Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan sentyabrın 16-da Yeni Şuşa məscidində tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidentinə həyata keçirilən işlər barədə məlumat verdi.Qeyd edək ki, təməli 2021-ci ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulan bu məscid tarixi şəhər olan Şuşada modern memarlıq nümunəsi kimi seçiləcək. Dövlətimizin başçısının tapşırığına uyğun olaraq, məscidin forması 8 rəqəmini əks etdirəcək ki, bu da Şuşanın işğalçılardan azad olunduğu günü - Zəfər Gününü simvolizə edəcək. Şuşanın və Qarabağın işğaldan ilin on birinci ayında azad edilməsinin rəmzi kimi məscidin iki minarəsi 11 rəqəmi formasında olacaq. Şəhərin yuxarı hissəsində inşa olunan bu ibadət ocağının binasının xarici səthi Şuşanın qədim məscidinin minarələrində istifadə edilən həndəsi naxışlarla bəzədiləcək.

On September 16, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan reviewed the progress of construction work at the New Shusha Mosque.
Assistant to the President Anar Alakbarov informed the head of state and the President of the United Arab Emirates about the ongoing work. It should be noted that the foundation of this mosque, laid in 2021 by President Ilham Aliyev, will stand out as an example of modern architecture in the historic city of Shusha. In accordance with the instruction of the head of state, the design of the mosque will reflect the number 8, symbolizing Victory Day — the day Shusha was liberated from occupation. As a symbol of Shusha and Karabakh being liberated in the 11th month of the year, the mosque will have two minarets shaped like the number 11. The exterior surface of this place of worship, built in the upper part of the city, will be decorated with geometric patterns used in the minarets of Shusha’s ancient mosque.