Mədəniyyət paytaxtının simvolu Bursadan Şuşaya ötürüldü
9 dekabr 2022-ci il tarixində TÜRKSOY-un 2022-ci il "Bursa- Türk mədəniyyət paytaxtı ili"nin rəsmi bağlanış mərasimi keçirildi.  Tədbirin bağlanış mərasimində mədəniyyət paytaxtının simvolu Bursadan Şuşaya ötürüldü. Simvol Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimova Bursa Böyükşəhər bələdiyyə rəhbəri Alinur Aktaş tərəfindən təhvil verildi.
TÜRKSOY-un baş direktoru Sultan Rayev, Türk Dövlətləri Təşkilatının baş direktoru Kubanıçbek Ömüraliyev, Bursa valisi Yakub Canbolat, Bursa Böyükşəhər bələdiyyə rəhbəri Alinur Aktaş çıxışlarında zəngin tarixi və mədəni irsin beşiyi, dahi şəxsiyyətlərin vətəni, keçilməz qala olan Şuşanın  "2023-cü il Türk dövlətlərinin mədəniyyət paytaxtı" elan olunmasını tarixin yeni və möhtəşəm səhifəsi adlandırdılar.

The official closing ceremony of the "Year of Bursa – 2022 Cultural Capital of the Turkic World" by the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) took place on December 9. During the official closing ceremony, the cultural capital symbol was transferred from Bursa to Shusha. The Mayor of the Metropolitan Municipality of Bursa Alinur Aktas presented the symbol of the cultural capital to the Special Representative of the President of Azerbaijan in Shusha Aydin Karimov.
TURKSOY Secretary General Sultan Raev, Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliev, Governor of Bursa Yakup Canbolat, Mayor Alinur Aktas noted that declaring Shusha the impregnable fortress as the cradle of rich history and culture, the birthplace of notable people, the cultural capital of the Turkic states in 2023 is an important part of the history.