Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan polisinin formalaşmasına, peşəkarlığının artırılmasına daim böyük diqqət və qayğı göstərib. Ulu Öndərin 1998-ci il 24 may tarixli Fərmanı ilə “2 iyul - Polis Günü”nün peşə bayramı kimi qeyd olunması bunun bariz nümunəsidir.
“2 iyul – Polis Günü “ münasibətilə Şuşa şəhərində polis əməkdaşlarının peşə bayramı qeyd edilib. Tədbirdə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, Şuşa Rayon Polis şöbəsinin rəisi, polkovnik Səməd Məhərrəmov, hüquq - mühafizə orqanlarının rəhbər şəxsləri, polis şöbəsinin şəxsi heyəti iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları “Şuşa Şəhidlər Xiyabanı”na gələrək torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olanların əziz xatirəsini yad ediblər.

Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда уделял большое внимание развитию азербайджанской полиции и повышению её профессионализма. Ярким примером этого является Указ oбщенационального лидера от 24 мая 1998 года, устанавливающий «2 июля – День полиции» как профессиональный праздник.
В городе Шуша состоялось празднование «2 июля – Дня полиции», посвященное профессиональному празднику сотрудников полиции. В мероприятии исполнительного директора управления государственного заповедника города Шуша Турал Новрузов, начальник Шушинского районного управления полиции полковник Самед Магеррамов, а также руководители правоохранительных органов и сотрудники управления полиции.
Участники мероприятия посетили «Аллею шехидов в Шуше», чтобы почтить память шехидов за территориальную целостность и суверенитет нашей страны.