Prezident İlham Əliyev Füzuli-Şuşa yolunun və hava limanının təməlini qoyub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 14-də Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa avtomobil yolunun 27-ci kilometrində Füzuli-Şuşa yolunun, həmçinin Füzuli rayonunda hava limanının təməllərini qoyub.
Cənab Prezident bildirib ki, Füzuli-Şuşa yolunun yeni işlənmiş layihəsinə körpü və tunellərin inşası daxildir. Yəni, çətin relyefə malik olan ərazilərdə dolama yolların yerinə körpü və tunellərin tikintisi nəzərdə tutulur. Yeni yol Füzuli hava limanı ilə əlaqələndiriləcək və bu yoldan İsa bulağına yeni yol çəkiləcək. Füzuli hava limanının təməlini qoyulması və bu il hava limanının uçuş-enmə zolağının istifadəyə verilməsi ilə xarici qonaqlar Füzuli Beynəlxalq Hava Limanına gələrək, çox rahat və qısa müddət ərzində Şuşa şəhərinə gedə biləcəklər.
Sonra cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Azərbaycanın işğaldan azad edilən mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində olublar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Şuşa şəhərində üçrəngli bayrağımızı ucaltdı.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev:
-Biz qalib xalqıq. Mən Şuşaya son dəfə 39 il bundan əvvəl gəlmişəm. 39 il bundan əvvəl iki dəfə gəlmişəm və birinci dəfə yanvarın 14-də gəlmişəm. Bu gün- yanvarın 14-də yenə də buradayıq. Bu dəfə müzəffər Azərbaycan Ordusunun, qalib Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandanı kimi gəlmişəm. Biz Şuşanı və dağıdılmış bütün başqa şəhər və kəndlərimizi bərpa edəcəyik. Dağıdılmış bütün tarixi abidələrimizi bərpa edəcəyik.
Daha sonra cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Şuşa şəhərindəki Saatlı məscidini ziyarət etdilər. Dövlətimizin başçısı məscidə “Qurani-Şərif” hədiyyə etdi.
Cənab Prezident İlham Əliyev çıxışlarının birində demişdi ki, ərazi bütövlüyümüz bərpa ediləndən sonra Bülbülün, Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin büstləri yenə də Şuşada qoyulacaq. Dövlətimizin başçısının bu sözləri artıq reallığa çevrilib. Həmin dahi şəxsiyyətlərin büstləri Şuşada yenidən əvvəlki yerlərinə qoyulub.
Bununla bağlı keçirilən tədbirdə çıxış edən Prezident İlham Əliyev dedi:
-Bu gün Şuşaya gələrkən 30 ilə yaxın Bakıda İncəsənət Muzeyinin həyətində saxlanılan dahi şəxsiyyətlərimizin – Xurşidbanu Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin və Bülbülün büstlərini gətirmişəm. Bu yerdə Mədəniyyət Evi yerləşirdi və Üzeyir bəyin, Bülbülün büstləri məhz bu yerdə qoyulmuşdu. Mənfur düşmən Şuşa Mədəniyyət Evini dağıdıb və dahi şəxsiyyətlərimizin büstlərini gülləbaran edib. Dahi şəxsiyyətlərimizin büstləri bizim Qələbəmizin rəmzidir. Onların ruhu şaddır. Onlar doğma Vətənə qayıdıblar. Biz qaytarmışıq onları, düşməni qova-qova, düşməni məhv edərək, torpaqlarımızdan rədd edərək, Şuşanı geri alaraq, azad edərək qaytarmışıq. Burada duracaq, Şuşaya gələn hər bir insan yaxından görəcək erməni vəhşiliyini.
Tədbirdən sonra cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva keçmiş Şuşa Rayon Partiya Komitəsinin binası, Bülbülün dağıdılmış ev-muzeyi və  erməni vandalizminin qurbanı olmuş Şuşa Realnı Məktəbinin dağıdılmış binası ilə tanış oldular.
Cənab Prezident İlham Əliyev sovet dövründə uşaq sanatoriyası kimi fəaliyyət göstərən, işğaldan sonra ermənilər tərəfindən dağıdılan Natəvan sarayının xan qızının evi kimi bərpa ediləcəyini bildirdi.
Dövlətimizin başçısı Şuşa şəhərinin su və elektrik enerjisi təchizatı ilə maraqlandı. Bildirildi ki, indi şəhər su ilə də, işıqla da normal şəkildə təchiz olunur.
Cənab Prezident və ailə üzvləri Aşağı Gövhərağa və Yuxarı Gövhərağa məscidlərini də ziyarət etdilər. Cənab Prezident İlham Əliyev bu məscidlərə də “Qurani-Şərif” bağışladı.
Sonra cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Şuşadakı Qazançı kilsəsində oldular.
