Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi və Ərzurum Böyükşəhər Bələdiyyəsi arasında iki dost və qardaş ölkə kimi strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu nəzərə alaraq qardaşlaşmış şəhərlər haqqında protokol imzalanıb.
Protokol qardaşlaşmış şəhərlər arasında mədəni, sosial və iqtisadi münasibətləri, həmçinin dostluq və qardaşlıq əlaqələrini təşviq etmək və birgə fəaliyyət sahələrini genişləndirməyi əsas tutur.
Tərəflər arasında birgə proqram, layihələr, qarşılıqlı səfərlərin təşkili, habelə təcrübə və məlumat mübadiləsi, bərabərlik, dostluq, qardaşlıq və ümumi maraq prinsiplərinə uyğun olaraq, incəsənət, mədəniyyət, turizm, elm, ticarət və informasiya texnologiyaları sahələrində əməkdaşlıq nəzərdə tutulmuşdur.
Sənədi Ərzurumda səfərdə olan Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov və Ərzurum Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başçısı Mehmet Sekmen imzalayıblar.
Tədbirdən sonra Ərzurum valisi Okay Memişlə də görüş baş tutub. Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov qardaşlaşmış şəhərlər protokolunun ilk dəfə Ərzurum ilə imzalanmasının xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, bu il Azərbaycanda Müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Şuşa şəhəri Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan olunubdur. Gələn il isə Şuşa şəhəri TÜRKSOY-un qərarı ilə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilmişdir. Buna görə də Türk dünyasının mərkəzlərindən biri sayılan Ərzurum ilə mədəni, siyasi və iqtisadi əlaqələrin qurulması vacibdir.
Ərzurum valisi Okay Memiş Şuşanın bütün türk dünyasının qəlbində xüsusi yer tutduğunu qeyd edərək, əziz Şuşa ilə istənilən tədbir və birgə fəaliyyətlərin başlanmasını valilik üçün mühüm missiya olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra Məftun Abbasov ilə Ərzurum Atatürk Universiteti və Ərzurum Texniki Universitetinin rektorları arasında görüş baş tutub. Görüşdə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması haqqında ətraflı danışılıb.

Принимая во внимание наличие отношений стратегического партнерства между двумя дружественными и братскими странами, Управление государственного заповедника города Шуша и муниципалитет Эрзурума подписали протокол о городах-побратимах.
Протокол предуматривает поощрение культурных, социальных и экономических отношений, дружеских и братских связей, а также расширение сфер совместной деятельности между городами-побратимами.
Между сторонами предусматриваются совместные программы, проекты, организация взаимных визитов, а также также проведение обмена опытом и информацией, сотрудничество в области искусства, культуры, туризма, науки, торговли и информационных технологий в соответствии с принципами равенства, дружбы, братства и общих интересов.
Документ подписали находящийся с визитом в Эрзуруме председатель Правления Управления государственного заповедника города Шуша Мафтун Аббасов и глава муниципалитета Эрзурума Мехмет Секмен. После мероприятия состоялась встреча с губернатором Эрзурума Окаем Мемишем. Председатель Правления Управления государственного заповедника города Шуша Мафтун Аббасов отметил, что подписание впервые с Эрзурумом протокола о городах-побратимах имеет важное значение
Он напомнил, что Распоряжением Верховного главнокомандующего, Президента Азербайджана Ильхама Алиева город Шуша был объявлен в нашей стране культурной столицей Азербайджана. А в 2023 году решением ТЮРКСОЙ город Шуша объявлен культурной столицей тюркского мира. В связи с этим М.Аббасов подчеркнул важность установления культурных, политических и экономических связей с Эрзурумом, который считается одним из центров тюркского мира.
Губернатор Эрзурума Окай Мемиш отметил, что Шуша занимает особое место во всем тюркском мире, заявил, что начать совместную деятельность с дорогой Шушой является для него важной миссией.
Позже состоялась встреча Мафтуна Аббасова с ректорами Университета Ататюрка и Технического университета Эрзурума. На встрече подробно обсуждалось проведение взаимного обмена опытом.