Azərbaycanın Baş prokuroru və İstanbul şəhərinin Baş prokuroru Şuşaya səfər edib
Türkiyə Respublikası İstanbul şəhərinin Baş prokuroru Şaban Yılmazın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyevin dəvəti ilə Azərbaycanın mədəniyyət mərkəzi elan olunan Şuşa şəhərində olublar.
Səfər çərçivəsində Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyevin və İstanbulun Baş prokuroru Şaban Yılmazın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinə Şuşanın tarixi yerlərini göstərdi. Həmçinin Şuşa şəhərinin mərkəzi meydanında Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin güllələnmiş heykəlləri ziyarət edildi.  Məlumat verildi ki, işğal zamanı ermənilər həmin heykəlləri Ermənistana apararaq əritmək istəyiblər. Lakin Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həmin heykəllər Ermənistandan alınaraq Azərbaycana gətirilib və Bakıda İncəsənət Muzeyinin həyətində saxlanılıb. Şuşa işğaldan azad olunduqdan sonra həmin heykəllər əvvəlki yerlərinə qaytarılıb. Bundan əlavə, qonaqlar erməni işğalı zamanı dağıdılmış, şəhər azad olunandan sonra isə qısa zamanda bərpa edilmiş Vaqifin məqbərəsi, Şuşa qalası, Bülbülün evi və Yuxarı Gövhərağa məscidi ilə tanış olarkən mədəni-tarixi irsimizin vacib hissəsi olan digər abidələrin bərpa prosesi haqqında da məlumat əldə etdilər.
Daha sonra Şuşa Şəhəri Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov Şuşada səfərdə olan qonaqlara erməni işğalı zamanı dağıdılmış tarixi-dini abidələrin vəziyyəti və hal-hazırda aparılan bərpa prosesində türk şirkətlərinin iştirakı barədə məlumat verdi. Şuşanın dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilməsi istiqamətində həm Azərbaycan, həm də türk şirkətlərinin birgə çalışdığını vurğuladı.
Səfərin sonunda İstanbul şəhərinin Baş prokuroru Şaban Yılmaz səfərlə bağlı təəssüratlarını bölüşərək deyib: “Bu günlər Azərbaycan xalqı üçün tarixi bir gündür. Otuz ilə yaxın davam edən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə Azərbaycan dövlətinin şanlı Qələbəsi ilə son qoyuldu. Bu, tarixi Qələbədir. Azərbaycanın son 200 illik tarixində ilk dəfə müstəqil dövlətimiz mənfur, işğalçı Ermənistan və onun ordusu üzərində şanlı Qələbə qazandı. Bu Qələbə Azərbaycan xalqının gələcəyi üçün elə bir əsas yaratdı ki, bu təməl üzərində Azərbaycan dövləti daim inkişaf edəcək, zənginləşəcək, dünya dövlətləri sırasında ən öndə gedəcək. Bu gün qədim mədəniyyət mərkəzi olan Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi bütün dünya türkləri tərəfindən təntənə ilə qeyd olunur”.

The Prosecutor General of Azerbaijan and the Prosecutor General of Istanbul visited Shusha
A delegation led by Prosecutor General of the Republic of Istanbul, Republic of Turkey, the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan The Cultural Center of the Republic of Azerbaijan visited Shusha.
During the visit, the President's Special Representative in Shusha district Prosecutor General Kamran Aliyev and Istanbul Prosecutor General Shaban Yilmaz showed the historical sites of Shusha. Also, famous Azerbaijani identities in the central square of Shusha, Natavan, Bulbul and Uzeyir Hajibeyli were visited. It was reported that during the occupation, Armenians wanted to take these statues to Armenia. However, on the initiative of great leader Heydar Aliyev, these statues were taken from Armenia and were brought to Azerbaijan and were detained in the yard of the Museum of Art in Baku. After the liberation of the occupation of Shusha, these statues were returned to their previous places. In addition, the guests were detained during the Armenian occupation, and after the release of the city, the mausoleum of Vagifin, Shusha Castle, Bulbul's house and the elimination of the Upper Gulharagun, and the high-quality monuments, the restoration process of other monuments.
Then the chairman of the Board of the Shusha City Reserve Board Celebrate Abbasov informed the guests on a visit to Shusha and informed the status of the historical and religious monuments of the Armenian. He stressed that Shusha has been working together by both Azerbaijani and Turkish companies to transform one of the most beautiful cities in the world.
At the end of the visit, the Prosecutor General of Istanbul Shaban Yilmaz shared his impressions of the visit: "These days are a historic day for the people of Azerbaijan. The Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, which lasted about thirty, was ended with a glorious victory of the Azerbaijani state. This is a historic victory. For the first time in the history of the last 200 years of Azerbaijan, our independent state won a glorious, occupying Armenia and his army. This victory was a basic for the future of the Azerbaijani people, the Azerbaijani state will continue to develop, enrich, enrich in the world. Today, the liberation of Shusha, which is an ancient cultural center, is celebrated by the whole world Turks.