Gürcüstanda Milli Şəhərsalma Forumu keçirilmişdir
İyun ayının 11-13 tarixləri arasında Gürcüstanda İkinci Milli Gürcüstan Şəhərsalma Forumu keçirilmişdir. Forumun məqsədi – “Dağ yaşayış məntəqələrinin inkişafı: Məkan və Şəhər Planlaşdırılmasının Önəmi” ilə bağlı dağlıq ərazilərin davamlı inkişafını, ən yaxşı təcrübələrini və Mərkəzi Asiya, Şərqi Avropa və Qafqaz ölkələrinin bu sahədəki təcrübələrini müzakirə etməkdir. Forum bir neçə Paneldən ibarət olub.
“Dağlıq Ərazilər üçün Məkan Planlaşdırılması: Yüksəklikdə yerləşən yaşayış məntəqələrində şəhər inkişafının çağırışları” Panelində iştirak edən Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktorunun müavini Müslüm İmranlı tarixi Zəfərimizin zirvəsi, Qarabağın incisi olan, milli-mənəvi dəyərlərimizi daim yaşadan Şuşa şəhərinin mühüm iqtisadi, siyasi və mədəni əhəmiyyətə malik şəhər kimi təşəkkül tapmasını, urbanizasiyanın günümüzün vacib məsələsi olduğunu bildirib. İnsanların rahat və gözəl yaşaması üçün əlverişli şəraitin yaradılmasından, işğaldan azad edildikdən sonra Şuşanın tarixi - memarlıq abidələrinin bərpasından, şəhərdə aparılan abadlıq-quruculuq işlərindən, qədim diyarımızda keçirilən memarların simpoziumundan danışan Müslüm İmranlı - şəhərsalma sahəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan sahə mütəxəssislərinin təcrübələrinin bölüşülməsinin və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsi üçün əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

The National Urban Planning Forum was held in Georgia
The Second National Georgian Urban Planning Forum was held in Georgia from June 11 to 13. The purpose of the forum was to discuss the sustainable development of mountainous areas, best practices, and the experiences of Central Asia, Eastern Europe, and Caucasus countries within the framework of the theme “Development of Mountain Settlements: The Importance of Spatial and Urban Planning.” The forum consisted of several panel sessions.
During the panel titled "Spatial Planning for Mountainous Areas: Challenges of Urban Development in High-Altitude Settlements," Deputy Executive Director of the Shusha City State Reserve Administration, Muslim Imranli, spoke about the formation of the city of Shusha — the peak of our historic Victory, the pearl of Karabakh, and the eternal guardian of our national and spiritual values — as a city of great economic, political, and cultural significance, emphasizing that urbanization is one of the key issues of our time.
Muslim Imranli spoke about creating favorable conditions for people to live comfortably and beautifully, the restoration of Shusha's historical and architectural monuments after its liberation from occupation, ongoing beautification and construction works in the city, and the architectural symposium held in this ancient land. He highlighted the importance of sharing experiences among specialists from different countries in the field of urban planning and expanding cooperation to ensure sustainable development.