Şuşa şəhərində “Məzun günü”
15 sentyabrda başlayan 2024-25-ci tədris ili başa çatdı. Bu gün Şuşa şəhərində  də "Son zəng" çalınıb. Şuşa şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbinin XI sinfi üzrə bu il 8 nəfər məzun adını qazanıb. “Məzun günü” tədbirində iştirak edən Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, Elm və Təhsil Nazirliyinin müşaviri Elnur Əliyev, Qarabağ Regional Təhsil İdarəsinin müdiri Sənan Mənsimli, hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərləri, Şəhid ailələri, qazilər, məktəb kollektivi və valideynlər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib. Torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda Şəhid olanların əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib. Tədbirdə çıxış edənlər məzunlara təbriklər söyləyərək, dogma Azərbaycanımıza, xalqımıza layiqli vətəndaş olmalarını arzuladılar, yeni yolun astanasında onlara uğurlar dilədilər.

"Graduation Day" in the city of Shusha
The 2024-2025 academic year, which began on September 15, has come to an end. Today, the "Last Bell" also rang in the city of Shusha. This year, 8 students of the 11th grade of Shusha City Secondary School No. 1 have graduated.
The “Graduation Day” event was attended by the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha district Aydin Karimov, Executive Director of the Shusha City State Reserve Administration Tural Novruzov, Advisor to the Minister of Science and Education Elnur Aliyev, Head of the Karabakh Regional Education Department Senan Mansimli, heads of law enforcement agencies, families of martyrs, veterans, the school staff, and parents.
The event began with the performance of the National Anthem. The cherished memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of our homeland was honored with deep respect.
Speakers at the event congratulated the graduates, wished them to become worthy citizens of their native Azerbaijan and people, and extended their best wishes for success as they embark on a new chapter in life.