Martın 18-də Şuşa şəhərində Azərbaycan-BMT tərəfdaşlığının 30 illiyinə həsr olunmuş toplantı keçirilib.Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının yüksək səviyyəli dövlət və hökumət rəsmiləri, BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi, BMT-nin Azərbaycandakı qurumlarının rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.
Şuşa toplantısında əsas məqsəd Azərbaycan-BMT tərəfdaşlığında Davamlı İnkişaf Məqsədləri istiqamətində qət edilmiş yolun nəzərdən keçirilməsi üçün əlverişli platforma yaratmaq, postpandemiya və postmünaqişə reallıqlarında Azərbaycanın yeni prioritetlərini və imkanlarını müzakirə etmək olub.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-BMT əlaqələrinin 30 illiyi ilə bağlı poçt markasının təqdimatı olub.
Toplantı panel iclasları ilə davam edib.Çoxşaxəli əməkdaşlığı özündə ehtiva edən Azərbaycan-BMT tərəfdaşlığının 30 illiyinə həsr olunmuş toplantının məhz Şuşada keçirilməsi xüsusi rəmzi məna daşıyır. Şuşa Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olmaqla yanaşı, hazırda bölgənin bərpa-quruculuq, tərəqqi, qələbə simvoludur.

A meeting dedicated to the 30th anniversary of the Azerbaijan-UN partnership was held in Shusha on March 18. The event was attended by high-ranking state and government officials of the Republic of Azerbaijan, UN Resident Coordinator and heads of UN agencies in Azerbaijan.
The main purpose of the Shusha meeting was to create a favorable platform for reviewing the path of the Azerbaijan-UN partnership towards the Sustainable Development Goals, to discuss Azerbaijan's new priorities and opportunities in the realities of postpandemic and post-conflict.
In addition, a postage stamp dedicated to the 30th anniversary of Azerbaijan-UN relations was presented.
The meeting continued with panel meetings.
The holding of the meeting dedicated to the 30th anniversary of the Azerbaijan-UN partnership, which includes multifaceted cooperation, in Shusha has a special symbolic meaning. Besides being the cultural capital of Azerbaijan, Shusha is now a symbol of the region's reconstruction, progress and victory.