18 iyul 2024-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans Nazirlər Kabinetinin sərəncamı ilə təsdiqlənən Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün "İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı" elan edilməsi ilə bağlı “Tədbirlər Planı” çərçivəsində baş tutub.
Konfrans, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin, şəhid əsgər və zabitlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransı açıq elan edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, bütün dünya azərbaycanlıları və türk dünyasının milli-mənəviyyatının alınmaz qalası olan Şuşa həm hər birimizin qırılmaz tellərlə sıx bağlı olduğumuz bir şəhər olmaqla yanaşı, həm də cəsarətimizin rəmzidir. Şuşanın Azərbaycanın tarixi və mədəniyyət mərkəzlərindən biri olduğunu vurğulayan Komitə sədri bu müqəddəs şəhərin həm də İslam mədəniyyətinə tarixi abidələri, memarlıq, ədəbiyyat və sənətkarlıq nümunələri ilə böyük töhfələr verdiyini qeyd edib.
Komitə sədri “Böyük Qayıdış” Proqramının icrası çərçivəsində bu günə qədər 8 minə yaxın keçmiş məcburi köçkünün Laçın, Füzuli, Şuşa, Xocalı şəhərlərinə və dörd kəndə qayıtdığını diqqətə çatdırıb: “Onlar həm bu torpağın sakinləri, həm dövlət, özəl və ictimai qurumların rəhbərləri, siyasi partiyaların üzvləri, mütəxəssis, ekspert, media mənsubu, nəhayət, ana, həyat yoldaşı, qadın olaraq bu ərazilərin ictimai, siyasi, mədəni həyatının bərabərhüquqlu subyekti kimi qayıdır. İslam mədəniyyətinin paytaxtı Şuşadan bütün dünyaya sülh, ədalət və təhlükəsizlik naminə çağırış üçün qayıdır” - deyə o çıxışını sonlandırıb.
Konfrans Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılovun moderatorluğu ilə “İslam dünyasında qadın: ənənə və müasir çağırışlar” mövzusu üzrə panel iclası formatında davam edib.

The conference titled "Women in the Islamic World: Traditions and Challenges," organized by the State Committee for Family, Women, and Children Affairs, took place on July 18, 2024. It was held as part of the "Action Plan" to designate Shusha as the "Cultural Capital of the Islamic World" for 2024, as approved by a Cabinet of Ministers decree.
The conference began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. A moment of silence was observed to honor the memory of the national leader Heydar Aliyev, as well as fallen soldiers and officers.
Chairwoman of the State Committee for Family, Women, and Children Affairs, Bahar Muradova, who opened the conference, welcomed the participants and stated that Shusha, an impregnable fortress of national spirituality for all Azerbaijanis and the Turkic world, is symbolic not only as a city closely connected with each of us through unbreakable bonds but also as a place of our courage. Highlighting that Shusha is one of Azerbaijan's historical and cultural centers, the chairwoman noted that this sacred city has also made a significant contribution to Islamic culture through its historical monuments, architecture, literature, and crafts.
The chairwoman also mentioned that as part of the "Great Return" program, around 8,000 former internally displaced persons have returned to the cities of Lachin, Fuzuli, Shusha, Khojaly, and four villages. She stated, "They are the residents of this land, heads of state, private and public institutions, members of political parties, specialists, experts, and media representatives. Finally, as mothers, wives, and women, they return as equal participants in the social, political, and cultural life of these territories. They are returning from Shusha, the capital of Islamic culture, to call for peace, justice, and security to the entire world," she concluded her speech.
The conference continued with a panel session on the topic "Women in the Islamic World: Traditions and Modern Challenges," moderated by Gunduz Ismailov, Deputy Chairman of the State Committee for Religious Institutions.