Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən Qarabağ Universitetinin turizm ixtisaslı müəllim və tələbə heyətinə təlim-seminar keçirildi
30.10.2025 - 10:54
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən Qarabağ Universitetinin turizm ixtisaslı müəllim və tələbə heyətinə təlim-seminar  keçirildi.
“Ümumdünya Turizm işçiləri günü” çərçivəsində 26-28 oktyabr 2025-ci il  tarixlərində Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin Turizmin inkişafı şöbəsi tərəfindən Qarabağ Universitetinin turizm ixtisaslı müəllim və tələbə heyətinə turizm destinasiyası mövzusunda 1-ci elmi-praktiki təlim-seminar keçirildi. 3 gün davam edən təlim-seminarda (vorkşop) mühazirələrlə yanaşı, turizm potensialının öyrənilməsi, reallaşdırılması istiqamətində  araşdırma yolları öyrədildi, Şuşanı turizm destinasiyası kimi təhlil etmək üçün Şuşa şəhərinə sahə səfəri həyata keçirildi.
Təlim-seminarın keçirilməsində məqsəd universitet-sənaye-dövlət qurumu əlaqələrini möhkəmləndirmək, gələcək turizm kadrlarının inkişafına dəstək olmaq, Şuşa şəhərinin turizm destinasiyası kimi təhlili və inkişafı üçün təklifləri hazırlamaq idi. Seminar iştirakçıları öz təhlilləri və təklifləri barədə təqdimat etdilər.

Управлением Государственного заповедника города Шуша был проведён обучающий семинар для преподавателей и студентов специальности «Туризм» Карабахского университета.
В рамках празднования «Всемирного дня работников туризма» в период с 26 по 28 октября 2025 года Отдел развития туризма Управления Государственного заповедника города Шуша организовал первый научно-практический обучающий семинар на тему туристической дестинации для преподавателей и студентов специальности «Туризм» Карабахского университета.
В течение трёх дней семинара (воркшопа), помимо лекций, участникам были представлены методы изучения и реализации туристического потенциала. Также была проведена выездная экскурсия в город Шуша с целью анализа его как туристической дестинации.
Целью проведения семинара являлось укрепление сотрудничества между университетом, индустрией и государственными структурами, поддержка подготовки будущих кадров в сфере туризма, а также разработка предложений по анализу и развитию города Шуша как туристической дестинации. Участники семинара представили свои аналитические наблюдения и рекомендации.