“Gəncə Regional Qadın Mərkəzi” İctimai Birliyi Şuşada tədbir keçirdi
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Gəncə Regional Qadın Mərkəzi” İctimai Birliyi   “Qadın Təşəbbüs Qruplarının yaradılması” layihəsi əsasında Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə 02.08.2025-ci il tarixdə Şuşada maarifləndirici tədbir keçirdi. Layihənin əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na əsasən Qarabağ bölgəsində qadınların cəmiyyətə inteqrasiyasını gücləndirmək, onların iqtisadi, mədəni və  sosial proseslərdə iştirakına dəstək verməkdir.
Tədbirdə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşları , “Gəncə Regional Qadın Mərkəzi” İctimai Birliyi İdarə Heyətinin sədri Məleykə Əlizadə və ictimai birliyin üzvləri, Şuşa rayonunda fəaliyyət göstərən idarə, müəssisə, təşkilatların qadın əməkdaşları və sakinlər iştirak edirdi.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda Şəhid olan Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
“Gəncə Regional Qadın Mərkəzi” İctimai Birliyi İdarə Heyətinin sədri Məleykə Əlizadə,  Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi Beynəlxalq münasibətlər və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi, Şöbə müdirinin müavini Gülbəniz Babayeva, Qarabağ Universitetinin müəllimi, Beynəlxalq Dil Mərkəzinin eksperti Nigar Ramazanova  tədbirdə çıxış edərək Azərbaycanda fəaliyyət göstərən aidiyyəti QHT-lərin qadınların cəmiyyətdəki rolunun artırılması istiqamətində fəal iştirakının getdikcə genişlənməsi, ölkəmizdə qadının cəmiyyətdəki yeri və rolu barədə danışdılar, qadınların müasir cəmiyyətin tamhüquqlu üzvləri kimi sosial həyatın bütün sahələrində fəal iştirakı üçün hər cür imkanlardan bərabər istifadə üçün zəruri şəraitin yaradılmasını xüsusi vurğuladılar.
Tədbirdə iştirak edən idarə, müəssisə, təşkilatların qadın əməkdaşları və sakinlər məcburi köçkün qadınların cəmiyyətə inteqrasiyası və Şuşa şəhərində  “Qadın Təşəbbüs Qruplarının yaradılması” ilə bağlı geniş müzakirələrə qoşuldular, bəzi təklif və tövsiyələrini irəli sürdülər.

Общественное объединение «Гянджинский региональный женский центр» провело мероприятие в Шуше.
При финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики, Общественное объединение «Гянджинский региональный женский центр» 2 августа 2025 года провело в Шуше просветительское мероприятие в рамках проекта «Создание женских инициативных групп» при организационной поддержке Управления Государственного заповедника города Шуша. Основная цель проекта — в соответствии с «Первой государственной программой по Большому возвращению» на освобождённых территориях Азербайджанской Республики способствовать интеграции женщин Карабахского региона в общество, поддерживать их участие в экономических, культурных и социальных процессах.
В мероприятии приняли участие сотрудники Управления Государственного заповедника города Шуша, председатель правления Общественного объединения «Гянджинский региональный женский центр» Малейка Ализада и члены организации, а также женщины-сотрудницы и жительницы, работающие в учреждениях и организациях Шушинского района.
Память сынов Отечества, погибших за территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, была почтина минутой молчания.
Председатель правления Общественного объединения «Гянджинский региональный женский центр» Малейка Ализада, заместитель начальника отдела международных связей и общественных отношений Управления Государственного заповедника города Шуша Гюльбаниз Бабаева, преподаватель Карабахского университета, эксперт Международного языкового центра Нигяр Рамазанова выступили на мероприятии. В своих выступлениях они отметили расширяющееся участие соответствующих НПО в Азербайджане в повышении роли женщин в обществе, рассказали о месте и роли женщин в нашей стране, подчеркнув создание необходимых условий для равного использования всех возможностей для активного участия женщин как полноправных членов современного общества во всех сферах социальной жизни.
Женщины-сотрудницы учреждений, организаций и жительницы, участвующие в мероприятии, присоединились к обсуждению вопросов интеграции вынужденных переселенок в общество и создания «Женских инициативных групп» в городе Шуша, высказав свои предложения и рекомендации.