Şuşa şəhərinin Qarabağ küçəsində aparılan tikinti işləri ilə tanışlıq
Dekabrın 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şuşa şəhərinin Qarabağ küçəsində aparılan tikinti işləri ilə tanış olub.
Dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, şəhərin mərkəzi küçəsinin layihəsi ümumilikdə 10 bina olmaqla dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir. Tikilməkdə olan binalarda artıq dəmir-beton konstruksiya işləri yekunlaşmaq üzrədir. Binalarda fasad və dam örtüyü işlərinə tezliklə başlanılacaq. Həmçinin layihə çərçivəsində Sadıqcanın evinin bərpa işlərinə də başlanılıb.
Xüsusi vurğulamaq lazımdır ki, Azərbaycan Prezidenti bu küçəyə rəmzi olaraq “Qarabağ” adını verib. Gövhər Ağa məscidi, “Qarabağ” oteli, xüsusi nümayəndəliyin binası Şuşanın mərkəzini əhatə edən bu küçədə yerləşir. Küçənin yenidən qurulması zamanı Şuşanın tarixi-milli memarlıq üslubunun qorunması xüsusilə diqqət mərkəzində saxlanılır. Tikinti işləri yüksək səviyyədə həyata keçirilir.

Ознакомление со строительными работами, проводимыми на улице Карабах в городе Шуша
21 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился со строительными работами, проводимыми на улице Карабах в городе Шуша.
Глава государства был проинформирован о проводимой работе.
Было отмечено, что проект центральной улицы города, состоящей в целом из 10 зданий, реализуется в рамках партнерства государственного и частного секторов. В строящихся зданиях уже завершаются работы по установке железобетонных конструкций. В скором времени в зданиях начнутся фасадные и кровельные работы. Кроме того, в рамках проекта началась реставрация дома Садыгжана.
Следует особо подчеркнуть, что Президент Азербайджана символически назвал эту улицу «Карабах». На этой улице, охватывающей центр города Шуша, расположены мечеть Говхар Ага, отель «Карабах», здание специального представительства. При реконструкции улицы особое внимание уделяется сохранению национально-исторического архитектурного стиля города Шуша. Строительные работы выполняются на высоком уровне.