Şəhidlərimizin əziz xatirəsi Şuşada yad edildi.
Bu gün Azərbaycanda Anım Günüdür. Ermənistan Respublikasının ölkəmizə qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır.
Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılan 44 günlük Vətən müharibəsi ölkəmizin hərbi gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Azərbaycan xalqı hər zaman igid oğul və qızlarının rəşadətini yüksək dəyərləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur.Ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsini yad etmək məqsədilə Şuşa şəhərindəki Bayraq Meydanında və Şəhidlər Xiyabanında anım mərasimləri keçirilib.Anım günü ilə əlaqədar saat 12:00-da şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Sükut anından sonra tədbir Şəhidlər Xiyabanında davam edib. Şəhidlərin əziz xatirəsinə ucaldılmış abidə önünə gül dəstələri düzülüb, ruhlarına dua oxunub.Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Ermənistanın ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təxribatına cavab olaraq başlayan Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı tarixi Qələbədən qürur hissi ilə danışaraq, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsində, tarixi qələbənin qazanılmasında qəhrəmanlıq göstərərək, canını Vətən uğrunda qurban vermiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib.Tədbirdə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, Xüsusi Nümayəndəliyin və Qoruq İdarəsinin məsul şəxsləri, şəhid ailələri, qazilər, müharibə veteranları, rayonun hüquq-mühafizə orqanlarının, idarə və müəssisələrinin rəhbərləri, şəhər sakinləri iştirak edib.

The cherished memory of our martyrs was honored in Shusha
Today, Azerbaijan marks Memorial Day. In response to the next military aggression of the Republic of Armenia against our country, which began on September 27, 2020, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, launched the Patriotic War with the aim of liberating our occupied lands.
The 44-day Patriotic War, inscribed in golden letters in the history of Azerbaijan, demonstrated the military power of our country to the entire world. The people of Azerbaijan always highly value the bravery of their sons and daughters, show deep respect for the souls of all martyrs, and honor their memory.
To commemorate the cherished memory of the martyrs of the Patriotic War who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country, memorial ceremonies were held at the Flag Square and the Martyrs’ Alley in the city of Shusha. At 12:00, the memory of the martyrs was honored with a minute of silence. After the moment of silence, the ceremony continued at the Martyrs’ Alley. Flowers were laid at the monument erected in honor of the martyrs, and prayers were recited for their souls.
The special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha district, Aydin Karimov, spoke with pride about the historic Victory achieved by our glorious Army under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief, Ilham Aliyev, in response to Armenia’s next military provocation. He prayed for God’s mercy upon the martyrs who showed heroism, sacrificed their lives for the liberation of our lands, and contributed to this historic Victory.
The event was attended by the Executive Director of the Shusha City State Reserve Department, Tural Novruzov, officials of the Special Representative’s Office and the Reserve Department, families of martyrs, war veterans, veterans of the Patriotic War, heads of law enforcement agencies, institutions, and organizations of the district, as well as city residents.