Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Şuşa ilə qardaşlaşmış Xivə şəhərində “Şuşa günləri” keçirildi.
11-12 sentyabr tarixləri arasında keçirilən tədbirlər çərçivəsində Şuşa rayonunda Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Xivə şəhərinin hakimi Temur Davletovla görüşmüş, qardaşlaşmış iki şəhərin münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsi, elm, mədəniyyət, yaradıcılıq sahəsində əlaqələrin inkişafı, təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti barədə müzakirələr aparmış, sonra tarixi “İçən qala” ərazisində şəhər gəzintisinə çıxmışlar.
Daha sonra Aydın Kərimov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İcraçı direktoru Tural Novruzov və xüsusi nümayəndəliyin baş məsləhətçisi Elşad İskəndərovun iştirakı ilə Urgənc Dövlət Universitetində rektor Bəhram Abdullayevlə görüş baş tutub.
Görüşdə 1938-40-cı illərdə bu universitetdə müəllim kimi fəaliyyət göstərən yazıçı, ictimai xadim Y. V. Çəmənzəminli adına Azərbaycan Mədəniyyəti və Ədəbiyyatı Mərkəzinin yaradılması barədə ətraflı danışılıb. Aydın Kərimov tarixi Şuşa şəhərində aparılan abadlıq, quruculuq, bərpa və yenidənqurma işləri haqqında geniş məlumat verib.
Sonda şuşalı rəssam tərəfindən çəkilən Y.V. Çəmənzəminlinin portreti Mərkəzə hədiyyə edilib və tələbələrin ifasında kiçik bir konsert proqramı nümayiş etdirilib.
“Şuşa günləri” “İçən Qala”da maraqlı tədbirlərlə davam edib.
“Şuşa - dünən və bu gün” adlı foto - sərgidə Şuşanın tarixi keçmişini, füsunkar təbiətini, işğaldan əvvəl və sonrakı görkəmini, bərpa-quruculuq, yenidənqurma işlərini özündə əks etdirən müxtəlif fotolar sərgilənib, hər biri haqqında ətraflı məlumatlar verilib.
Tədbirdə təqdim edilən XVIII-XIX əsrlərə aid "Qarabağ milli geyimləri" maraqla qarşılanıb. Kolleksiyada əsasən Qarabağın zadəgan xanımlarının geyimləri və kişi libasları sərgilənib.
Özbəkistanda olan müxtəlif ölkələrin səfirləri, Xivə şəhərinin hakimi Temur Davletov, Xüsusi Nümayəndə Aydın Kərimov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İcraçı direktoru Tural Novruzov, xüsusi nümayəndəliyin baş məsləhətçisi Elşad İskəndərov, Nümayəndəliyin və Qoruğun əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycanın xalq və əməkdar artistlərinin ifasında Qarabağı, Şuşanı tərənnüm edən möhtəşəm konsert proqramı alqışlarla qarşılanıb. Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı təqdim etdiyi rəqs nümunələri ilə milli rəqslərimizi bir daha dünyada yüksək səviyyədə tanıdıb.

From September 11 to 12, the "Shusha Days" were held in the twin city of Khiva, organized by the Shusha State Historical and Architectural Reserve Administration.
As part of the events held during these days, Aydin Karimov, the Special Representative of the President in the Shusha District, met with the Hakim of Khiva, Timur Davletov. During the meeting, they discussed strengthening the relationship between the twin cities, the importance of exchanging experiences, and developing cooperation in the fields of science, culture, and creativity. Afterward, they toured the historic district of the city, "Ichan-Kala."
Later, a meeting was held at Urgench State University with Rector Bakhram Abdullaev, attended by Aydin Karimov, Executive Director of the Shusha State Historical and Architectural Reserve Administration, Tural Novruzov, and the Chief Advisor to the Special Representative, Elshad Iskenderov.
At the meeting, they discussed in detail the creation of an Azerbaijani Culture and Literature Center named after the writer and public figure Y.V. Chamanzaminli, who taught at this university from 1938 to 1940. Aydin Karimov also spoke about the extensive works being carried out to improve, build, and restore the historic city of Shusha.
At the end of the meeting, a portrait of Y.V. Chamanzaminli, painted by an artist from Shusha, was presented to the Center, and students performed a small concert program.
The "Shusha Days" events continued in "Ichan-Kala" with a series of interesting activities.
At the photo exhibition titled "Shusha - Yesterday and Today," various photographs were displayed, reflecting Shusha's historical past, its mesmerizing nature, its appearance before and after the occupation, as well as the restoration and reconstruction work in the city. Each photo was accompanied by detailed commentary.
Particular interest was drawn by the collection "National Costumes of Karabakh from the 18th-19th Centuries," which mainly featured outfits of noble Karabakh women and men's costumes.
The event, attended by ambassadors from various countries, Hakim of Khiva Timur Davletov, Special Representative Aydin Karimov, Executive Director of the Reserve Tural Novruzov, Chief Advisor Elshad Iskenderov, and staff from the representative office and reserve, included a magnificent concert dedicated to Karabakh and Shusha. The concert, featuring honored and distinguished artists from Azerbaijan, was met with enthusiastic applause. The Azerbaijani State Dance Ensemble also performed national dances, once again showcasing the high level of culture on the world stage.