Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfərə gələn Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iyunun 15-də Şuşada rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Şuşada rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilə təkbətək görüşü baş tutub.
Görüşdən sonra cənab Prezident İlham Əliyev “Baykar” şirkətinin baş direktoru Lutfi Haluk Bayraktara “Qarabağ” ordeni təqdim etdi.
Daha sonra “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsi” imzalanıb.
Şuşa Bəyannaməsini cənab Prezident İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan imzalayıblar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, birinci xanım Əminə Ərdoğan Şuşada Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin heykəlləri önünə gələrək, ziyarət ediblər. Həmçinin “Xan qızı” bulağında da olublar.
Sonra prezidentlər və ailə üzvləri avtobusla Cıdır düzünə yola düşüblər.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Musiqi irsi və Qarabağ atları Cıdır düzündə” adlı musiqili kompozisiya təqdim edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, birinci xanım Əminə Ərdoğan musiqili kompozisiyaya baxıblar.
Tədbir zamanı Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana ən qədim at cinslərindən olan “Zəfər” adlı Qarabağ atı və “Xarıbülbül” kompozisiyası hədiyyə edilib. “Xarıbülbül” kompozisiyasında Qarabağın rəmzi sayılan iki xarıbülbül gülü birləşərək Azərbaycan ilə Türkiyə arasındakı əbədi dostluq və qardaşlıq münasibətlərini təcəssüm etdirir.
Şuşada təşkil olunan tədbirin qonaqlarına, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun “Qarabağın mədəni irsi” adlı nəşrlər toplusu hədiyyə olunub. Topluya ədəbiyyat, musiqi, memarlıq sahələrini, xalq sənətkarklığını və xalçaçılıq sənətini əks etdirən ayrı-ayrı nəşrlər daxildir.

President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, who arrived in the Republic of Azerbaijan on an official visit, was officially welcomed in Shusha on June 15.
After the official welcoming ceremony in Shusha, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met in private with President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
After the meeting, President Ilham Aliyev presented the Karabakh Order to Lutfi Haluk Bayraktar, General Director of Baykar.
Then the "Shusha Declaration on Allied Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey" was signed.
The Shusha Declaration was signed by President Ilham Aliyev and Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, First Lady Emine Erdogan visited the statues of famous Azerbaijani personalities Natavan, Bulbul and Uzeyir Hajibeyli in Shusha. They also visited the "Khan gizi" spring.
Then the presidents and family members took a bus to the Jidir Duzu plain.
A musical composition entitled "Musical Heritage and Karabakh Horses on the Jidir Duzu plain" was organized by the Heydar Aliyev Foundation.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan, First Lady Emine Erdogan viewed the musical composition.
During the event, President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan was presented with one of the oldest horse breeds, the Karabakh horse "Zafar" and the composition "Kharibulbul". In the composition "Kharibulbul" two kharibulbul flowers, which are considered to be the symbol of Karabakh, unite and embody the eternal friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Turkey.
The guests of the event organized in Shusha were also presented with a collection of publications of the Heydar Aliyev Foundation entitled "Cultural Heritage of Karabakh". The collection includes separate publications in the fields of literature, music, architecture, folk art and carpet weaving.