Şəhidlərimizin əziz xatirəsi Şuşada yad edildi.
Bu gün Azərbaycanda Anım Günüdür. Ermənistan Respublikasının ölkəmizə qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlamışdır.
Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılan 44 günlük Vətən müharibəsi ölkəmizin hərbi gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Azərbaycan xalqı hər zaman igid oğul və qızlarının rəşadətini yüksək dəyərləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur.Ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsini yad etmək məqsədilə Şuşa şəhərindəki Bayraq Meydanında və Şəhidlər Xiyabanında anım mərasimləri keçirilib.Anım günü ilə əlaqədar saat 12:00-da şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Sükut anından sonra tədbir Şəhidlər Xiyabanında davam edib. Şəhidlərin əziz xatirəsinə ucaldılmış abidə önünə gül dəstələri düzülüb, ruhlarına dua oxunub.Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Ermənistanın ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təxribatına cavab olaraq başlayan Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı tarixi Qələbədən qürur hissi ilə danışaraq, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsində, tarixi qələbənin qazanılmasında qəhrəmanlıq göstərərək, canını Vətən uğrunda qurban vermiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib.Tədbirdə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, Xüsusi Nümayəndəliyin və Qoruq İdarəsinin məsul şəxsləri, şəhid ailələri, qazilər, müharibə veteranları, rayonun hüquq-mühafizə orqanlarının, idarə və müəssisələrinin rəhbərləri, şəhər sakinləri iştirak edib.

Память наших Шехидов почтили в Шуше.
Сегодня в Азербайджане отмечается День памяти. В ответ на очередную военную агрессию Республики Армения против нашей страны, начавшуюся 27 сентября 2020 года, Вооружённые силы Азербайджанской Республики под руководством Верховного Главнокомандующего начали Отечественную войну с целью освобождения наших оккупированных земель.
44-дневная Отечественная война, вписанная золотыми буквами в историю Азербайджана, продемонстрировала всему миру военную мощь нашей страны. Азербайджанский народ всегда высоко ценит доблесть своих сыновей и дочерей, с глубоким уважением почитает души всех шехидов и хранит их память.
В честь светлой памяти шехидов Отечественной войны, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны, в городе Шуша на Площади Флага и в Аллее шехидов были проведены памятные мероприятия. В 12:00 память шехидов почтили минутой молчания. После минуты молчания мероприятие продолжилось в Аллее шехидов. К памятнику, воздвигнутому в честь павших героев, возложили цветы и прочитали молитвы.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Каримов с чувством гордости говорил об исторической Победе, одержанной доблестной Армией под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева в ответ на очередную военную провокацию Армении. Он пожелал милости Аллаха всем нашим шехидам, проявившим героизм и пожертвовавшим своей жизнью ради освобождения наших земель и достижения этой великой Победы.
В мероприятии приняли участие исполнительный директор Управления Государственного заповедника города Шуша Турал Новрузов, ответственные сотрудники Специального представительства и Управления заповедника, семьи шехидов, гази, ветераны войны, руководители правоохранительных органов, учреждений и организаций района, а также жители города.