Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi və Ərzurum Böyükşəhər Bələdiyyəsi arasında iki dost və qardaş ölkə kimi strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu nəzərə alaraq qardaşlaşmış şəhərlər haqqında protokol imzalanıb.
Protokol qardaşlaşmış şəhərlər arasında mədəni, sosial və iqtisadi münasibətləri, həmçinin dostluq və qardaşlıq əlaqələrini təşviq etmək və birgə fəaliyyət sahələrini genişləndirməyi əsas tutur.
Tərəflər arasında birgə proqram, layihələr, qarşılıqlı səfərlərin təşkili, habelə təcrübə və məlumat mübadiləsi, bərabərlik, dostluq, qardaşlıq və ümumi maraq prinsiplərinə uyğun olaraq, incəsənət, mədəniyyət, turizm, elm, ticarət və informasiya texnologiyaları sahələrində əməkdaşlıq nəzərdə tutulmuşdur.
Sənədi Ərzurumda səfərdə olan Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov və Ərzurum Böyükşəhər Bələdiyyəsinin başçısı Mehmet Sekmen imzalayıblar.
Tədbirdən sonra Ərzurum valisi Okay Memişlə də görüş baş tutub. Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov qardaşlaşmış şəhərlər protokolunun ilk dəfə Ərzurum ilə imzalanmasının xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, bu il Azərbaycanda Müzəffər Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Şuşa şəhəri Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan olunubdur. Gələn il isə Şuşa şəhəri TÜRKSOY-un qərarı ilə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilmişdir. Buna görə də Türk dünyasının mərkəzlərindən biri sayılan Ərzurum ilə mədəni, siyasi və iqtisadi əlaqələrin qurulması vacibdir.
Ərzurum valisi Okay Memiş Şuşanın bütün türk dünyasının qəlbində xüsusi yer tutduğunu qeyd edərək, əziz Şuşa ilə istənilən tədbir və birgə fəaliyyətlərin başlanmasını valilik üçün mühüm missiya olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra Məftun Abbasov ilə Ərzurum Atatürk Universiteti və Ərzurum Texniki Universitetinin rektorları arasında görüş baş tutub. Görüşdə qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması haqqında ətraflı danışılıb.

Shusha and Erzurum become sister cities
Taking into account the existence of strategic partnership relations between two friendly and brotherly countries, a protocol on sister cities was signed between Shusha City State Reserve Department and Erzurum Metropolitan Municipality.
The Shusha City State Reserve Department said that the protocol is based on promoting cultural, social and economic relations between the sister cities, as well as friendly and brotherly relations and expanding the areas of joint activities.
Joint programs, projects, organization of mutual visits between the parties, as well as exchange of experience and information, cooperation in the fields of art, culture, tourism, science, trade and information technologies are planned in accordance with the principles of equality, friendship, brotherhood and common interest.
The document was signed by Maftun Abbasov, Chairman of the Management Board of Shusha City State Reserve Department, who was on a visit to Erzurum and Mehmet Sekmen, Head of Erzurum Metropolitan Municipality.
After the event, there was a meeting with the governor of Erzurum Okay Memiş. Maftun Abbasov, Chairman of the Management Board of the Shusha City State Reserve Department, noted that the signing of the sister cities protocol for the first time with Erzurum is of special importance. He informed his counterpart that, the city of Shusha was declared the cultural capital of Azerbaijan this year by the Decree of the Supreme Commander-in-Chief of Azerbaijan, President Ilham Aliyev. Next year, the city of Shusha was declared the cultural capital of the Turkic world by the decision of TURKSOY. Therefore, it is important to establish cultural, political and economic relations with Erzurum, which is considered one of the centers of the Turkic world.
Erzurum Governor Okay Memiş noted that Shusha has a special place in the hearts of the entire Turkic world and said that starting any event and joint activities with dear Shusha is an important mission for the governorship.
Later, a meeting was held between Maftun Abbasov and the rectors of Erzurum Atatürk University and Erzurum Technical University. The meeting discussed the exchange of experience in detail.