Şuşa sakinlərinin şəhərə səfərləri davam edir
Bu gün daha 130 nəfər Şuşa sakini doğma şəhərlərinə səfər ediblər. Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin birgə təşkil etdiyi səfərdə, ilk olaraq yaşlı nəslin nümayəndələri, Qarabağ qaziləri, şəhərin ziyalıları iştirak ediblər. Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Şuşalıları salamlayaraq bildirib ki, ölkənin mədəniyyət paytaxtı adını daşıyan şəhərdə yenidənqurma və bərpa işləri tam sürətlə davam edir. Şəhərin baş planına uyğun olaraq yeni məhəllələr salınır, şəhərin həyat əhəmiyyətli infrastrukturu tam yenilənir, tarixi abidələri bərpa olunur, eyni zamanda 21-ci əsrin standartlarına cavab verən müasir və ekoloji təmiz şəhərsalma yanaşması tətbiq olunur.
Şuşalıların diqqətinə çatdırılıb ki, şəhər sakinlərinin belə səfərləri mütəmadi təşkil olunacaqdır. Daha sonra sakinlər Cıdır düzü, Qala divarları, Gəncə qapısı, şəhərin simvolları olan və Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin 1992-ci ildə Şuşanı işğal edərkən gülləbaran etdikləri Üzeyir Hacıbəyli, Xurşidbanu Natəvan və Bülbülün heykəllərini, Yuxarı və Aşağı Gövhər Ağa məscidlərini ziyarət ediblər. Səfərin sonunda sakinlər öz evlərini də ziyarət etmək imkanı qazanıblar.
Xatırladaq ki, Şuşalıların ilk səfəri 19 avqust tarixində baş tutmuşdur və bu günə kimi artıq 180-dən çox sakin 29 illik ayrılıqdan sonra öz doğma şəhərlərini görmək imkanı qazanmışdırlar.
Bu gün daha 130 nəfər #Şuşa sakini doğma şəhərlərinə səfər ediblər. 29 illik ayrılıqdan sonra Şuşalılar Cıdır düzünü rahat gəzmək sevincini yaşayıblar, igid əsgərlərimizin sırdırımlı qayalardan qalxdıqları cığırları öz gözləri ilə görüblər, günün sonunda isə doğma evlərini ziyarət ediblər. Bu günə kimi, bura gəlib çatdıqları Zəfər yolunu, Daşaltı kəndini    də rahat hərəkət edə biliblər, Qala divarları, Gəncə qapısı

Сегодня еще 130 шушинцев посетили свои родные города. В визите, организованном совместно спецпредставительством президента в Шуше и Шушинским городским заповедником, приняли участие представители старшего поколения, ветераны Карабаха и интеллигенция города. Приветствуя жителей Шуша, спецпредставитель президента в Шуше Айдын Каримов сказал, что в городе, который называют культурной столицей страны, полным ходом ведутся восстановительные и реставрационные работы. Согласно генеральному плану города строятся новые микрорайоны, полностью обновляется жизненно важная инфраструктура города, реставрируются исторические памятники, применяется современный и экологически чистый городской подход, отвечающий стандартам 21 века.
Жители Шуша были проинформированы о том, что подобные визиты горожан будут организовываться регулярно. Затем жители посетили памятники Узеира Гаджибейли, Хуршидбану Натаван и Бюльбул, мечети Юхари и Ашаги Говхар Ага, которые являются символами города и были сбиты вооруженными силами Армении во время оккупации Шуша в 1992 году. В конце визита жители имели возможность посетить свои дома.
Отметим, что первый визит шушинцев состоялся 19 августа, и на сегодняшний день более 180 жителей имели возможность увидеть свои родные города после 29 лет разлуки.
Сегодня еще 130 жителей Шуша посетили свои города. После 29 лет разлуки жители Шуши испытали радость прогулки по Чыдырской равнине, своими глазами увидели тропы наших храбрых воинов, поднимающихся с крутых обрывов, и в конце дня посетили свои родные дома. По сей день они могут беспрепятственно передвигаться по Дороге Победы и деревне Дашалты, стенам замка, Гянджинским воротам.