Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimizin başçısına Bayraq Meydanında görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Bayraq Meydanının yeni̇dən qurulması i̇şləri̇nə 2024-cü ilin may ayında başlanılıb. Meydanın layihəsi “Chapman Taylor” şirkətinin konsepsiyası əsasında Bakı Dövlət Layihə İnstitutu tərəfindən hazırlanıb.
Bayraq Meydanı amfiteatr ilə əhatələnib. Ərazinin ümumi sahəsi 9190 kvadratmetr, yaşıllıqların sahəsi 3693 kvadratmetr, bayraq dirəyinin hündürlüyü isə 11,7 metrdir. Ərazidəki çoxillik bitkilərin mütləq əksəriyyəti saxlanılaraq layihəyə inteqrasiya olunub. Yaşıllaşdırma işlərində yerli bitkilərdən, o cümlədən çinar ağaclarından istifadə edilib. Burada müasir oturacaqlar və işıqlandırma sistemi quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, Bayraq Meydanının ətrafında Şuşa şəhərinin Baş Planına uyğun olaraq Zəfər muzeyinin, çoxfunksiyalı konsert-tamaşa zalının və alış-veriş mərkəzinin inşa edilməsi nəzərdə tutulur.

19 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия Площади Флага в Шуше.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов проинформировал главу государства о проделанной работе на Площади Флага.
Было отмечено, что работы по реконструкции Площади Флага начались в мае 2024 года. Проект площади был разработан Бакинским Государственным Проектным институтом на основе концепции компании «Chapman Taylor». Площадь Флага окружена амфитеатром. Общая площадь территории составляет 9190 квадратных метров, площадь озеленений – 3693 квадратных метра, а высота флагштока – 11,7 метра. Абсолютное большинство многолетних растений на территории были сохранены и интегрированы в проект. В работах по благоустройству использованы местные растения, в том числе платаны. Здесь установлены современные сиденья и система освещения.Отметим, что в соответствии с Генпланом города Шуша, вокруг Площади Флага предусмотрено строительство Музея Победы, многофункционального концертно-театрального зала и торгового центра.