Cənab Prezident İlham Əliyev Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa Zəfər yolunda son tamamlama işləri ilə tanış olub. Məlumat verilib ki, iki-üç hərəkət zolaqlı yolun uzunluğu 101 kilometrdir. Artıq yolun 92 kilometrlik hissəsinə asfalt-beton örtüyü salınıb. Digər hissələrdə isə işlər davam etdirilir. Yolda körpülər və yeraltı keçidlər inşa edilib.
Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə şanlı ordumuzun ölkəmizin mədəniyyət mərkəzi elan olunan Şuşa şəhərini mənfur düşməndən azad edərkən istifadə etdikləri cığır-yolun əbədiləşdirilməsi məqsədilə tikilən Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolu dövlətimizin başçısı tərəfindən Zəfər yolu adlandırılıb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində yenidənqurma işləri yekunlaşan “Qarabağ” hotelinin açılışı olub.
Şuşada Xüsusi nümayəndəliyin yerləşəcəyi inzibati binada bərpa işləri aparılır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva inzibati binada aparılan bərpa işləri ilə tanış olublar.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanımın iştirakı ilə dahi Azərbaycan şairi və ictimai-xadimi Molla Pənah Vaqifin Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bürüncdən hazırlanan büstünün, təmir-bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra muzey-məqbərə kompleksinin, Xalq artisti Bülbülün ev muzeyinin və dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin heykəlinin açılışı baş tutub.
Daha sonra cənab Prezident İlham Əliyev “Otel və Konfrans Mərkəzi”nin təməlini qoyub.
Avqustun 29-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya Şuşa şəhərinin baş planı təqdim olunub.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Шушу
Г-н Президент Ильхам Алиев ознакомился с завершением строительства дороги Ахмадбейли-Физули-Шуша-Зафар. Сообщается, что протяженность двух- или трехполосной дороги составляет 101 километр. На 92-м километре дороги уже уложено асфальтобетонное покрытие. В других частях ведутся работы. На дороге построены мосты и подземные переходы.
Автодорога Ахмадбейли-Физули-Шуша, построенная под руководством Верховного Главнокомандующего, чтобы увековечить путь нашей славной армии к освобождению города Шуша, культурного центра нашей страны, была названа Дорогой Победы.
В ходе визита Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева открыли гостиницу «Карабах» в Шуше, культурной столице Азербайджана.
В административном здании, где разместится спецпредставитель в Шуше, ведутся реставрационные работы. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с реставрационными работами, проводимыми в административном здании.
Затем при участии президента и первой леди при поддержке Фонда Гейдара Алиева был установлен бронзовый бюст великому азербайджанскому поэту и общественному деятелю Молла Панах Вагиф, и состоялось его открытие.
Затем Президент Ильхам Алиев заложил фундамент гостиницы и конференц-центра.
29 августа Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву и первой леди Мехрибан Алиевой был представлен генеральный план Шуша.