İyunun 1-də Şuşa şəhərində Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə türk dövlətlərinin məktəbliləri arasında "Şuşa türk dövlətləri birliyinin mədəniyyət incisidir” adlı beynəlxalq uşaq yaradıcılıq festivalı keçirilib. Festivalda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Macarıstandan 250-yə yaxın məktəbli ölkələrinin musiqi və rəqs mədəniyyətini təqdim edib. Şəhid övladları festivalı maraqla izləyiblər. Festivalın keçirilməsində məqsəd türkdilli dövlətlərdən olan uşaqlar arasında dostluq, qardaşlıq, əməkdaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirmək, uşaqlara öz ölkələrinin tarix və mədəniyyətini layiqincə təmsil etmək üçün şərait yaratmaq, eləcə də Şuşa şəhərinin füsunkar gözəlliyini tanıtmaqdır.
Şuşa Rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəsi Aydın Kərimov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov festivalı izləyənlər arasında olub.

В городе Шуша прошел международный фестиваль детского творчества.
1 июня в городе Шуша при организации Министерства науки и образования прошёл международный детский творческий фестиваль среди школьников турецких государств под названием "Шуша — культурная жемчужина единства тюркских государств". На фестивале около 250 школьников из Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Венгрии представили музыкальную и танцевальную культуру своих стран. Дети погибших героев с интересом наблюдали за фестивалем. Цель проведения фестиваля — укрепить дружеские, братские и сотрудничественные отношения между детьми тюркоязычных государств, создать условия для достойного представления истории и культуры своих стран, а также продемонстрировать очаровательную красоту города Шуша.
Среди зрителей фестиваля были специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов и  исполнительный директор Управления государственного заповедника города Шуша Турал Новрузов