Azərbaycan memarlarının növbəti uğuru.
Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşamızı bəzəyən iki memarlıq əsəri mötəbər beynəlxalq müsabiqələrin qalibi olmuşdur.
Beləki, 1-2 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycan Memarlar İttifaqının təşkilatçılığı və Beynəlxalq Memarlar İttifaqının dəstəyi ilə Yeddinci Bakı Beynəlxalq Memarlıq müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqədə dünyanın 38 ölkəsindən 265 layihə iştirak etmişdir. Müsabiqənin Münsiflər heyətinin yekdilliklə alınmış qərarı ilə Şuşadakı Aşağı Gövhər Ağa Məscidinin bərpa layihəsi “Binaların bərpası və yenidən qurulması sahəsində həyata keçirilmiş ən yaxşı layihə” nominasiyası üzrə İkinci dərəcəli diploma layiq görülmüşdür.
Avrasiya ölkələrinin ən yaxşı memarlıq əsərlərinin nümayişi müsabiqəsi sayılan Memarlar İttifaqlarının Beynəlxalq Assosiasiyasının “İlin ən yaxşı layihəsi/tikilisi” üzrə XXXIII Beynəlxalq baxış-müsabiqəsi 9-11 oktyabr tarixlərində Astanada keçirilib. Müsabiqəyə təqdim olunmuş 132 layihə arasından seçilərək “Şuşa” Otel və “Konfrans Mərkəzi” layihəsi “Şəhərsalma kompleksləri və ansamblları” nominasiyası üzrə İkinci dərəcəli diploma layiq görülüb.
Memarlarımızı bu iki mötəbər müsabiqədə qazandıqları uğur münasibətilə ürəkdən təbrik edir, gələcəkdə də Azərbaycanın memarlıq sənətinin inkişafı və dünyada tanıdılması istiqamətində atılan bu kimi addımların davam edəcəyinə əminliyimizi bildiririk.

Another achievement of Azerbaijani architects.
Two architectural masterpieces that adorn Shusha, the cultural capital of Azerbaijan, have won prestigious international competitions.
Thus, on October 1–2, under the organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Union of Architects of Azerbaijan, and with the support of the International Union of Architects, the Seventh Baku International Architecture Award was held. The competition featured 265 projects from 38 countries around the world. By unanimous decision of the jury, the restoration project of the Ashaghi Govhar Agha Mosque in Shusha was awarded the Second Degree Diploma in the category “Best Implemented Project in the Field of Restoration and Reconstruction of Buildings.”
The XXXIII International Review-Competition “Best Project/Building of the Year” of the International Association of Unions of Architects — considered a showcase of the best architectural works of Eurasian countries — was held in Astana on October 9–11. Among the 132 projects submitted to the competition, the “Shusha Hotel and Conference Center” project was selected and awarded the Second Degree Diploma in the category “Urban Planning Complexes and Ensembles.”
We sincerely congratulate our architects on their success in these two prestigious competitions and express our confidence that such steps toward the development and global recognition of Azerbaijani architectural art will continue in the future.