Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin xətti ilə ölkəmizə səfər edən bir qrup mərakeşli jurnalist Şuşa şəhərinə səfər ediblər.
Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndələyinin və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin məsul əməkdaşları qonaqları şəhərlə tanış ediblər, onlara Şuşanın tarixi, müharibədən əvvəlki və sonrakı vəziyyəti , hal-hazırda şəhərdə aparılan abadlıq, bərpa-quruculuq işləri haqqında geniş məlumat veriblər.
Daha sonra jurnalistlər Şuşa sakinlərinin məskunlaşdığı yeni yaşayış kompleksinə gələrək, orada əhali ilə maraqlı söhbətlər ediblər.

Shusha: History, Victory, and Revival — Through the Eyes of Moroccan Journalists
A group of Moroccan journalists visiting our country at the invitation of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan have traveled to the city of Shusha.
In Shusha district, officials from the Special Representative Office of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha and from the Shusha City State Reserve Department familiarized the guests with the city. They provided them with detailed information about Shusha’s history, the situation before and after the war, and the ongoing landscaping, restoration, and reconstruction work in the city.
Later, the journalists visited the new residential complex where Shusha residents have been resettled and had engaging conversations with the local population there.