Azərbaycan Bolqarıstanda keçirilən 20-ci beynəlxalq “Mədəni turizm” sərgisində təmsil olunub
8-10 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Bolqarıstanın Veliko Tırnovo şəhərində keçirilən 20-ci beynəlxalq “Mədəni turizm” sərgisində Azərbaycanı Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi və ölkəmizin Bolqarıstandakı Səfirliyi təmsil edib.
Sərgidə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən Şuşanın tarixi-mədəni irsini, turizm potensialını və zəngin təbii gözəlliyini təcəssüm etdirən fotomateriallar, ingilis dilində turizm kitabçaları və bukletlər nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin birbaşa nəzarəti altında Şuşa şəhərində həyata keçirilən bərpa-quruculuq tədbirləri, Şuşanın turistik məkanları, turistlər üçün Şuşaya gəliş yolları barədə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşları sərgi iştirakçılarına ətraflı məlumat veriblər.
Azərbaycanın Bolqarıstandakı Səfirliyi sərgidə ölkəmizin mədəni turizm sərvətlərini, qədim tarixini, adət-ənənələrini, zəngin mədəniyyətini, füsunkar təbiətini əks etdirən milli stend nümayiş etdirərək müvafiq fotoşəkillər, milli suvenirlər və xalılar, eyni zamanda, milli mətbəx nümunələri təqdim edib.
Sərgidə həmçinin, Bakı Media Mərkəzinin dəstəyi ilə Şuşanın tarixi və mədəni elementlərini, ecazkar təbiətini və zəngin memarlıq üslubunu təcəssüm etdirən fotoşəkillər nümayiş etdirilib.
20-ci Mədəni Turizm sərgisi çərçivəsində 9 oktyabr Azərbaycan nümayəndə heyəti Veliko Tırnovo şəhərinin meri Daniel Panovla görüş keçiriblər. Görüşdə qardaşlaşmış şəhərlər olan Şuşa ilə Veliko Tırnovo arasında mədəniyyət və turizm əlaqələrinin genişləndirilməsi, qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi, mədəniyyət və turizm tədbirlərinin, həmçinin təcrübə mübadiləsinin təşkilinə dair müzakirələr aparılıb.
Xatırladaq ki, hər il Bolqarıstan Respublikasının Turizm Nazirliyinin, aidiyyəti hakimiyyət orqanların rəhbərlərinin, yerli və beynəlxalq bələdiyyə nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən beynəlxalq “Mədəni Turizm” sərgisi Balkan regionunda bu sahədə ixtisaslaşmış yeganə sərgi platformasıdır və 3 gün davam etmişdir.

Azerbaijan was represented at the 20th International "Cultural Tourism" exhibition held in Bulgaria
Azerbaijan was represented at the 20th International "Cultural Tourism" Exhibition held in Bulgaria.
From October 8 to 10, 2025, the Shusha City State Reserve Department and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Bulgaria represented the country at the 20th International "Cultural Tourism" Exhibition held in the city of Veliko Tarnovo, Bulgaria.
At the exhibition, the Shusha City State Reserve Department showcased photo materials, tourism booklets, and brochures in English reflecting Shusha’s historical and cultural heritage, tourism potential, and natural beauty.
Employees of the Shusha City State Reserve Department provided detailed information to exhibition participants about the restoration and reconstruction works being carried out in Shusha under the direct supervision of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, as well as about the city’s tourist attractions and travel routes available for visitors.
The Embassy of Azerbaijan in Bulgaria presented a national stand featuring the country’s cultural tourism treasures, ancient history, traditions, rich culture, and stunning nature. The stand also displayed relevant photographs, national souvenirs and carpets, along with samples of Azerbaijani cuisine.
Additionally, with the support of the Baku Media Center, photographs illustrating Shusha’s historical and cultural elements, its enchanting nature, and rich architectural style were exhibited.
As part of the 20th Cultural Tourism Exhibition, on October 9, the Azerbaijani delegation met with Daniel Panov, the Mayor of Veliko Tarnovo. During the meeting, discussions were held on expanding cultural and tourism ties between the sister cities of Shusha and Veliko Tarnovo, organizing reciprocal visits, cultural and tourism events, as well as experience exchange initiatives.
It should be noted that the International "Cultural Tourism" Exhibition, held annually with the participation of the Bulgarian Ministry of Tourism, relevant government officials, and representatives of local and international municipalities, is the only specialized exhibition platform in the Balkans in this field and lasted for three days.