Azərbaycanın Baş prokuroru və İstanbul şəhərinin Baş prokuroru Şuşaya səfər edib
Türkiyə Respublikası İstanbul şəhərinin Baş prokuroru Şaban Yılmazın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyevin dəvəti ilə Azərbaycanın mədəniyyət mərkəzi elan olunan Şuşa şəhərində olublar.
Səfər çərçivəsində Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyevin və İstanbulun Baş prokuroru Şaban Yılmazın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinə Şuşanın tarixi yerlərini göstərdi. Həmçinin Şuşa şəhərinin mərkəzi meydanında Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin güllələnmiş heykəlləri ziyarət edildi.  Məlumat verildi ki, işğal zamanı ermənilər həmin heykəlləri Ermənistana apararaq əritmək istəyiblər. Lakin Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həmin heykəllər Ermənistandan alınaraq Azərbaycana gətirilib və Bakıda İncəsənət Muzeyinin həyətində saxlanılıb. Şuşa işğaldan azad olunduqdan sonra həmin heykəllər əvvəlki yerlərinə qaytarılıb. Bundan əlavə, qonaqlar erməni işğalı zamanı dağıdılmış, şəhər azad olunandan sonra isə qısa zamanda bərpa edilmiş Vaqifin məqbərəsi, Şuşa qalası, Bülbülün evi və Yuxarı Gövhərağa məscidi ilə tanış olarkən mədəni-tarixi irsimizin vacib hissəsi olan digər abidələrin bərpa prosesi haqqında da məlumat əldə etdilər.
Daha sonra Şuşa Şəhəri Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov Şuşada səfərdə olan qonaqlara erməni işğalı zamanı dağıdılmış tarixi-dini abidələrin vəziyyəti və hal-hazırda aparılan bərpa prosesində türk şirkətlərinin iştirakı barədə məlumat verdi. Şuşanın dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilməsi istiqamətində həm Azərbaycan, həm də türk şirkətlərinin birgə çalışdığını vurğuladı.
Səfərin sonunda İstanbul şəhərinin Baş prokuroru Şaban Yılmaz səfərlə bağlı təəssüratlarını bölüşərək deyib: “Bu günlər Azərbaycan xalqı üçün tarixi bir gündür. Otuz ilə yaxın davam edən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə Azərbaycan dövlətinin şanlı Qələbəsi ilə son qoyuldu. Bu, tarixi Qələbədir. Azərbaycanın son 200 illik tarixində ilk dəfə müstəqil dövlətimiz mənfur, işğalçı Ermənistan və onun ordusu üzərində şanlı Qələbə qazandı. Bu Qələbə Azərbaycan xalqının gələcəyi üçün elə bir əsas yaratdı ki, bu təməl üzərində Azərbaycan dövləti daim inkişaf edəcək, zənginləşəcək, dünya dövlətləri sırasında ən öndə gedəcək. Bu gün qədim mədəniyyət mərkəzi olan Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi bütün dünya türkləri tərəfindən təntənə ilə qeyd olunur”.

Делегация во главе с генеральным прокурором Стамбула Шабаном Йылмазом посетила город Шуша, который был объявлен культурным центром Азербайджана по приглашению генерального прокурора Азербайджанской Республики Кямрана Алиева.
В ходе визита спецпредставитель президента в Шушинском районе продемонстрировал делегации во главе с Генеральным прокурором Азербайджанской Республики Кямраном Алиевым и Генеральным прокурором Стамбула Шабан Йылмаз исторические места Шуша. Также на центральной площади Шуша были посещены расстрелянные статуи известных азербайджанских деятелей Натаван, Бюльбюля и Узеира Гаджибейли. Сообщалось, что во время оккупации армяне хотели перевезти статуи в Армению и переплавить их. Однако по инициативе Общенационального Лидера Гейдара Алиева статуи были вывезены из Армении и привезены в Азербайджан и хранились во дворе Художественного музея в Баку. После освобождения Шуша статуи вернули на прежние места. Кроме того, гости ознакомились с шествием мавзолея Вагифа, Шушинской крепости, дома Бюльбюля и мечети Юхари Говхарага, которые были разрушены во время армянской оккупации и восстановлены вскоре после освобождения города.
Затем председатель правления Шушинского Городского Заповедника Мафтун Аббасов проинформировал гостей о состоянии исторических и религиозных памятников, разрушенных во время армянской оккупации, и об участии турецких компаний в процессе реставрации. Он подчеркнул, что и азербайджанские, и турецкие компании работают вместе, чтобы сделать Шушу одним из самых красивых городов мира.
В завершение визита Генеральный прокурор Стамбула Шабан Йылмаз поделился своими впечатлениями от визита: «Это исторические дни для народа Азербайджана. Армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт, длившийся почти тридцать лет, завершился славной победой азербайджанского государства. Это историческая победа. Впервые за последние 200 лет истории Азербайджана наше независимое государство одержало славную победу над ненавистной, оккупирующей Арменией и ее армией. Эта победа заложила такой фундамент для будущего азербайджанского народа, что на этой основе Азербайджанское государство всегда будет развиваться, обогащаться и вести мир. Сегодня освобождение Шуша, древнего культурного центра, празднуется турками во всем мире.