Azərbaycan memarlarının növbəti uğuru.
Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşamızı bəzəyən iki memarlıq əsəri mötəbər beynəlxalq müsabiqələrin qalibi olmuşdur.
Beləki, 1-2 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycan Memarlar İttifaqının təşkilatçılığı və Beynəlxalq Memarlar İttifaqının dəstəyi ilə Yeddinci Bakı Beynəlxalq Memarlıq müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqədə dünyanın 38 ölkəsindən 265 layihə iştirak etmişdir. Müsabiqənin Münsiflər heyətinin yekdilliklə alınmış qərarı ilə Şuşadakı Aşağı Gövhər Ağa Məscidinin bərpa layihəsi “Binaların bərpası və yenidən qurulması sahəsində həyata keçirilmiş ən yaxşı layihə” nominasiyası üzrə İkinci dərəcəli diploma layiq görülmüşdür.
Avrasiya ölkələrinin ən yaxşı memarlıq əsərlərinin nümayişi müsabiqəsi sayılan Memarlar İttifaqlarının Beynəlxalq Assosiasiyasının “İlin ən yaxşı layihəsi/tikilisi” üzrə XXXIII Beynəlxalq baxış-müsabiqəsi 9-11 oktyabr tarixlərində Astanada keçirilib. Müsabiqəyə təqdim olunmuş 132 layihə arasından seçilərək “Şuşa” Otel və “Konfrans Mərkəzi” layihəsi “Şəhərsalma kompleksləri və ansamblları” nominasiyası üzrə İkinci dərəcəli diploma layiq görülüb.
Memarlarımızı bu iki mötəbər müsabiqədə qazandıqları uğur münasibətilə ürəkdən təbrik edir, gələcəkdə də Azərbaycanın memarlıq sənətinin inkişafı və dünyada tanıdılması istiqamətində atılan bu kimi addımların davam edəcəyinə əminliyimizi bildiririk.

Очередной успех азербайджанских архитекторов
Два архитектурных произведения, украшающих нашу культурную столицу Шушу, стали победителями престижных международных конкурсов.
Так, 1–2 октября при организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Союза архитекторов Азербайджана, а также при содействии Международного союза архитекторов состоялся Седьмой Бакинский международный архитектурный конкурс. В конкурсе приняли участие 265 проектов из 38 стран мира. По единогласному решению жюри проект реставрации Нижней мечети Говхар-ага в Шуше был удостоен диплома II степени в номинации «Лучший реализованный проект в области реставрации и реконструкции зданий».
С 9 по 11 октября в Астане прошёл XXXIII Международный смотр-конкурс «Лучший проект/постройка года» Международной ассоциации союзов архитекторов, считающийся выставкой лучших архитектурных произведений стран Евразии. Среди 132 представленных проектов были отобраны и отмечены дипломом II степени в номинации «Градостроительные комплексы и ансамбли» проекты «Отель Шуша» и «Конференц-центр».
От всей души поздравляем наших архитекторов с успехом, достигнутым на этих двух престижных конкурсах, и выражаем уверенность, что подобные шаги по развитию и популяризации азербайджанского архитектурного искусства в мире будут продолжены и впредь.