Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Mərakeş Krallığının Rabat şəhərində keçirilən “Şuşa günləri” çərçivəsində Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov bu gün İCESCO-nun baş qərargahında baş direktor Salim bin Məhəmməd əl-Maliki ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycanın Mərakeş Krallığındakı səfiri Nazim Səmədov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, nümayəndəlik və qoruğun digər əməkdaşları, eləcə də, İCESCO-nun məsul şəxsləri iştirak ediblər. Səmimi dostluq şəraitində keçən görüş zamanı vurğulanıb ki, 2024-cü il üçün Şuşanın İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilməsi tarixi, zəngin mədəniyyəti olan şəhərin böyük islam dünyasında daha çox tanınmasında, turizm potensialının artmasında, eyni zamanda, beynəlxalq müstəvidə əlaqələrin qurulmasında böyük rol oynayır.
Bir müddət öncə Şuşaya baş tutan səfərini, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevlə olan görüşünü ən xoş anlarla xatırlayan Salim bin Məhəmməd əl-Maliki, 7 iyun tarixində Rabat şəhərində “Şuşa günləri” tədbirinin İCESCO-nun baş qərargahında keçirilməsini önəmli hadisə adlandıraraq, bu günün qonaqların yaddaşında unudulmaz iz qoyacağına əminliyini bildirib.
Görüş zamanı vurğulanıb ki, artıq Şuşa dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn qonaqları qəbul etməklə yanaşı, bu gün özü də tarixini, mədəniyyətini, adətlərini fərqli şəhərlərdə nümayiş etdirməklə qonaq olur.
Görüşün sonunda baş direktora Şuşadan xatırə hədiyyələri təqdim edilib.
Daha sonra baş direktor Salim bin Məhəmməd əl-Malikinin dəvəti ilə İCESCO-nun baş qərargahında yerləşən “Peyğəmbər muzeyi” nə maraqlı və yaddaqalan ekskursiya təşkil edilib.

В ШТАБ-КВАРТИРЕ ИСЕСКО, В РАБАТЕ, КОРОЛЕВСТВО МАРОККО СОСТОЯЛОСЬ ВСТРЕЧА
В рамках «Дней Шуши», организованных Шушинским городским управлением государственного заповедника в Рабате Королевства Марокко, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики Айдын Керимов в Шушинском районе встретился с генеральным директором Салимом бин Мухаммадом аль-Малики, сегодня в штаб-квартире ИСЕСКО. На встрече присутствовали посол Азербайджана в Королевстве Марокко Назим Самадов, исполнительный директор Шушинского городского государственного заповедника Турал Новрузов, другие сотрудники представительства и заповедника, а также официальные лица ИСЕСКО. В ходе дружеской встречи было подчеркнуто, что выбор Шуши культурной столицей исламского мира на 2024 год играет важную роль в большем признании города с богатой культурой в великом исламском мире, в повышении туристического потенциала, и в то же время в установлении отношений на международном уровне.
Салим бин Мухаммад аль-Малики, запомнивший свое посещение Шуши некоторое время назад и встречу с главой страны господином Ильхамом Алиевым самыми приятными моментами, назвал мероприятие «Дни Шуши», состоявшееся 7 июня в Рабате, Штаб-квартира ИСЕСКО как важное событие выразил уверенность, что оно оставит незабываемый след.
В ходе встречи было подчеркнуто, что Шуша, помимо приема гостей из разных стран мира, сегодня также посещает разные города, демонстрируя их историю, культуру и обычаи.
В завершение встречи генеральному директору были вручены памятные подарки из Шуши.Позже по приглашению генерального директора Салима бин Мухаммада аль-Малики была организована интересная и запоминающаяся экскурсия в «Музей Пророка», расположенный в штаб-квартире ИСЕСКО.