Главнокомандующего, господина Президента Ильхама Алиева в Отечественной войне, на освобожденных территориях ведутся масштабные строительные и восстановительные работы. Благотворительный концерт «Карабахская ночь», уже ставший традиционным, проводится в поддержку этих работ, направленных на восстановление родного Карабаха.
Этот концерт уже трижды проводился в Баку и Гяндже, и именно на средства, полученные от его проведения, по рекомендации первого вице-президента Азербайджанской Республики, Мехрибан Алиевой, был приобретен и передан в дар городу Шуша этот прекрасный музыкальный инструмент.
Отмечу также, что и предыдущие, и сегодняшний концерты были организованы по инициативе маэстро Фархада Бадалбейли. Уверен, что этот музыкальный инструмент, который мы сегодня дарим городу Шуша, внесет значительный вклад в восстановление музыкальной славы Шуши».
Народный артист Азербайджанской Республики, ректор Бакинской музыкальной академии, член Наблюдательного совета Фонда Возрождения Карабаха Фархад Бадалбейли также выступил на мероприятии и поделился своими мыслями о благотворительном концерте «Карабахская ночь», особо отметив его вклад в восстановление культурного наследия на освобожденных территориях.
После выступлений мероприятие продолжилось художественной частью. Народные артисты Фархад Бадалбейли и всемирно известный тенор Юсиф Эйвазов, солисты Егана Ахундова (фортепиано), Гюльназ Исмайлова (сопрано), Махир Тагизаде (баритон), Незрин Асланлы (скрипка), Гамар Керимли (скрипка), а также Камерный оркестр Баку под руководством заслуженного артиста, художественного руководителя и главного дирижера Азербайджанского Государственного симфонического оркестра Фуада Ибрагимова устроили для гостей настоящий музыкальный праздник, который длился более часа.
Всемирно известный тенор Юсиф Эйвазов виртуозно исполнил как классическую азербайджанскую музыку, так и итальянскую классическую музыку, включая неаполитанские песни.
Композиции «Дениз» и «Ave Maria», созданные маэстро Фархадом Бадалбейли, в свою очередь, вызвали большой интерес у зрителей.
После концерта житель Шуши, доктор филологических наук Илхами Джафарсой выступил с благодарственной речью и выразил глубокую признательность всем организаторам концерта за их вклад в восстановление освобожденных территорий, в том числе и города Шуша.
Следует отметить, что проведение благотворительного концерта «Карабахская ночь», организованного Фондом Возрождения Карабаха с целью привлечения пожертвований для восстановления Карабаха, а также активного участия и формирования осведомленности о проводимых работах среди населения, в разные годы было поддержано различными корпоративными донорами Фонда, включая компании Avrora Qrup, İTALDIZAYN QSC, Группу компаний Veysəloğlu, ОАО Azərlotereya и ООО Reform Group.