Bu gündən etibarən Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “Mərkəzləşdirilmiş elektron sənəd dövriyyəsi” (MESD) proqramının tətbiqinə başlayıb.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov bildirib ki, Şuşa özünün intibah dövrünü yaşayır, şəhərdə irihəcmli infrastruktur layihələri həyata keçirilir, erməni işğalı zamanı dağıdılmış tarixi abidələr bərpa olunur: “Bir çox yerli və xarici şirkətlər Şuşanın bərpasında iştirakdan qürur duyur, amma bu işlərin operativ təşkili, həm dövlət, həm də özəl şirkətlərlə sənəd dövriyyəsinin müasir formada təmin olunması vacib prioritetlərdən birinə çevrilib. Müasir tələblərə cavab verən hər bir təşkilatda sənəd dövriyyəsinin elektronlaşdırılması tapşırıqların icrasının effektivliyini, əməkdaşın iş qabiliyyətini və bacarıqlarını müəyyən edən əsas amillərdən biridir. Bu baxımdan qeyd olunan sahədə böyük təcrübə qazanmış “ASAN xidmət”lə əməkdaşlığa başlamağımızı vacib mərhələ kimi qiymətləndiririk.”
Noyabr ayının 17-də “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi”nin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov Şuşa şəhərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin rəhbərliyi və əməkdaşları üçün MESD, “ASAN Login”, “myGov”, İnsan resurslarının idarə olunması sistemi və digər uğurlu layihələr haqqında ətraflı məlumat verib. Təqdimat zamanı Fariz Cəfərov dövlət qurumları tərəfindən göstərilən xidmətlərin “ASAN xidmət index”i vasitəsilə qiymətləndirildiyini bildirib.
Treninqin sonunda süni intellekt, “Big Data” texnologiyasına artan tələbat və 4-cü sənaye inqilabı dövründə Azərbaycanın çağırışları mövzusunda da fikir mübadiləsi aparılıb.

ASAN electronic document management has been introduced in Shusha Reserve
Maftun Abbasov, Chairman of the Shusha City State Reserve, said that Shusha is experiencing its renaissance, large-scale infrastructure projects are being implemented in the city, historical monuments destroyed during the Armenian occupation are being restored: “Many local and foreign companies are proud to participate in Shusha's restoration. One of the important priorities is the efficient organization of work and ensuring modern document circulation with both public and private companies. Electronic document management in any organization that meets modern requirements is one of the main factors determining the effectiveness of the tasks, the ability and skills of the employee. In this regard, we consider the start of cooperation with "ASAN service", which has extensive experience in this field, as an important step. "
On November 17, Fariz Jafarov, Director of the e-Government Development Center (EGC), met with the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha and the management and staff of Shusha City State Reserve MESD, ASAN Login, myGov, Human Resources. gave detailed information about the management system and other successful projects. During the presentation, Fariz Jafarov said that the services provided by government agencies are evaluated through the "ASAN service index".
At the end of the training, the sides exchanged views on artificial intelligence, the growing demand for Big Data technology and the challenges of Azerbaijan during the 4th industrial revolution.