Şuşada Zəfər Qurultayının bağlanış mərasimi keçirilib, cənab Prezidentə müraciət qəbul olunub.
Prezident İlham Əliyevin sərəncamları ilə Azərbaycan diasporunun inkişafında xidmətlərinə görə təltif edilən diaspora nümayəndələrinə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adı, “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”, “Dostluq” ordeni və “Tərəqqi” medalı təqdim olunub.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov deyib ki, V Qurultay dünya azərbaycanlıların fəaliyyəti üçün mühüm rol oynayacaq. Onun sözlərinə görə, artıq müharibə başa çatıb, torpaqlarımız işğaldan azad olunub, indi qarşımızda Qarabağın bərpa olunması hədəfi durur. Postmüharibə dövründə Şuşada görülmüş işlərlə bağlı danışan A.Kərimov qeyd edib ki, şəhərdə bütün işlər baş plana uyğun həyata keçirilir. Zəfər yolunun fəaliyyət göstərdiyini xatırladan A. Kərimov vurğulayıb ki artıq daha sürətli magistralın tikintisi də sürətlə davam etdirilir. O bildirib ki, Şuşanın turizm potensialından istifadə olunması üçün yeni layihələr həyata keçiriləcək. Şuşanın əsas inkişaf profilinin turizmlə bağlı olacağını nəzərə çatdıran A. Kərimov qeyd edib ki, yaşadıqları ölkələrdə müxtəlif peşə sahibləri olan diaspor nümayəndələrini öz fəaliyyət sahəsi üzrə beynəlxalq simpozium və tədbirlərin Şuşada keçirilməsini təşkil etmək işində aktiv olmağa çağırıb.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov Prezident İlham Əliyevin “Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız da Azərbaycan yoxdur” sözlərini xatırladıb. İşğal dövründə Ermənistanın tarixi-mədəni abidələrə qarşı yol verdiyi vandallıqdan söz açan M. Abbasov Azərbaycan Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azad Şuşada tarixi-mədəni abidələrin bərpa olunduğunu bildirib: “Şuşada yeni yaşayış massivinin, məscid və digər obyektlərinin tikintisi davam edir.
Bağlanış mərasimində Zəfər Qurultayının iştirakçılarının Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə müraciəti qəbul olunub.
Bağlanış mərasimində həmçinin Zəfər Qurultayının iştirakçılarının Dünya Azərbaycanlılarına, UNESCO-ya və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramına (UNEP) və Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycanda yaranmış mina problemi ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətinə müraciətləri, Qurultayın qətnaməsi qəbul edilib.
Bağlanış mərasimində çıxış edən Dövlət komitəsinin sədri Fuad Muradov qeyd edib ki, dünən Prezident İlham Əliyev çıxışında diaspor nümayəndələrinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib: “Bu gün Prezident mənə tapşırdı ki, onun bir neçə tövsiyələrini çatdırım. Prezidentinin tapşırığı ilə bu il gənclərin yay düşərgəsi Şuşada keçiriləcək. Dövlət başçısı tapşırıq verdi ki, strateji yol xəritəmizdə bazar məktəbləri, Azərbaycan dilinin öyrənilməsi ilə bağlı xaricdə diasporumuza dəstək olaq”.
F. Muradov bütün çətinliklərə baxmayaraq, Şuşada tədbirin keçirilməsinin mühüm hadisə olduğunu vurğulayıb: “Bu gün Qurultayda qəbul olunan sənədlər çox mühüm sənədlərdir və bunlar Dünya Azərbaycanlılarının mövqeyidir. ”.

Церемония закрытия Съезда Победы состоялась в Шуше, принято обращение к президенту Азербайджана.
Распоряжениями Президента Ильхама Алиева представителям Диаспоры, награжденным за заслуги в развитии азербайджанской диаспоры, присвоены почетные звания «Заслуженный деятель науки», «Почетная грамота Президента Азербайджанской Республики», орден «Достлуг». и медаль «Терекки».
Выступивший на церемонии специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шуше Айдын Керимов сказал, что V Конгресс сыграет важную роль в деятельности азербайджанцев всего мира. По его словам, война окончена, наши земли освобождены от оккупации, и теперь у нас есть цель восстановить Карабах. Говоря о работах, проделанных в Шуше в послевоенный период, А.Каримов отметил, что все работы в городе ведутся в соответствии с генеральным планом. Напомнив, что дорога к победе функционирует, Каримов подчеркнул, что идет строительство более быстрой магистрали. Он сообщил, что для использования туристического потенциала Шушы будут реализованы новые проекты. Отметив, что основной профиль развития Шушы будет связан с туризмом, Каримов сказал, что призвал представителей диаспоры в своих странах принять активное участие в организации международных симпозиумов и мероприятий в Шуше.
Председатель правления Шушынского Городского Государственного Заповедника Мафтун Аббасов напомнил слова президента Ильхама Алиева: «Без Шушы нет Карабаха, а без Карабаха нет Азербайджана». Говоря о вандализме, совершенном Арменией в отношении наших памятников истории и культуры во время оккупации, Аббасов сказал, что памятники истории и культуры в Шуше были восстановлены в соответствии с поручением президента Азербайджана.
На церемонии закрытия участники Конгресса Победы обратились с обращением к Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
Церемония закрытия также включала обращения участников Конгресса Победы к азербайджанцам мира, ЮНЕСКО и Программе ООН по окружающей среде (ЮНЕП) и международному сообществу по минной проблеме в Азербайджане в результате армянской оккупации.
Выступая на церемонии закрытия, председатель Государственного комитета Фуад Мурадов сказал, что Президент Ильхам Алиев в своем вчерашнем выступлении высоко оценил деятельность диаспоры: «Сегодня Президент поручил мне передать некоторые его рекомендации. По поручению Президента в этом году в Шуше пройдет молодежный летний лагерь. Глава государства поручил поддержать нашу диаспору за рубежом в развитии рыночных школ и азербайджанского языка в нашей стратегической дорожной карте.
Фуад Мурадов подчеркнул, что, несмотря на все трудности, проведение мероприятия в Шуше является важным событием: «Документы, принятые сегодня на Конгрессе, являются очень важными документами и являются позицией азербайджанцев мира».