Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Mərakeş Krallığının Rabat şəhərində keçirilən “Şuşa günləri” çərçivəsində Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov bu gün İCESCO-nun baş qərargahında baş direktor Salim bin Məhəmməd əl-Maliki ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycanın Mərakeş Krallığındakı səfiri Nazim Səmədov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, nümayəndəlik və qoruğun digər əməkdaşları, eləcə də, İCESCO-nun məsul şəxsləri iştirak ediblər. Səmimi dostluq şəraitində keçən görüş zamanı vurğulanıb ki, 2024-cü il üçün Şuşanın İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilməsi tarixi, zəngin mədəniyyəti olan şəhərin böyük islam dünyasında daha çox tanınmasında, turizm potensialının artmasında, eyni zamanda, beynəlxalq müstəvidə əlaqələrin qurulmasında böyük rol oynayır.
Bir müddət öncə Şuşaya baş tutan səfərini, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevlə olan görüşünü ən xoş anlarla xatırlayan Salim bin Məhəmməd əl-Maliki, 7 iyun tarixində Rabat şəhərində “Şuşa günləri” tədbirinin İCESCO-nun baş qərargahında keçirilməsini önəmli hadisə adlandıraraq, bu günün qonaqların yaddaşında unudulmaz iz qoyacağına əminliyini bildirib.
Görüş zamanı vurğulanıb ki, artıq Şuşa dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn qonaqları qəbul etməklə yanaşı, bu gün özü də tarixini, mədəniyyətini, adətlərini fərqli şəhərlərdə nümayiş etdirməklə qonaq olur.
Görüşün sonunda baş direktora Şuşadan xatırə hədiyyələri təqdim edilib.
Daha sonra baş direktor Salim bin Məhəmməd əl-Malikinin dəvəti ilə İCESCO-nun baş qərargahında yerləşən “Peyğəmbər muzeyi” nə maraqlı və yaddaqalan ekskursiya təşkil edilib.

As part of the "Shusha Days" organized by the Shusha City Administration of the State Reserve in Rabat, Kingdom of Morocco, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan Aydin Karimov in Shusha district met with Director General Salim bin Muhammad al-Maliki, today at ISESCO headquarters. The meeting was attended by Ambassador of Azerbaijan to the Kingdom of Morocco Nazim Samadov, Executive Director of the Shusha City State Reserve Tural Novruzov, other employees of the representative office and the reserve, as well as ISESCO officials. During the friendly meeting, it was emphasized that the choice of Shusha as the cultural capital of the Islamic world for 2024 plays an important role in greater recognition of the city with a rich culture in the great Islamic world, in increasing its tourism potential, and at the same time in establishing relations at the international level. Salim bin Muhammad al-Maliki, who remembered his visit to Shusha some time ago and the meeting with the head of the country Mr. Ilham Aliyev as the most pleasant moments, called the event "Days of Shusha" held on June 7 in Rabat, ISESCO Headquarters as an important event and expressed confidence that it will leave an unforgettable mark.
During the meeting, it was emphasized that Shusha, in addition to receiving guests from different countries of the world, today also visits different cities, demonstrating their history, culture and customs.
At the end of the meeting, the Director General was presented with memorable gifts from Shusha.
Later, at the invitation of Director General Salim bin Muhammad al-Maliki, an interesting and memorable excursion was organized to the "Museum of the Prophet" located in the ISESCO headquarters.