Ankarada Şuşa Mədəniyyət Günlərinin açılış mərasimi olub
13 noyabr tarixində TÜRKSOY-un baş ofisində Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi və TÜRKSOY-un birgə təşkilatçılığı ilə “Ankarada Şuşa mədəniyyət günləri” tədbirinin açılış mərasimi keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimovla bərabər, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı səfiri Rəşad Məmmədov və digər rəsmilər iştirak edirdilər.
Qarabağın incisi olan tarixi Şuşa üçün çox mühüm əhəmiyyət kəsb edən tədbirdə çıxışı zamanı Aydın Kərimov  2023-cü il ərzində Şuşa şəhərinin Türk xalqlarının mədəniyyətini, zəngin tarixini əks etdirən bir çox tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə şuşalı rəssamların Şuşanın tarixini, özünəməxsus təbiətini, gözəlliyini özündə əks etdirən rəsm əsərləri nümayiş olundu, muğam ifaçılarının ifasında Qarabağımıza həsr olunmuş zəngin musiqilər səsləndirildi.

В Анкаре прошла церемония открытия Дней культуры Шуши
В столице Турции 13 ноября состоялась церемония открытия Дней культуры Шуши в Анкаре, организованных Управлением государственного заповедника города Шуша совместно с ТЮРКСОЙ.
В мероприятии, состоявшемся в головном офисе ТЮРКСОЙ, приняли участие специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, министр культуры Азербайджана Адиль Керимли, посол нашей страны в Турции Рашад Мамедов и другие официальные лица.
В ходе своего выступления на мероприятии, очень важном для жемчужины Карабаха – исторического города Шуша, Айдын Керимов отметил, что в течение 2023 года в городе Шуша проходит множество мероприятий, отражающих культуру и богатую историю тюркских народов.
На мероприятии были представлены картины шушинских художников, отражающие историю, уникальную природу и красоту города, мастера мугама исполнили песни, посвященные Карабаху.