Dövlətimizin başçısı, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva vaxtilə Molla Pənah Vaqifin büstünün olduğu yerə gələrək, Vaqifin dağıdılmış məqbərəsinə baxdılar.
Məqbərənin qarşısında çıxış edən cənab Prezident İlham Əliyev dedi:
- Vaqif Poeziya Günləri bərpa ediləcək. Mən artıq göstəriş vermişəm, bu il keçiriləcək. “Xarı bülbül” festivalı bu il keçiriləcək. Biz artıq Şuşanın bərpasını başlayırıq. İndi baş plan hazırlanır. Bütün binaların təftişi aparılıbdır. Şuşa Azərbaycan dövlətinin mədəniyyət paytaxtı kimi dünyanın ən gözəl şəhərlərinin birinə çevriləcəkdir.
Şuşaya səfər çərçivəsində cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Cıdır düzündə də olublar. 15 yanvarda yenidən buraya gələrək, Cıdır düzündə çay süfrəsinə qonaq oldular.

President Ilham Aliyev has laid the foundation of the Fizuli-Shusha road and airport
On January 14, President of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the foundations of the Fuzuli-Shusha highway on the 27th kilometer of the Ahmadbayli-Fuzuli-Shusha highway, as well as the airport in the Fizuli region.
Mr. President said that the newly developed project of the Fizuli-Shusha road includes the construction of bridges and tunnels. That is, in areas with difficult terrain, it is planned to build bridges and tunnels instead of bypass roads. The new road will be connected to Fizuli airport and a new road will be built to Isa bulaghi. With the laying of the foundation of Fizuli Airport and the opening of the runway of the airport this year, foreign guests will be able to come to Fizuli International Airport and get to Shusha in a very convenient and short time.
Then, President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited Shusha, the liberated cultural capital of Azerbaijan. President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev raised our tricolor flag in Shusha.
Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev:
-We are a victorious people. I last came to Shusha 39 years ago. I came twice 39 years ago and I came for the first time on January 14. Today, on January 14, we are here again. This time I came as the Commander-in-Chief of the victorious Azerbaijani Army, the victorious Azerbaijani Army. We will restore Shusha and all our other destroyed cities and villages. We will restore all our destroyed historical monuments.
Then Mr. President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited the Saatli Mosque in Shusha.
The head of state presented the Holy Quran to the mosque.
Mr. President Ilham Aliyev said in one of his speeches that the busts of Bulbul, Natavan and Uzeyir Hajibeyli will be erected in Shusha again after the restoration of our territorial integrity. These words of the head of state have already become a reality. The busts of these geniuses were restored in Shusha.
Speaking at the event, President Ilham Aliyev said:
- When I came to Shusha today, I brought busts of our geniuses - Khurshidbanu Natavan, Uzeyir Hajibeyli and Bulbul, which were kept in the yard of the Art Museum in Baku for about 30 years. The House of Culture was located here, and the busts of Uzeyir Bey and Bulbul were placed here. The hated enemy destroyed the Shusha House of Culture and shot the busts of our geniuses. The busts of our geniuses are a symbol of our Victory. Their spirit is happy. They returned to their homeland. We sent them back, chasing the enemy, destroying the enemy, rejecting our lands, taking back Shusha and liberating it. Everyone who comes here to Shusha will see the Armenian savagery.
After the event, President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva toured the former Shusha District Party Committee building, the destroyed Bulbul House-Museum and the destroyed Shusha "Realni" School, a victim of Armenian vandalism.
Mr. President Ilham Aliyev stated that the Natavan Palace, which functioned as a children's sanatorium during the Soviet era and was destroyed by Armenians after the occupation, would be restored as the house of the khan's daughter.
The head of state inquired about the water and electricity supply of Shusha. It was noted that now the city is normally supplied with water and electricity.
Mr. President and family members also visited the Ashagi Govharaga and Yukhari Govharaga mosques. Mr. President Ilham Aliyev also donated the Holy Quran to these mosques.
Then Mr. President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited the Kazanchi Church in Shusha.
The head of state, First Lady Mehriban Aliyeva and her daughters Leyla Aliyeva visited the bust of Mullah Panah Vagif and inspected the destroyed mausoleum.
Addressing the mausoleum, President Ilham Aliyev said:
- Vagif Poetry Days will be restored. I have already instructed that it will be held this year. The Foreign Nightingale Festival will be held this year. We are already starting the reconstruction of Shusha. Now the master plan is being prepared. All buildings were inspected. Shusha will become one of the most beautiful cities in the world as the cultural capital of Azerbaijan.
During the visit to Shusha, Mr. President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughters Leyla Aliyeva also visited the Horse Plain. On January 15, they came here again and had a tea party on the Jidir Duzu plain.
Mr. President Ilham Aliyev:
-Pear on the Jidir Duzu plain with a glass of tea, baklava. Let our friends rejoice, let the eyes of our enemies be blind!