Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşada Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğunun təşkilatçılığı ilə 12-14 may tarixlərində V Xarıbülbül Beynəlxalq Folklor Festivalı baş tutub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva festivalın açılışında iştirak ediblər.
Sayca beşinci festivalda 10 xarici ölkədən müxtəlif folklor üslublarında çıxış edən musiqiçilərin, rəqs kollektivlərinin, həmçinin Azərbaycanın müxtəlif regionlarından folklor kollektivlərinin iştirakı nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Azərbaycan Ordusu Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarımızı azad etməyə və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etməyə müvəffəq oldu. Hazırda işğaldan azad olunan ərazilərdə böyük quruculuq layihələri həyata keçirilməkdədir. Bu layihələr azad olunan ərazilərin, inzibati, tarixi və mədəni abidələrin bərpası ilə yanaşı, həm də tarixi torpaqlarımızda illərdir keçirilməyən mədəni tədbirlərimizin, ənənələrimizin bərpasını əhatə edir.
Beləliklə, işğaldan azad olunan torpaqlarımız hazırda mənən də dirçəlir. Mayın 12-dən 14-dək Şuşada keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı bunun əyani təsdiqidir.

В Шуше, культурной столице Азербайджана, 12-14 мая прошел Международный фольклорный фестиваль Хары Бюльбуль, организованный Фондом Гейдара Алиева, Министерством Культуры и Государственным заповедником города Шуша.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии фестиваля.
В пятом по счету фестивале приняли участие музыканты, танцевальные коллективы, выступающие в различных фольклорных стилях из 10 зарубежных стран, а также фольклорные коллективы из различных регионов Азербайджана.
Отметим, что в 44-дневной Отечественной войне героическая азербайджанская Армия под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Ильхама Алиева сумела освободить оккупированные Арменией земли и восстановить нашу территориальную целостность. В настоящее время на освобожденных от оккупации территориях реализуются крупные строительные проекты. Эти проекты включают в себя не только восстановление освобожденных территорий, административных, исторических и культурных памятников, но и восстановление культурных мероприятий, традиций, которые не проводились на нашей исторической земле в течение многих лет.
Таким образом, освобожденные от оккупации земли в настоящее время возрождаются. Музыкальный фестиваль Хары Бюльбюль, который проходит в Шуше с 12 по 14 мая, является наглядным подтверждением этого.