Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan sentyabrın 16-da Yeni Şuşa məscidində tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidentinə həyata keçirilən işlər barədə məlumat verdi.Qeyd edək ki, təməli 2021-ci ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulan bu məscid tarixi şəhər olan Şuşada modern memarlıq nümunəsi kimi seçiləcək. Dövlətimizin başçısının tapşırığına uyğun olaraq, məscidin forması 8 rəqəmini əks etdirəcək ki, bu da Şuşanın işğalçılardan azad olunduğu günü - Zəfər Gününü simvolizə edəcək. Şuşanın və Qarabağın işğaldan ilin on birinci ayında azad edilməsinin rəmzi kimi məscidin iki minarəsi 11 rəqəmi formasında olacaq. Şəhərin yuxarı hissəsində inşa olunan bu ibadət ocağının binasının xarici səthi Şuşanın qədim məscidinin minarələrində istifadə edilən həndəsi naxışlarla bəzədiləcək.

Президент Ильхам Алиев и Шейх Мохаммед бин Зайед ознакомились с ходом строительных работ в Новой Шушинской мечети
16.09.2025 - 13:51
16 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Объединённых Арабских Эмиратов Шейх Мохаммед бин Зайед Аль Нахаян ознакомились с ходом строительных работ в Новой Шушинской мечети.
Помощник Президента Анар Алекперов проинформировал главу нашего государства и Президента Объединённых Арабских Эмиратов о проводимых работах. Отметим, что фундамент этой мечети, заложенный в 2021 году Президентом Ильхамом Алиевым, станет образцом современной архитектуры в историческом городе Шуша. Согласно поручению главы государства, форма мечети будет отражать цифру 8, что символизирует День Победы — день освобождения Шуши от оккупантов. Как символ освобождения Шуши и Карабаха в одиннадцатом месяце года, две минареты мечети будут выполнены в форме числа 11. Внешняя поверхность этого молитвенного здания, возводимого в верхней части города, будет украшена геометрическими узорами, использованными в минаретах древней мечети Шуши.