Şuşa və Andonq şəhərləri arasında "Dost şəhərlər" əlaqəsinin qurulması üzrə anlaşma memorandumu imzalanıb
17.11.2022 - 14:48
Şuşa və Andonq şəhərləri arasında "Dost şəhərlər" əlaqəsinin qurulması üzrə anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu Prezidentin Şuşa rayonu üzrə xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov və Cənubi Koreyanın turizm və mədəniyyət mərkəzlərindən biri sayılan Andonq şəhərinin meri Kvon Qi-Şanq imzalayıblar.
Sənədə əsasən, iki dost şəhər mədəni, sosial və iqtisadi münasibətləri, həmçinin dostluq əlaqələrini təşviq etmək və birgə fəaliyyət sahələrini genişləndirmək niyyətindədirlər. Tərəflər arasında birgə proqram, layihələr, qarşılıqlı səfərlərin təşkili, habelə, təcrübə və məlumat mübadiləsi, incəsənət, mədəniyyət, turizm, elm, ticarət və informasiya texnologiyaları sahələrində əməkdaşlıq nəzərdə tutulub.

A memorandum of understanding was signed between Shusha city and Andong city. The memorandum was signed by Aydin Karimov, the President's special representative for the Shusha region and Kwon Ki-chang, the mayor of Andong, which is considered to be one of the tourism and cultural centers of the Republic of Korea.
A memorandum of understanding was signed between the cities of Shusha and Andong on the establishment of the "Friendly Cities" relationship.
The memorandum was signed by Aydin Karimov, the President's special representative for the Shusha region and Kwon Ki-chang, the mayor of Andong, which is considered to be one of the tourism and cultural centers of the Republic of Korea.
According to the document, the two friendly cities intend to promote cultural, social and economic relations, as well as friendly relations and expand areas of joint activities. Joint programs, projects, organization of mutual visits, as well as exchange of experience and information, cooperation in the fields of art, culture, tourism, science, trade and information technologies are planned between the parties.