Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən Qarabağ Universitetinin turizm ixtisaslı müəllim və tələbə heyətinə təlim-seminar keçirildi
30.10.2025 - 10:54
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən Qarabağ Universitetinin turizm ixtisaslı müəllim və tələbə heyətinə təlim-seminar  keçirildi.
“Ümumdünya Turizm işçiləri günü” çərçivəsində 26-28 oktyabr 2025-ci il  tarixlərində Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin Turizmin inkişafı şöbəsi tərəfindən Qarabağ Universitetinin turizm ixtisaslı müəllim və tələbə heyətinə turizm destinasiyası mövzusunda 1-ci elmi-praktiki təlim-seminar keçirildi. 3 gün davam edən təlim-seminarda (vorkşop) mühazirələrlə yanaşı, turizm potensialının öyrənilməsi, reallaşdırılması istiqamətində  araşdırma yolları öyrədildi, Şuşanı turizm destinasiyası kimi təhlil etmək üçün Şuşa şəhərinə sahə səfəri həyata keçirildi.
Təlim-seminarın keçirilməsində məqsəd universitet-sənaye-dövlət qurumu əlaqələrini möhkəmləndirmək, gələcək turizm kadrlarının inkişafına dəstək olmaq, Şuşa şəhərinin turizm destinasiyası kimi təhlili və inkişafı üçün təklifləri hazırlamaq idi. Seminar iştirakçıları öz təhlilləri və təklifləri barədə təqdimat etdilər.

The Shusha City State Reserve Department organized a training seminar for the faculty members and students of the Tourism Department of Karabakh University.
Within the framework of the “World Tourism Workers’ Day,” from October 26 to 28, 2025, the Department of Tourism Development of the Shusha City State Reserve held the 1st scientific-practical training seminar on the topic of “Tourism Destination” for the faculty members and students of the Tourism Department of Karabakh University.
During the three-day training seminar (workshop), in addition to lectures, participants learned research methods related to studying and utilizing tourism potential. A field visit to the city of Shusha was also organized to analyze it as a tourism destination.
The main goal of the seminar was to strengthen cooperation between universities, the tourism industry, and government institutions, to support the development of future tourism professionals, and to prepare proposals for the analysis and development of Shusha as a tourism destination. The participants presented their analyses and recommendations.