Martın 18-də Şuşa şəhərində Azərbaycan-BMT tərəfdaşlığının 30 illiyinə həsr olunmuş toplantı keçirilib.Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının yüksək səviyyəli dövlət və hökumət rəsmiləri, BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi, BMT-nin Azərbaycandakı qurumlarının rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.
Şuşa toplantısında əsas məqsəd Azərbaycan-BMT tərəfdaşlığında Davamlı İnkişaf Məqsədləri istiqamətində qət edilmiş yolun nəzərdən keçirilməsi üçün əlverişli platforma yaratmaq, postpandemiya və postmünaqişə reallıqlarında Azərbaycanın yeni prioritetlərini və imkanlarını müzakirə etmək olub.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-BMT əlaqələrinin 30 illiyi ilə bağlı poçt markasının təqdimatı olub.
Toplantı panel iclasları ilə davam edib.Çoxşaxəli əməkdaşlığı özündə ehtiva edən Azərbaycan-BMT tərəfdaşlığının 30 illiyinə həsr olunmuş toplantının məhz Şuşada keçirilməsi xüsusi rəmzi məna daşıyır. Şuşa Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olmaqla yanaşı, hazırda bölgənin bərpa-quruculuq, tərəqqi, qələbə simvoludur.

18 марта в Шуше состоялась встреча, посвященная 30-летию партнерства Азербайджан-ООН. В мероприятии приняли участие высокопоставленные государственные и правительственные деятели Азербайджанской Республики, Постоянный координатор ООН и руководители агентств ООН в Азербайджане.
Основной целью встречи в Шуше было создание благоприятной площадки для обзора пути партнерства Азербайджана и ООН к Целям устойчивого развития, обсуждения новых приоритетов и возможностей Азербайджана в постпандемических и постконфликтных реалиях.
Кроме того, была представлена почтовая марка, посвященная 30-летию отношений Азербайджана с ООН.
Встреча продолжилась панельными заседаниями.
Особое символическое значение имеет проведение в Шуше встречи, посвященной 30-летию партнерства Азербайджан-ООН, включающего в себя многоплановое сотрудничество. Шуша является не только культурной столицей Азербайджана, но и символом восстановления, прогресса и победы региона.