Bu gündən etibarən Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “Mərkəzləşdirilmiş elektron sənəd dövriyyəsi” (MESD) proqramının tətbiqinə başlayıb.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov bildirib ki, Şuşa özünün intibah dövrünü yaşayır, şəhərdə irihəcmli infrastruktur layihələri həyata keçirilir, erməni işğalı zamanı dağıdılmış tarixi abidələr bərpa olunur: “Bir çox yerli və xarici şirkətlər Şuşanın bərpasında iştirakdan qürur duyur, amma bu işlərin operativ təşkili, həm dövlət, həm də özəl şirkətlərlə sənəd dövriyyəsinin müasir formada təmin olunması vacib prioritetlərdən birinə çevrilib. Müasir tələblərə cavab verən hər bir təşkilatda sənəd dövriyyəsinin elektronlaşdırılması tapşırıqların icrasının effektivliyini, əməkdaşın iş qabiliyyətini və bacarıqlarını müəyyən edən əsas amillərdən biridir. Bu baxımdan qeyd olunan sahədə böyük təcrübə qazanmış “ASAN xidmət”lə əməkdaşlığa başlamağımızı vacib mərhələ kimi qiymətləndiririk.”
Noyabr ayının 17-də “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi”nin (EHİM) direktoru Fariz Cəfərov Şuşa şəhərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin rəhbərliyi və əməkdaşları üçün MESD, “ASAN Login”, “myGov”, İnsan resurslarının idarə olunması sistemi və digər uğurlu layihələr haqqında ətraflı məlumat verib. Təqdimat zamanı Fariz Cəfərov dövlət qurumları tərəfindən göstərilən xidmətlərin “ASAN xidmət index”i vasitəsilə qiymətləndirildiyini bildirib.
Treninqin sonunda süni intellekt, “Big Data” texnologiyasına artan tələbat və 4-cü sənaye inqilabı dövründə Azərbaycanın çağırışları mövzusunda da fikir mübadiləsi aparılıb.

С сегодняшнего дня администрация Шушинского Городского Государственного Заповедника запустила программу «Централизованное электронное документооборот» (MESD) Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям при президенте Азербайджанской Республики.
Председатель правления Шушинского Городского Государственного Заповедника Мафтун Аббасов сказал, что Шуша переживает период возрождения, в городе реализуются масштабные инфраструктурные проекты, реставрируются исторические памятники, разрушенные во время армянской оккупации: «Многие местные и иностранные компании гордятся тем, что участвуют в восстановлении Шуша. Одним из важных приоритетов является эффективная организация работы и обеспечение современного документооборота как с государственными, так и с частными компаниями. Электронный документооборот в любой организации, отвечающей современным требованиям, является одним из основных факторов, определяющих эффективность поставленных задач, способности и навыки сотрудника. В этой связи мы считаем важным шагом начало сотрудничества с «АСАН сервис», имеющей большой опыт в данной сфере ».
17 ноября директор Центра Развития Электронного Правительства Фариз Джафаров встретился со Специальным представителем Президента Азербайджанской Республики в Шуше, руководством и сотрудниками Шушинского Городского Государственного заповедника MESD, ASAN Login, myGov, Human Resources предоставили подробную информацию о системе управления и других успешных проектах. В ходе презентации Фариз Джафаров сказал, что услуги, предоставляемые государственными структурами, оцениваются через «Индекс услуг ASAN».
По окончании тренинга стороны обменялись мнениями об искусственном интеллекте, растущем спросе на технологии “Big Data” и вызовах Азербайджана во время 4-й промышленной революции.