Azərbaycan Güləş Federasiyasının üzvləri Şuşa sakinləri ilə görüşdülər
Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev 2024-cü ilin idman yekunlarına həsr olunan mərasimdə çıxışı zamanı Azərbaycanın görkəmli idmançılarının işğaldan azad edilmiş torpaqlara müntəzəm səfərlərinin uşaq və gənclər üçün  böyük hadisə olacağını qeyd etmişdi. Ölkə rəhbərinin bu çağırışına səs verən idman ictimaiyyətinin nümayəndələri Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü və dəstəyilə Şuşaya səfər ediblər.  Növbəti dəfə 16 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Güləş Federasiyasının üzvləri Şuşaya səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində  Güləş Federasiyasının üzvləri  Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşlarının, sakinlərin və idmançıların iştirakı ilə görüş keçirib, xatirə şəkilləri çəkdiriblər. Məşhur idmançılarımız  Şuşa şəhəri və sakinlərlə tanışlıqdan zəngin təəssüratla ayrılıblar.
Bu görüşlərin əsas məqsədi hazırda dogma yurdunda yaşayan vətəndaşlarımıza mənəvi dəstək göstərmək, idmanın birləşdirici və ruhlandırıcı gücünü nümayiş etdirməkdir.

Members of the Azerbaijan Wrestling Federation met with residents of Shusha
During his speech at the ceremony dedicated to the sports results of 2024, the President of our country, Mr. Ilham Aliyev, noted that regular visits by Azerbaijan’s prominent athletes to the territories liberated from occupation would be a significant event for children and young people. Responding to this call by the head of state, representatives of the sports community visited Shusha at the initiative and with the support of the Ministry of Youth and Sports. Once again, on December 16, 2025, members of the Azerbaijan Wrestling Federation traveled to Shusha.
As part of the visit, members of the Wrestling Federation held a meeting with the participation of employees of the Shusha City State Reserve Administration, local residents, and athletes, and took commemorative photos. Our well-known athletes left Shusha with rich and positive impressions after getting acquainted with the city and its residents.
The main purpose of these meetings is to provide moral support to citizens currently living in their native land and to demonstrate the unifying and inspiring power of sport.