Şuşa şəhərində 26 iyun - Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü qeyd olunub. Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov yeni yaşayış kompleksində Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsinin qaziləri, şanlı ordumuzun üzvləri, şəhid ailələri ilə çay süfrəsi arxasında görüşüblər.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Xüsusi nümayəndə Aydın Kərimov 26 iyun - Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Gününün yaranma tarixindən, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində silahlı qüvvələrimizin şücaəti, rəşadəti sayəsində düşmən üzərində qələbə çalaraq tarixi uğura imza atmasından danışaraq bildirdi ki, sakinlərlə birlikdə bu bayramı Şuşada qeyd etmək qürurverici bir hissdir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bütün əməkdaşlarını təbrik edir, məsuliyyətli xidməti fəaliyyətlərində nailiyyətlər arzu edirik.

June 26 - Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan was celebrated in the city of Shusha. Aydin Karimov, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan, and Tural Novruzov, the executive director of the Shusha City State Reserve Department, met with veterans of the First and Second Karabakh Wars, members of our glorious army, and families of martyrs over tea in the new residential complex in Shusha district.
The cherished memory of those who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan was honored with a minute of silence.
The special representative of the President of the Republic of Azerbaijan, Karimov spoke about June 26 - Armed Forces Day of the Republic of Azerbaijan, the establishment of this significant day, and the victory of our armed forces in the 44-day Patriotic War under the leadership of our Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev. He highlighted the courage and bravery of our armed forces and expressed the pride felt in celebrating this holiday with the people in Shusha.
We extend our congratulations to all members of the Azerbaijani Armed Forces and wish them success in their dedicated service.