“İdman Veteranları” İctimai Birliyinin üzvləri Şuşa sakinləri ilə görüşdülər
Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev 2024-cü ilin idman yekunlarına həsr olunan mərasimdə çıxışı zamanı Azərbaycanın görkəmli idmançılarının işğaldan azad edilmiş torpaqlara müntəzəm səfərlərinin uşaq və gənclər üçün  böyük hadisə olacağını qeyd etmişdi. Ölkə rəhbərinin bu çağırışına səs verən idman ictimaiyyətinin nümayəndələri Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü və dəstəyilə 2 dəfə Şuşaya səfər ediblər.  Növbəti dəfə 13 sentyabr 2025-ci il tarixində “İdman Veteranları” İctimai Birliyi Azərbaycanın tanınmış idman veteranlarının 38 nəfərlik heyəti ilə Şuşaya səfər ediblər.
İdman veteranları Cıdır düzündən  açılan əsrarəngiz mənzərəni seyr ediblər, Aşağı Gövhər Ağa məscidində olublar, “Şuşa” qalasını ziyarət ediblər. Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin güllələnmiş heykəllərinin qoyulduğu Şuşa şəhər mərkəzi meydanına gələn qonaqlara güllələnmiş heykəllər və şəhər barədə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən məlumat verilib.
Səfər çərçivəsində   idman veteranlarımız Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşlarının, sakinlərin və idmançıların iştirakı ilə görüş keçirib, xatirə şəkilləri çəkdiriblər. Şuşanın gənc istedadlarından olan İbrahim Quliyevin Qarabağ haqqında ifa etdiyi mahnılar idmançılarımızın böyük marağına səbəb olub.
İdman veteranlarımız Şuşa şəhəri və sakinlərlə  tanışlıqdan zəngin təəssüratla ayrılıblar.
Bu görüşlərin əsas məqsədi hazırda dogma yurdunda yaşayan vətəndaşlarımıza mənəvi dəstək göstərmək, idmanın birləşdirici və ruhlandırıcı gücünü nümayiş etdirməkdir.

Members of the “Sports Veterans” Public Union met with the residents of Shusha
During his speech at the ceremony dedicated to the sporting results of 2024, the head of our state, Mr. Ilham Aliyev, emphasized that the regular visits of Azerbaijan’s prominent athletes to the liberated territories would be a significant event for children and young people. Responding to this call of the country’s leader, representatives of the sports community, with the initiative and support of the Ministry of Youth and Sports, have already visited Shusha twice. On September 13, 2025, the “Sports Veterans” Public Union made another visit to Shusha with a delegation of 38 well-known Azerbaijani sports veterans.
The sports veterans admired the breathtaking view from Jidir Plain, visited the Ashaghi Govhar Agha Mosque, and toured the “Shusha” fortress. In the central square of Shusha, where the bullet-riddled statues of Azerbaijan’s prominent figures Natavan, Bulbul, and Uzeyir Hajibeyli are located, guests were given information about the statues and the city by employees of the Shusha City State Reserve Department.
As part of the visit, our sports veterans held a meeting with employees of the Shusha City State Reserve Department, residents, and athletes, and took commemorative photos. Songs about Karabakh performed by young Shusha talent Ibrahim Guliyev drew great interest from our athletes.
Our sports veterans left Shusha with rich impressions from their acquaintance with the city and its residents.
The main purpose of these meetings is to provide moral support to our citizens currently living in their native land, and to demonstrate the unifying and inspiring power of sports.