Şuşa şəhərində “Şuşa şəhərinin islam memarlıq irsi“ adlı simpozium keçirilir
“Şuşa –2024-cü il İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” ili çərçivəsində 11 oktyabr 2024-cü il tarixindən etibarən Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı, İCESCO-nun dəstəyi ilə Şuşa şəhərində “Şuşa şəhərinin islam memarlıq irsi“ adlı simpozium öz işinə başlayıb. 13 oktyabr tarixinədək davam edəcək simpoziumda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Misir, BƏƏ, Tunis, Keniya, İordaniya, İtaliya, Mərakeş, Səudiyyə Ərəbistanı, Böyük Britaniyadan olan 80-dən çox memar iştirak edəcək.
Simpoziumun ilk günü Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov və qoruğun memarları əcnəbi memarları Şuşa şəhərinin tarixi-memarlıq abidələri, bərpa olunan məscidləri, qala divarları ilə yaxından tanış ediblər.  Qədim tarixi mədəniyyət abidələri ilə zəngin olan Şuşa şəhərinin bərpası istiqamətində bu gün həyata keçirilən genişmiqyaslı infrastruktur layihələri və abadlıq, quruculuq, yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsi barədə qonaqlara geniş məlumat verilib, şəhər gəzintisi təşkil edilib.
Simpoziumun açılış mərasimində Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini İlqar İsbatov, UNESCO-nun nümayəndəsi Pietro Laureano, İCESCO rəsmisi Bilal Çələbi çıxış edərək, Şuşa memarlığının özəlliyi, İslam dünyası memarlığının tarixi və önəmi baxımından  bu tədbirin  memarlıq sahəsinin inkişafı üçün böyük töhfə olacağını  bildiriblər.
Simpoziumda Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İcraçı direktoru Tural Novruzov, Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, Heydər Əliyev Fondunun, Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin,  “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Simpoziumun növbəti günləri panel müzakirələri ilə davam edəcək. Panel sessiyalarda: “Tarixi şəhər toxumasının regenerasiyası”, “Abidələrin müasir həyatı”, “Dayanıqlı memarlıq,  material, layihə , icra” mövzularında müzakirələr aparılacaq.

As part of the year "Shusha – Cultural Capital of the Islamic World 2024," the symposium titled "Islamic Architectural Heritage of the City of Shusha" began its work in the city of Shusha on October 11, 2024. Organized by the Shusha City State Reserve Administration with the support of ICESCO, the symposium will run until October 13 and will be attended by more than 80 architects from Azerbaijan, Turkey, Egypt, the UAE, Tunisia, Kenya, Jordan, Italy, Morocco, Saudi Arabia, and the United Kingdom.
On the first day of the symposium, the Executive Director of the Shusha City State Reserve Administration, Tural Novruzov, along with the reserve's architects, introduced international architects to the historical and architectural monuments, the restored mosques, and the fortress walls of Shusha. The guests received detailed information about the large-scale infrastructure projects currently underway as part of the restoration of Shusha, a city rich in ancient cultural heritage monuments. They were also informed about the urban beautification, construction, and reconstruction efforts, followed by a tour of the city.
At the opening ceremony, speeches were delivered by the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District, Aydin Karimov, the Deputy Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, Ilgar Isbatov, UNESCO representative Pietro Laureano, and ICESCO representative Bilal Chelebi. They emphasized the uniqueness of Shusha's architecture and noted that this symposium would make a significant contribution to the development of architecture, especially from the perspective of Islamic architectural history and its importance.
The symposium also saw participation from Tural Novruzov, the Executive Director of the Shusha City State Reserve Administration, representatives of the Special Representative Office of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District, the Heydar Aliyev Foundation, the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage, and employees of the "Icherisheher" State Historical and Architectural Reserve Administration.
In the following days of the symposium, panel discussions will be held on topics such as "Regeneration of Historical Urban Texture," "The Contemporary Life of Monuments," and "Sustainable Architecture: Materials, Design, and Execution."