“Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı" ilinin rəsmi bağlanış mərasimi olub
Dekabrın 10-da Şuşa şəhərində Mədəniyyət Nazirliyi və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) birgə təşkilatçılığı ilə “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – 2023” ilinin rəsmi bağlanış mərasimi keçirilib.
Tədbirdən əvvəl TÜRKSOY tərəfindən 12 rəssamın əsəri Şuşaya hədiyyə edilib.
Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 6 dekabr tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edilən tədbirdə dövlət və hökumət rəsmiləri, elm və incəsənət xadimləri, yazarlar, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin nümayəndə heyətləri, türk əməkdaşlıq təşkilatlarının rəhbərləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən mədəniyyət naziri Adil Kərimli bu ilin Azərbaycan və Türk dünyası üçün tarixi hadisələrlə zəngin olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir deyib ki, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhəri bu il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” seçilib, Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyi və TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illik yubileyi Türk dünyasında böyük təntənə ilə qeyd olunur.
Şuşada baş tutan I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu da XXI əsrin türk əsrinə çevrilməsi üçün mədəni əlaqələrin inkişafında yeni üfüqlər açacaq, Türk dünyasının ən güclü ortaq platformalarından birinə çevriləcək.
Adil Kərimli qeyd edib ki, cari ildə ölkədə çoxsaylı tədbirlər təşkil olunub. Bunlar həm Şuşanın, həm bütövlükdə Azərbaycan mədəniyyətinin zəngin irsinin, eyni zamanda, Türk dünyasının mədəniyyətinin təqdim edilməsində əvəzsiz rol oyanacaq.
Mədəniyyət naziri əlavə edib ki, sentyabrın 19-20-də həyata keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri ilə Azərbaycan Respublikası öz ərazilərində suverenliyini tam bərpa etdi. Bu da bütün ölkə ərazisində mədəni həyatın inkişafında böyük rol oynayır. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə intensiv işlər aparılır. Şuşa şəhərinin tarixi-mədəni siması bərpa edilir, Şuşaya yenidən mədəni həyat qayıdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov məlumat verib ki, Şuşada bu günədək 16 abidə tam bərpa olunub. Eyni zamanda, bir neçə abidə üzrə bərpa işləri davam edir. Bununla yanaşı, Şuşanın infrastrukturunun qurulması prosesi davam edir. Şəhərin tarixi və memarlıq irsi dirçəldilir, eyni zamanda, yenilik və müasirlik gətirən layihələr reallığa çevrilir.
Tədbirdə çıxış edən Türkmənistanın mədəniyyət naziri Atageldi Şahmuradov belə tədbirlərin Türk dünyasının birliyinə, mədəniyyətlərimizin qarşılıqlı tanınmasına, təbliğinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
O qeyd edib ki, Türk dövlətləri arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələrin inkişafı üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Sonra Azərbaycanın TÜRKSOY-dakı nümayəndəsi Elçin Qafarlının çıxışı dinlənilib.
Tədbirdə “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı - 2023” ili çərçivəsində keçirilən tədbirlər haqqında videoçarx nümayiş etdirilib.
Mərasimdə, həmçinin 2023-cü il üzrə TÜRKSOY Media Mükafatı və TÜRKSOY-un xüsusi mükafatının təqdimatı olub. Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov TÜRKSOY Media Mükafatını Agentlik adından qəbul edib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli Türk Dünyası Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının dövr sədrliyi simvolunu Türkmənistanın mədəniyyət naziri Atageldi Şahmuradova təqdim edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov tərəfindən 2024-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı”nın estafetinin Şuşadan Türkmənistanın Anev şəhərinə ötürülməsini bildirən simvol Anev şəhərinin bələdiyyə sədri Rövşən Cumayevə təqdim olunub.
“Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı - 2023” ilinin uğurlu yekunları münasibətilə TÜRKSOY tərəfindən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimova sertifikat verilib.
Tədbir iştirakçıları Türkmənistanın Anev şəhəri ilə bağlı videoçarxı izləyiblər.
Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistandan olan incəsənət ustalarının və gənc istedadların iştirakı ilə konsert proqramı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, bu il mayın 12-də Şuşa şəhərində Mədəniyyət Nazirliyi və TÜRKSOY-un birgə təşkilatçılığı ilə “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – 2023” ilinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Xatırladaq ki, 2022-ci il martın 31-də Türkiyənin Bursa şəhərində TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının qərarı ilə Şuşa şəhəri 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan olunmuşdu.
“Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” layihəsinin əsası 2010-cu ildə türkdilli ölkə başçılarının İstanbul şəhərində keçirilən 10-cu sammitində qoyulub. Qərara əsasən, Türk dünyasından hər il bir şəhər “mədəniyyət paytaxtı” elan edilir.
Ötən illərdə Astana (2012, Qazaxıstan), Əskişəhər (2013, Türkiyə), Kazan (2014, Tatarıstan – Rusiya Federasiyası), Mərv (2015, Türkmənistan), Şəki (2016, Azərbaycan), Türküstan (2017, Qazaxıstan), Kastamonu (2018, Türkiyə), Oş (2019, Qırğızıstan), Xivə (2020, Özbəkistan; pandemiya ilə bağlı bu şəhərdə tədbirlər 2021-ci ildə keçirilib) və Bursa (2022, Türkiyə) şəhərləri “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” olub. Şuşa Türk dünyasından bu missiyanı qəbul edən 11-ci şəhər olub.
