Mədəniyyət paytaxtının simvolu Bursadan Şuşaya ötürüldü
9 dekabr 2022-ci il tarixində TÜRKSOY-un 2022-ci il "Bursa- Türk mədəniyyət paytaxtı ili"nin rəsmi bağlanış mərasimi keçirildi.  Tədbirin bağlanış mərasimində mədəniyyət paytaxtının simvolu Bursadan Şuşaya ötürüldü. Simvol Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimova Bursa Böyükşəhər bələdiyyə rəhbəri Alinur Aktaş tərəfindən təhvil verildi.
TÜRKSOY-un baş direktoru Sultan Rayev, Türk Dövlətləri Təşkilatının baş direktoru Kubanıçbek Ömüraliyev, Bursa valisi Yakub Canbolat, Bursa Böyükşəhər bələdiyyə rəhbəri Alinur Aktaş çıxışlarında zəngin tarixi və mədəni irsin beşiyi, dahi şəxsiyyətlərin vətəni, keçilməz qala olan Şuşanın  "2023-cü il Türk dövlətlərinin mədəniyyət paytaxtı" elan olunmasını tarixin yeni və möhtəşəm səhifəsi adlandırdılar.

Девятого декабря состоялась официальная церемония закрытия "Года культурной столицы тюркского мира - Бурса", объявленного ТЮРКСОЙ в 2022 году. В ходе церемонии символ культурной столицы перешел от Бурсы к Шуше. Символ был передан специальному представителю президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдыну Керимову мэром столичного муниципалитета Бурсы Алинуром Акташем.
Генеральный директор TÜRKSOY Султан Раев, генеральный директор Организации Тюркских Государств Кубаничбек Омуралиев, губернатор Бурсы Якуб Джанполат, глава муниципалитета Беюкшехир города Бурса Алинур Акташ в своих выступлениях назвали новой и величайшей страницей истории объявление "Культурной столицей Тюркских государств 2023 года" Шуши, являющейся родиной выдающихся личностей, непроходимой крепостью, колыбелью богатого исторического и культурного наследия.