Rabatda “Şuşa günləri” maraqlı və yaddaqalan gecə ilə yekunlaşıb
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin (ŞŞDQİ) təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Mərakeş Krallığındakı səfirliyi, ICESCO və Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə iyunun 7-də ICESCO-nun Rabat şəhərindəki baş qərargahında “Şuşa günləri” tədbiri maraqlı və yaddaqalan gecə ilə yekunlaşıb. Tədbirdə Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik, Azərbaycanın Mərakeşdəki səfiri Nazim Səmədov, Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqların İdarəetmə Mərkəzinin sədri Murad Ağabəyli, ŞŞDQİ-nin icraçı direktoru Tural Novruzov, xüsusi nümayəndəliyin, qoruğun əməkdaşları, həmçinin müxtəlif ölkələrin Mərakeşdə akkreditə olunmuş səfirləri, İCESCO rəsmiləri, dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin – AZƏRTAC-ın təqdim etdiyi fotolardan ibarət sərgiyə baxış olub. Burada Şuşanın tarixi keçmişini, müharibədən əvvəlki və sonrakı vəziyyətini bərpa-quruculuq, yenidənqurma işlərini, əsrarəngiz təbiətini özündə əks etdirən müxtəlif fotolar sərgilənib, hər biri haqqında məlumatlar verilib.
Sonra qonaqlara XVIII-XIX əsrlərə aid Qarabağ milli geyimləri nümayiş olunub, onların tarixi haqqında məlumat təqdim edilib.
Tədbirin kulinariya bölümündə qeyd olunub ki, Azərbaycanın milli mətbəxində unikal iqlim şərtləri və formalaşma tarixi ilə təkrarsız məhsulların coğrafiyası olan Qarabağ regionu, xüsusilə mədəniyyət beşiyimiz Şuşanın mətbəxi dünya qastronomiyasında özünəməxsus yer tutur. Şuşa mətbəxinin Mərakeş mətbəxi ilə ortaq tərəflərini tərənnüm edən menyu pip dolması, kabab büryan, firni, boyanalı aş, Qarabağ kətəsi, reyhan şərbətindən ibarət olmaqla hazırlanıb. Eləcə də təndir kimi milli bişirmə alətlərində təqdim olunan menyu Şuşanın qeyri-maddi mədəni irsindən ibarət mədəni proqramın bir hissəsi kimi nümayiş etdirilib. Şuşa mətbəx nümunələrini dadmaq şansı əldə edən qonaqlara, həmçinin ölkəmizin turistik qastronomiya marşrutları haqqında da məlumat verilib.
Qarabağımıza, Şuşamıza həsr edilən səyahət konsert proqramı ilə davam edib. Konsertdən əvvəl İCESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik, Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Azərbaycanın Mərakeşdəki səfiri Nazim Səmədov çıxış edib, “Şuşa günləri”nin önəmindən, 30 il işğal altında qalmış tarixi şəhərin bu gün yenidən dirçəlməsindən, Şuşada keçirilən beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin hər birinin əhəmiyyətindən söz açıblar.
Daha sonra söz Azərbaycanın tanınmış incəsənət xadimlərinə verilib. Şuşamıza həsr olunan videoçarxın nümayişindən sonra təqdim olunan konsert proqramında Qarabağı, Şuşanı vəsf edən mahnılar səsləndirilib, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının üzvlərinin ifasında milli rəqslərimiz ifa edilib.

«ДНИ ШУШИ» В РАБАТЕ ЗАКОНЧИЛИСЬ ИНТЕРЕСНОЙ И ПАМЯТНОЙ НОЧЬЮ
Мероприятие «Дни Шуши» завершилось интересной и запоминающейся ночью 7 июня в штаб-квартире “ICESCO” в Рабате, организованной Управлением городского государственного заповедника Шуши, Посольством Азербайджанской Республики в Королевстве Марокко, ICESCO и Государственным агентством по туризму. Айдын Керимов, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе, Салим бен Мухаммад аль-Малик, генеральный директор “ICESCO”, Назим Самадов, посол Азербайджана в Марокко, Мурад Агабейли, председатель Управления заповедников Центра Государственного агентства по туризму, исполнительный директор спецпредставительства Турал Новрузов, на мероприятии присутствовали сотрудники заповедника, а также приняли участие послы различных стран, аккредитованные в Марокко, официальные лица “ICESCO”, представители государственных учреждений.
Сначала состоялся просмотр выставки фотографий, представленной Азербайджанским государственным информационным агентством – “AZERTAC”. Здесь были выставлены различные фотографии, отражающие историческое прошлое Шуши, довоенное и послевоенное состояние, реставрационные и реконструкционные работы, загадочную природу, и дана информация о каждой из них.
Затем гостям были показаны Карабахские национальные костюмы XVIII-XIX веков и предоставлена информация об их истории.
В кулинарной секции мероприятия было отмечено, что Карабахский регион, имеющий уникальные климатические условия и историю формирования, а также географию уникальных продуктов национальной кухни Азербайджана, особенно кухни нашей колыбели культуры Шуши, занимает уникальное место в мировой гастрономии. Меню, прославляющее общие аспекты Шушинской кухни и Марокканской кухни, состоит из фаршированных семян, шашлыка бурьяна, духовки, крашеного рагу, Карабахской кетеси, базиликового сиропа. Также в рамках культурной программы нематериального культурного наследия Шуши было представлено меню, поданное в национальных приспособлениях для приготовления пищи, таких как тандыр. Гости, имевшие возможность попробовать образцы шушинской кухни, также были ознакомлены с туристическими гастрономическими маршрутами нашей страны.
Путешествие, посвященное нашему Карабаху и Шуше, продолжилось концертной программой. Перед концертом генеральный директор “ICESCO” Салим бен Мухаммад аль-Малик, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов, посол Азербайджана в Марокко Назим Самадов рассказали о важности «Дней Шуши» и возрождении исторический город, находившийся под оккупацией 30 лет, рассказал о важности каждого мероприятия международного уровня, проводимого в Шуше.
Затем слово было предоставлено известным деятелям искусства Азербайджана. В концертной программе, представленной после показа видеоролика, посвященного нашей Шуше, прозвучали песни, прославляющие Карабах и Шушу, а наши национальные танцы исполнили участники Государственного ансамбля танца Азербайджана.