Gürcüstanda Milli Şəhərsalma Forumu keçirilmişdir
İyun ayının 11-13 tarixləri arasında Gürcüstanda İkinci Milli Gürcüstan Şəhərsalma Forumu keçirilmişdir. Forumun məqsədi – “Dağ yaşayış məntəqələrinin inkişafı: Məkan və Şəhər Planlaşdırılmasının Önəmi” ilə bağlı dağlıq ərazilərin davamlı inkişafını, ən yaxşı təcrübələrini və Mərkəzi Asiya, Şərqi Avropa və Qafqaz ölkələrinin bu sahədəki təcrübələrini müzakirə etməkdir. Forum bir neçə Paneldən ibarət olub.
“Dağlıq Ərazilər üçün Məkan Planlaşdırılması: Yüksəklikdə yerləşən yaşayış məntəqələrində şəhər inkişafının çağırışları” Panelində iştirak edən Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktorunun müavini Müslüm İmranlı tarixi Zəfərimizin zirvəsi, Qarabağın incisi olan, milli-mənəvi dəyərlərimizi daim yaşadan Şuşa şəhərinin mühüm iqtisadi, siyasi və mədəni əhəmiyyətə malik şəhər kimi təşəkkül tapmasını, urbanizasiyanın günümüzün vacib məsələsi olduğunu bildirib. İnsanların rahat və gözəl yaşaması üçün əlverişli şəraitin yaradılmasından, işğaldan azad edildikdən sonra Şuşanın tarixi - memarlıq abidələrinin bərpasından, şəhərdə aparılan abadlıq-quruculuq işlərindən, qədim diyarımızda keçirilən memarların simpoziumundan danışan Müslüm İmranlı - şəhərsalma sahəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan sahə mütəxəssislərinin təcrübələrinin bölüşülməsinin və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsi üçün əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

В Грузии был проведён Национальный Градостроительный Форум
С 11 по 13 июня в Грузии состоялся Второй Национальный Грузинский Форум по градостроительству. Цель форума — обсудить устойчивое развитие горных населённых пунктов, лучшие практики, а также опыт стран Центральной Азии, Восточной Европы и Кавказа в рамках темы: «Развитие горных населённых пунктов: значение пространственного и градостроительного планирования». Форум включал в себя несколько панельных сессий.
Во время панели «Пространственное планирование для горных территорий: вызовы градостроительного развития в высокогорных населённых пунктах» заместитель исполнительного директора Управления Государственного заповедника города Шуша Муслюм Имранлы рассказал о Шуше — вершине нашей исторической Победы, жемчужине Карабаха, хранящей наши национально-духовные ценности. Он подчеркнул значимость становления Шуши как важного экономического, политического и культурного центра, а также актуальность вопросов урбанизации в наше время.
Муслюм Имранлы рассказал о создании благоприятных условий для комфортной жизни людей, о восстановлении историко-архитектурных памятников Шуши после освобождения от оккупации, о проводимых в городе благоустроительных и строительных работах, о проведении симпозиума архитекторов в этом древнем крае. Он отметил важность обмена опытом специалистов из разных стран в сфере градостроительства и расширения сотрудничества для обеспечения устойчивого развития.