Onu da xatırladaq ki, Şuşa şəhəri 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını yerinə yetirəcək.

В Шуше состоялась официальная церемония закрытия года «Шуша – культурная столица тюркского мира»
10 декабря в городе Шуша при совместной организации Министерства культуры и Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) состоялась официальная церемония закрытия года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023».
До начала мероприятия ТЮРКСОЙ передал в дар Шуше работы 12 художников.
В мероприятии, организованном в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 6 декабря 2022 года «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год» приняли участие официальные лица государства, деятели науки и искусства, писатели, делегации стран-членов ТЮРКСОЙ, руководители тюркских организаций сотрудничества и другие гости.
Выступая на мероприятии, министр культуры Адиль Керимли отметил, что этот год богат на исторические для Азербайджана и тюркского мира события. Министр сообщил, что город Шуша – культурная столица Азербайджана, была избрана «культурной столицей тюркского мира» в этом году, подчеркнул, что 100-летие Турецкой Республики и 30-летие создания ТЮРКСОЙ торжественно отмечаются в тюркском мире.
Первый культурный форум тюркского мира, состоявшийся в Шуше, откроет новые горизонты в развитии культурных связей для превращения XXI века в тюркский век и станет одной из сильнейших общих площадок тюркского мира.
Адиль Керимли отметил, что в этом году в стране было организовано множество мероприятий. Они сыграют неоценимую роль в представлении богатого наследия Шуши и азербайджанской культуры в целом, а также культуры тюркского мира.
Министр культуры добавил, что благодаря локальным антитеррористическим мероприятиям, реализованным 19-20 сентября, Азербайджанская Республика полностью восстановила суверенитет на своих территориях. Это также играет большую роль в развитии культурной жизни всей страны. Под руководством Президента Ильхама Алиева на освобожденных от оккупации территориях ведется интенсивная работа. Историко-культурный облик города Шуша восстанавливается, в Шушу возвращается культурная жизнь.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов сообщил, что по сегодняшний день в Шуше полностью отреставрировано 16 памятников. В то же время реставрационные работы на нескольких памятниках продолжаются. Наряду с этим проходит и процесс строительства инфраструктуры Шуши. Историческое и архитектурное наследие города возрождается, и в то же время проекты, привносящие инновации и современность, становятся реальностью.
Выступивший на мероприятии министр культуры Туркменистана Атагельды Шахмурадов подчеркнул, что подобные мероприятия служат единству тюркского мира, взаимному ознакомлению и популяризации наших культур. Он заявил, что существуют широкие возможности для развития культурных связей между тюркскими государствами.
Затем было заслушано выступление представителя Азербайджана в ТЮРКСОЙ Эльчина Гафарлы.
Был показан видеоролик о мероприятиях, проведенных в рамках года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023».
На официальной церемонии закрытия года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023» также были вручены премия медиа ТЮРКСОЙ за 2023 год и специальная премия ТЮРКСОЙ. Премию медиа ТЮРКСОЙ от имени агентства принял исполнительный директор Агентства развития медиа Ахмед Исмаилов.
Кроме того, министр культуры Адиль Керимли вручил министру культуры Туркменистана Атагельды Шахмурадову символ председательства в Постоянном совете министров культуры тюркского мира.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов вручил символ, олицетворяющий передачу эстафеты «культурной столицы тюркского мира» от Шуши туркменскому городу Анев на 2024 год, председателю муниципалитета города Анев Ровшану Джумаеву. Специальному представителю Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдыну Керимову был вручен сертификат ТЮРКСОЙ по случаю успешного завершения года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023».
Участники мероприятия посмотрели видеоролик о городе Анев Туркменистана.
Была представлена концертная программа с участием мастеров искусств и молодых талантов из Азербайджана, Туркменистана и Узбекистана.
Отметим, что 12 мая в городе Шуша при совместной организации Министерства культуры и ТЮРКСОЙ состоялась официальная церемония открытия года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023».
Напомним, что 31 марта 2022 года решением Постоянного совета министров культуры стран-членов ТЮРКСОЙ в турецком городе Бурса Шуша была объявлена «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год.
Проект «Культурная столица тюркского мира» был инициирован в 2010 году на прошедшем в Стамбуле 10-м саммите глав тюркоязычных стран. Согласно решению, каждый год один город тюркского мира объявляется «культурной столицей».
На сегодняшний день Астана (2012 г., Казахстан), Эскишехир (2013 г., Турция), Казань (2014 г., Татарстан – Российская Федерация), Мерв (2015 г., Туркменистан), Шеки (2016 г., Азербайджан), Туркестан (2017 г., Казахстан), Кастамону (2018 г. Турция), Ош (2019, Кыргызстан), Хива (2020, Узбекистан) и Бурса (2022, Турция) были «Культурной столицей тюркского мира». Шуша – 11-й город, выполнивший эту миссию.