Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Şuşa ilə qardaşlaşmış Xivə şəhərində “Şuşa günləri” keçirildi.
11-12 sentyabr tarixləri arasında keçirilən tədbirlər çərçivəsində Şuşa rayonunda Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Xivə şəhərinin hakimi Temur Davletovla görüşmüş, qardaşlaşmış iki şəhərin münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsi, elm, mədəniyyət, yaradıcılıq sahəsində əlaqələrin inkişafı, təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti barədə müzakirələr aparmış, sonra tarixi “İçən qala” ərazisində şəhər gəzintisinə çıxmışlar.
Daha sonra Aydın Kərimov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İcraçı direktoru Tural Novruzov və xüsusi nümayəndəliyin baş məsləhətçisi Elşad İskəndərovun iştirakı ilə Urgənc Dövlət Universitetində rektor Bəhram Abdullayevlə görüş baş tutub.
Görüşdə 1938-40-cı illərdə bu universitetdə müəllim kimi fəaliyyət göstərən yazıçı, ictimai xadim Y. V. Çəmənzəminli adına Azərbaycan Mədəniyyəti və Ədəbiyyatı Mərkəzinin yaradılması barədə ətraflı danışılıb. Aydın Kərimov tarixi Şuşa şəhərində aparılan abadlıq, quruculuq, bərpa və yenidənqurma işləri haqqında geniş məlumat verib.
Sonda şuşalı rəssam tərəfindən çəkilən Y.V. Çəmənzəminlinin portreti Mərkəzə hədiyyə edilib və tələbələrin ifasında kiçik bir konsert proqramı nümayiş etdirilib.
“Şuşa günləri” “İçən Qala”da maraqlı tədbirlərlə davam edib.
“Şuşa - dünən və bu gün” adlı foto - sərgidə Şuşanın tarixi keçmişini, füsunkar təbiətini, işğaldan əvvəl və sonrakı görkəmini, bərpa-quruculuq, yenidənqurma işlərini özündə əks etdirən müxtəlif fotolar sərgilənib, hər biri haqqında ətraflı məlumatlar verilib.
Tədbirdə təqdim edilən XVIII-XIX əsrlərə aid "Qarabağ milli geyimləri" maraqla qarşılanıb. Kolleksiyada əsasən Qarabağın zadəgan xanımlarının geyimləri və kişi libasları sərgilənib.
Özbəkistanda olan müxtəlif ölkələrin səfirləri, Xivə şəhərinin hakimi Temur Davletov, Xüsusi Nümayəndə Aydın Kərimov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İcraçı direktoru Tural Novruzov, xüsusi nümayəndəliyin baş məsləhətçisi Elşad İskəndərov, Nümayəndəliyin və Qoruğun əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycanın xalq və əməkdar artistlərinin ifasında Qarabağı, Şuşanı tərənnüm edən möhtəşəm konsert proqramı alqışlarla qarşılanıb. Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı təqdim etdiyi rəqs nümunələri ilə milli rəqslərimizi bir daha dünyada yüksək səviyyədə tanıdıb.

"Дни Шушa" на этот раз в братском городе Хива.
С 11 по 12 сентября в городе Хива, который является городом-побратимом Шушa, прошли «Дни Шушa», организованные Управлением Государственного заповедника города Шуша.
В рамках мероприятий, проведенных в эти дни, специальный представитель президента в Шушинском районе Айдын Керимов встретился с хакимом города Хива Тимуром Давлетовым. На встрече обсуждались вопросы укрепления отношений между городами-побратимами, важность обмена опытом, а также развитие связей в области науки, культуры и творчества. После этого они прогулялись по историческому району города «Ичан-Гала».
Позже состоялась встреча в Государственном университете Ургенча с ректором Бахрамом Абдуллаевым, в которой приняли участие Айдын Керимов, исполнительный директор Управления Государственного заповедника города Шуша Турал Новрузов и главный советник специального представительства Эльшад Искендеров.
На встрече подробно обсудили создание Центра азербайджанской культуры и литературы имени писателя и общественного деятеля Ю. В. Чаменземинли, который преподавал в этом университете в 1938-40 годах. Айдын Керимов также рассказал о масштабных работах по благоустройству, строительству и восстановлению исторического города Шуша.
В завершение встречи портрет Ю. В. Чаменземинли, нарисованный художником из Шуши, был подарен Центру, а студенты исполнили небольшую концертную программу.
Мероприятия «Дней Шуши» продолжились в «Ичан-Гале» с рядом интересных событий.
На фотовыставке под названием «Шуша - вчера и сегодня» были представлены различные фотографии, отражающие историческое прошлое Шуша, её завораживающую природу, облик до и после оккупации, а также работы по восстановлению и реконструкции города. Каждому фото был дан подробный комментарий.
Особый интерес вызвала коллекция «Национальные костюмы Карабаха XVIII-XIX веков», где были продемонстрированы в основном наряды знатных дам Карабаха и мужские костюмы.
На мероприятии, в котором приняли участие послы различных стран, хаким Хивы Тимур Давлетов, специальный представитель Айдын Керимов, исполнительный директор заповедника Турал Новрузов, главный советник Эльшад Искендеров, а также сотрудники представительства и заповедника, был представлен великолепный концерт, посвященный Карабаху и Шуша. Концерт с участием народных и заслуженных артистов Азербайджана был встречен бурными аплодисментами. Азербайджанский государственный ансамбль танца также продемонстрировал национальные танцы, которые в очередной раз показали высокий уровень культуры на мировой арене.