Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 19-da Şuşada Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyinin bərpadan sonra açılışında iştirak edib.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına ev-muzeyində yaradılan şərait barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, Üzeyir Hacıbəylinin evi XIX əsrdə inşa olunub. 1959-cu ildə bina ev-muzeyi kimi fəaliyyətə başlayıb. Görkəmli bəstəkar, peşəkar musiqi sənətimizin və milli operamızın banisi Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyi Şuşa şəhəri işğal edilən tarixədək fəaliyyət göstərib. Muzeydə Hacıbəylilər ailəsinə məxsus ev əşyaları, həmçinin bəstəkarın şəxsi əşyaları, fotomateriallar, kitablar - ümumilikdə 1700 eksponat qorunub saxlanılırdı. Şuşa şəhəri ermənilər tərəfindən işğal edildikdən sonra muzey fəaliyyətini dayandırmış, eksponatları talanmış, binası isə dağıdılmışdı. Muzeyin mövcud 1700 eksponatından yalnız 136-sını qorumaq mümkün olmuşdu.
Bildirildi ki, Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan bərpa işlərinə 2022-ci ilin aprel ayından başlanılıb. Bərpa prosesi evin ilkin görünüşünə uyğun olaraq analizlərin hazırlanması, bünövrələrin möhkəmləndirilməsi, döşəmənin, fasadların və dam örtüyünün bərpası, daxili və xarici bəzək işləri, qapıların, pəncərələrin, mühəndis-kommunikasiya sistemlərinin quraşdırılmasını, həmçinin həyətyanı sahənin yaşıllaşdırılmasını əhatə edib. Ərazidə mövcud divar daşlarının sökülərək ölçülərinə görə inventarlaşdırılması, dağılmış hissələrdə bünövrələrin qazılması və sahənin ümumi təmizlənməsi işləri aparılıb. Həmçinin material analizi üzrə nümunələr götürülərək Türkiyədəki laboratoriyada tədqiq edilib, konservasiya və restavrasiya hesabatları yerinə yetirilib. Ev-muzeyinin daxilində divarlar və arakəsmələr hörülüb, döşəmənin bərpası və yenidən qurulması işləri görülüb. Həyətin daş divarının bərpası üzrə bünövrənin qazılıb betonlanması, tarixi görkəminə uyğun hörgüsü və dekorativ elementlərin qoyulması işləri həyata keçirilib.
Muzey binasında aparılan bərpa işlərinin yekununda yeni ekspozisiya yaradılıb. Burada muzeyin konsepsiyası üzrə Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyinin xilas edilən eksponatları nümayiş olunur.
Mədəniyyət ocağının birinci mərtəbəsində Üzeyir Hacıbəylinin ailəsi, uşaqlıq illəri, təhsili haqqında sənədlər, məlumat və digər müxtəlif eksponatlar yer alıb. Bu mərtəbədəki ikinci otaqda Ü.Hacıbəylinin Qori Müəllimlər Seminariyasında təhsili, pedaqoji fəaliyyəti, müəllifi olduğu əsərlər və məqalələri nümayiş olunur. Burada divarboyu “Sənsiz” romansından notların əks olunduğu fraqment də yer alıb.
İkinci mərtəbədə bəstəkarın tamaşaya qoyulan əsərlərinin ilk premyeralarının afişa və proqramları, eləcə də tələbələrini, səfərlərini əks etdirən fotoşəkillər nümayiş olunur. Burada divarboyu “Koroğlu” operasından notların əks olunduğu fraqment yer alıb.
Ev-muzeyində Üzeyir Hacıbəylinin səhnələşdirilən əsərlərindəki obrazlar üçün çəkilən eskizlər, əsərlərinin proqram və afişalarının kollajından ibarət divar da dizayn edilib. Həmin bölmədə bəstəkarın həyatı, fəaliyyəti, onun əsərləri əsasında lentə alınan filmlərdən kadrlar nümayiş olunur.

19 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии после реставрации дома-музея Узеира Гаджибейли в Шуше.
19.09.2024 - 23:30
Помощник Президента Анар Алекперов проинформировал главу государства об условиях, созданных в доме-музее.
Следует отметить, что дом Узеира Гаджибейли был построен в XIX веке. В 1959 году здание начало функционировать как дом-музей. Дом-музей великого композитора, основоположника нашего профессионального музыкального искусства и национальной оперы Узеира Гаджибейли действовал до момента оккупации города Шуша. В музее хранилось 1700 экспонатов, включая семейные предметы, быта семьи Гаджибейли, а также личные вещи композитора, фотоматериалы и книги. После оккупации города Шуша армянами, прекратил свою деятельность, его экспонаты были разграблены, а здание разрушено. Из 1700 экспонатов музея удалось сохранить только 136.
Было сообщено, что реставрационные работы, проведенные Фондом Гейдара Алиева в доме-музее Узеира Гаджибейли, начались в апреле 2022 года. Процесс реставрации включал в себя исследование первоначального вида дома, укрепление фундаментов, восстановление пола, фасадов и кровельного покрытия, работы по внутренней и наружной отделке, установку дверей, окон, инженерно-коммуникационных систем, а также озеленение приусадебного участка. Имевшиеся на территории каменные стены были демонтированы, проведена инвентаризация камней по размерам, в разрушенных частях фундамент проведена работа, а также общая очистка территории. Кроме того, в лаборатории в Турции были исследованы взятые для анализа образцы материала, а также выполнены расчеты для консервации и реставрации. Внутри дома-музея осуществлена кладка стен и перегородок, отреставрирован пол. Для восстановления каменной стены во дворе был вырыт и забетонирован фундамент, каменная кладка и установка декоративных элементов проведены в соответствии с историческим обликом здания.
На первом этаже дома-музея представлены документы, информация и другие экспонаты о семье, детстве Узеира Гаджибейли. Во втором зале на этом этаже демонстрируются материалы о годах учебы У.Гаджибейли в Горийской учительской семинарии, его педагогической деятельности, произведения и статьи композитора. Здесь вдоль стены отображен фрагмент нот романса «Сенсиз».
На втором этаже выставлены афиши и программы премьерных постановок произведений композитора, а также фотографии, запечатлевшие его студентов, поездки. Вдоль всей стены отображен фрагмент нот оперы «Кероглу».
Одна из стен в доме-музее украшена коллажем, состоящим из эскизов образов сценических произведений Узеира Гаджибейли, программ и афиш. В этом же разделе демонстрируются кадры из фильмов, посвященных жизни, деятельности и творчеству композитора.